ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > چرا ایران از غمگین‌ترین و عصبانی‌ترین کشورهای دنیاست؟ + عکس

چرا ایران از غمگین‌ترین و عصبانی‌ترین کشورهای دنیاست؟ + عکس

جایگاه ایران
ایران – اجتماعي

چرا ایران از غمگین‌ترین و عصبانی‌ترین کشورهای دنیاست؟

سوال: غمگین ترین و شادترین مردمان دنیا در کدام کشورها زندگی می کنند؟ چه عواملی بر میزان شادی و غم مردم جهان موثر است؟ جایگاه ایران در این رتبه بندی ها چیست؟

این گزارش به بررسی برخی از عوامل موثر بر میزان غم و شادی مردم دنیا پرداخته و ۲۰ کشور غمگین و ۲۰ کشور شاد دنیا را از میان ۱۴۰ کشوری که میزان رضایتمندی مردمان آنان بررسی شده، معرفی می کند.
دستمزد بالا و اختلاف طبقاتی اندک میان شهروندان یک جامعه را می توان از مهمترین عواملی که بر میزان رضایتمندی و شادی افراد اثر دارد، به شمار آورد.

یکی دیگر از شاخص های اندازه گیری رضایتمندی افراد از وضعیت معیشتی ، سرانه تولید ناخالص داخلی آنهاست. برای محاسبه این شاخص، تولید ناخالص داخلی کشور را که در بر گیرنده مجموع ارزش کالاها و خدماتی است که طی یک سال، در یک کشور تولید می شود، بر جمعیت تقسیم می کنیم و عددی که به دست می آید سرانه تولید ناخالص داخلی آن محسوب می شود.

مطالعات بسیاری در همین رابطه نشان می دهند که میزان شادی شهروندان یک کشور با این شاخص رابطه مستقیمی دارد.
چرا که میزان درآمد بیشتر به افراد این امکان را می دهد تا از سطح آموزش و بهداشت مناسب تری برخوردار شوند، در تهیه مایحتاج اساسی زندگی به مشکل برنخورند و در وقت آزاد خود به تفریحات گوناگون بپردازند.

امکان برخورداری از امنیت شغلی و اجتماعی، تبعیض جنسیتی حداقلی، بهره مندی از آزادی های اجتماعی و حقوق مدنی سبب می شود تا مردم احساس رضایت بیشتری از زندگیشان داشته باشند.

اما در طرف مقابل، فساد سیاسی، اقتصاد ضعیف، نبود امنیت، درآمد پایین، کمبود امکانات بهداشتی و درمانی، عدم برخورداری از رفاه اجتماعی و اقتصادی، سیستم آموزشی ناکارآمد و نداشتن آزادی های فردی و اجتماعی سبب عدم رضایت از زندگی و بروز غم در افراد می شود.

واضح است که این عوامل می تواند بر میزان امید به زندگی افراد نیز اثر بگذارد. امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان دهنده متوسط طول عمر افراد یک جامعه است. این شاخص یکی از ملاک های سنجش پیشرفت و عقب ماندگی کشورهاست.

به همین سبب شهروندان کشورهای توسعه یافته که شهروندانشان اغلب جزو شادترین مردم دنیا هستند، امید به زندگی بالاتری نسبت به شهروندان کشورهای در حال توسعه دارند.

غمگین ترین کشورها

جمهوری آفریقای مرکزی در صدر غمگین ترین کشورهای دنیا قرار دارد. در این کشور بیش از ۱۰ درصد از کودکان در اولین سال زندگیشان به دلیل نبود امکانات بهداشتی و ناآگاهی والدینشان جان خود را از دست می دهند. آموزش و پرورش ناکارآمد که به ازای هر ۹۱ دانش آموز تنها یک معلم وجود دارد و نبود افق های روشن در زمینه کار و معیشت از دلایل نامیدی و غمگینی مردمان این کشور است.

دو کشور دیگر آفریقایی، زیمباوبه و اتیوپی در جایگاه های بعدی قرار دارند. فساد اقتصادی و سیاسی گسترده، نداشتن حقوق مدنی، کم سوادی، سوء تغذیه و نرخ بالای بیکاری از دلایل قرار گرفتن این کشورها در صدر این فهرست است.

در آسیا، پاکستان با دولتی که هر از چند گاه دست به دست می شود، عدم امنیت، نرخ بالای خشونت در جامعه و عدم تحمل خارجی ها، آن را در رتبه چهارم فهرست قرار داده است.

کشورهای آفریقایی دیگر مانند یمن، سودان، نیجریه، موزامبیک، کنیا، زامبیا، اوگاندا، کامرون و رواندا کشورهایی هستند که در رتبه های پنجم تا سیزدهم این فهرست جای گرفته اند. مردم این کشورها از محدودیت آزادی های مدنی، نرخ بالای بیکاری، آموزش و پرورش ناکارآمد، عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم، عدم اعتماد شهروندان به سیستم سیاسی، فساد اقتصادی، شیوع بیماری های میکروبی و پایین بودن نرخ امید به زندگی رنج می برند و به همین علت از زندگی خود ناخرسندند.

ایران

رتبه ایران در این فهرست کجاست؟

رتبه ایران در این فهرست در رتبه چهاردهم است. اما با وجود آنکه ایران به لحاظ سرانه تولید ناخالص داخلی و امید به زندگی در رتبه بالاتری از سایر کشورهای این فهرست قرار دارد، اما نظام سیاسی، عدم وجود آزادی های مدنی و حقوق اجتماعی این کشور را در زمره غمگین ترین کشورهای جهان قرار داده است. ایران همچنین بالاترین نرخ مهاجرت افراد تحصیل کرده و متخصص جهان را دارد.

کشورهای که در رتبه های پانزدهم تا بیستم این فهرست جای گرفته اند عبارتند از تانزانیا، بنگلادش، کامبوج، نپال، سنگال و هند.

شادترین کشورها

نروژ

نروژ شادترین کشور در بین کشورهای دنیا، نروژ، دانمارک و سوئد سه کشور واقع در شمال اروپا سال های متمادی است که در صدر شادترین مردم جهان قرار دارند. امکانات رفاهی اجتماعی، برابری مدنی، درآمد بالا، اختلافات طبقاتی کم و سیستم آموزش و پرورش کارآمد سبب شده است تا مردمان این دو کشور از زندگی خود رضایت بالایی داشته باشند.

رتبه های چهارم و پنجم این فهرست به استرالیا و نیوزیلند دو کشور واقع در نیم کره جنوبی تعلق دارد. سیستم آموزش و پرورش کارآمد، اقتصاد قدرتمند و آزادی های مدنی عامل خشنودی شهروندان این کشورهاست.

کانادا، فنلاند، هلند، سوئیس، ایرلند، لوکزامبورگ، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، آلمان، ایسلند، بلژیک، هنگ کنگ، سنگاپور و تایوان رتبه های ششم تا بیستم این جدول را به خود اختصاص داده اند. اغلب این کشورها دارای رشد اقتصادی بالا، آزادی های مدنی، مشارکت مردمی در سیاست، سیستم پزشکی و درمانی کارآمد، امنیت و آرامش هستند. ایران در لیست شادترین کشورها در رتبه ۱۰۸ قرار دارد و در واقع در رتبه دیگر اثری از شادی بجای نمانده است و ایران بعنوان چهاردهمین کشور غمگین جهان معرفی شده است.

در رابطه با عصبانی‎ترین کشورهای دنیا بجز آنچه در مورد میزان رضایت شهروندان و خشنودی آنان نسبت به وضعیت معیشتی در کشورهایشان مطرح شد، موسسه گالوپ با یک اندازه گیری متفاوت درصدد برآمد تا میزان خشم و عصبانیت شهروندان کشورهای جهان را بررسی کند.

در این تحقیقات که از سوی این موسسه صورت گرفته است، شهروندان سه کشور عراق، ایران، و سودان جنوبی به ترتیب خشمگین ترین مردم جهان معرفی شدند. حجم بالای احساسات منفی از جمله نگرانی، دردهای جسمانی، استرس و غم از جمله عواملی است که دلیل عصبانیت مردمان این کشورها عنوان می شود.

بدین ترتیب ۳۹ سال پس از انقلاب و در سایه حاکمیتی که تنها به جنگ در سایر کشورها می‌اندیشد و همه منابع ثروت ایران را برای آن هزینه می‌کند و در شرایطی که نابرابری اجتماعی و شرایط فاجعه بار اقتصادی، وضعیت معیشتی ده‌ها میلیون هموطن را در مرز نابودی کامل قرار داده است، رتبه ایران بلحاظ شاد بودن و رفاه و آسایش مردم در قعر جدول کشورها قرار دارد و حالا دیگر بعد از سالها اثبات شده است که تا این نظام برقرار است با تغییر دولتها هیچ تغییری در این وضعیت ایجاد نمی‌شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment