ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > مدیریت فاجعه بار و تراژدی خشکیدن کهگیلویه و بویراحمد از زمین و آسمان+آلبوم عکس

مدیریت فاجعه بار و تراژدی خشکیدن کهگیلویه و بویراحمد از زمین و آسمان+آلبوم عکس

کهکلویه و بویر‌احمد

ایران – اقتصادی

مدیریت فاجعه بار و تراژدی خشکیدن کهگیلویه و بویراحمد از زمین و آسمان

درحالی که منابع آب زیرزمینی کهگیلویه وبویراحمد به دلیل استفاده بی رویه هر سال نسبت به سال پیش از آن کاهش چشمگیری می‌یابد کارشناسان هواشناسی براساس جدیدترین پیش بینی‌ها خبر از خشکسالی امسال نیز می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، میانگین بارش‌ها در کهگیلویه و بویراحمد از سال زراعی ۱۳۵۱ تا ۱۳۹۴ حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است.
میانگین بلندمدت بارندگی در کهگیلویه و بویراحمد ۶۷۵ میلیمتر است اما میانگین بارندگی استان در سال زراعی۹۵-۹۶حدود ۳۸۵  میلیمتر بود.
بالا بودن مصرف سرانه آب در کهگیلویه و بویراحمد نسبت به متوسطه کشوری، وجود تعداد زیادی چاه‌های غیرمجاز کشاورزی و صنعتی در این استان، رایج بودن کشت محصولات پرمصرف مانند ذرت و هندوانه حکایت از این واقعیت تلخ دارد که مدیریت مصرف این مایع حیاتی مورد توجه جدی شهروندان نیست.

براساس آمار آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد، سرانه مصرف آب آشامیدنی در این استان ۲۰ تا ۲۵ درصد از سرانه مصرف کشور بیشتر است.
سرانه مصرف آب آشامیدنی در سطح کشور ۱۲۰ تا ۱۵۰ لیتر در شبانه روز است.
هرچند استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل وجود رودخانه‌های خروشان، چشمه ساران و آبشارها به سرزمین آب‌ها شهرت دارد اما کاهش بارندگی‌ها، استفاده بی رویه از سفره‌های آب زیرزمینی و خارج شدن به بخش عمده‌ای از روان آب‌ها، زنگ خطر خشکسالی در سال‌های آینده است.

کاهش ذخیره آب سدهای کهگیلویه و بویراحمد

 

کهکلویه و بویر‌احمد
معاون حفاظت و بهره برداری امور آب شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان ذخیره آب ۲ سد کوثر و شاه قاسم در این استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد کاهش یافته است.
رسول فرهادی افزود: گنجایش سدهای کهگیلویه و بویراحمد ۵۸۹ میلیون متر مکعب است که هم اکنون در نیمی از ظرفیت سدهای کوثر و شاه قاسم آب وجود دارد.
وی بیان کرد: تراکنش نامناسب بارندگی‌های سال زراعی گذشته سبب کاهش آب پشت سدهای کهگیلویه و بویراحمد شد.
سد کوثر گچساران آب آشامیدنی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از ساکنان استان‌های هرمزگان، بوشهر، خوزستان و تعدادی از شهرستان‌های کهگیلویه و بویراحمد را تأمین می‌کند.

فرهادی گنجایش مخزن سد کوثر را ۵۸۰ میلیون متر مکعب ذکر کرد و گفت: ارتفاع این مخزن بتونی از سطح دریا ۶۲۵ متر است.
سد کوثر (تنگ دوک) در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال غرب شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.
ظرفیت سد شاه قاسم در حومه جنوبی شهر یاسوج هم کمتر از ۱۰ میلیون متر مکعب است.

کاهش میزان بارندگی در همه ایستگاه‌های هواشناسی

به گفته کارشناسان هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد، خشکسالی و کاهش میزان بارندگی در سال زراعی ۱۳۹۵-۱۳۹۶ در ۶ ایستگاه هواشناسی این استان رخ داد.
بیشترین کاهش بارندگی سال زراعی گذشته (مهر سال ۱۳۹۵ تا پایان شهریور ۱۳۹۶) کهگیلویه و بویراحمد به میزان ۱۲۹،۲ میلی متر در شهر لیکک گزارش شده است.
میزان بارندگی یک سال گذشته در شهر لیکک ۳۷۵،۸  میلی متر بود در حالی که میانگین بلند مدت بارندگی این شهر ۳۹۲،۴  میلی متر ثبت شده است.
در سال زراعی گذشته در «دهدشت» مرکز شهرستان کهگیلویه ۴۲۴،۸ میلی متر باران بارید که ۱۲۱،۱میلی متر کمتر از سال گذشته بود و میزان بارندگی بلند مدت این شهر ۴۹۰ میلی متر است.
منطقه امامزاده جعفر در گچساران ۱۰۷،۸ میلی متر نسبت به سال زراعی ۱۳۹۴- ۱۳۹۵ کاهش بارندگی داشته‌ است.
در یک سال گذشته ۲۲۷،۶ میلی متر باران در دوگنبدان مرکز گچساران گزارش شد که ۷۱،۷  میلی متر کمتر از سال قبل است.

میزان بارش بلندمدت شهر دوگنبدان ۴۲۲ میلی متر گزارش شده است.

۵۲۴،۷ میلی متر بارندگی مهر سال ۱۳۹۵ تا شهریور سال ۱۳۹۶ در یاسوج ثبت شد که نسبت به سال گذشته حدود ۴۲،۷ میلی متر کاهش داشت.
میزان بارش بلندمدت یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد ۷۹۸،۷  میلی متر است.
در یک سال گذشته ۴۷۷،۶ میلی متر باران در شهر سی سخت گزارش شده که ۱۱۲،۹ میلی متر کمتر از سال زراعی قبل است.
میانگین بلندمدت بارندگی در شهر سی سخت ۶۶۲  میلی متر است.
استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن یک درصد از خاک کشور نزدیک به ۱۰ درصد از روان آب‌های کشور را در اختیار دارد.
رودخانه‌های فصلی و دائمی کهگیلویه و بویراحمد یکهزار و ۴۰۰ کیلومتر طول دارد.** پیش بینی

خشکسالی در سال زراعی جدید

 

کهکلویه و بویر‌احمد
براساس گزارش منتشرشده روز پنجم مهرماه ۱۳۹۶  خبرنامه پیش‌بینی اقلیمی کشور، برای سال زراعی 97-1396  شاهد بارش چندان مناسبی در استان‌های واقع در جنوب غرب کشور نخواهیم بود.
براساس این پیش بینی، خشکسالی در 6 استان زاگرس‌نشین بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و ایلام در سال زراعی امسال رخ خواهد داد

 وجود یکهزار حلقه چاه‌های غیرمجاز کشاورزی و صنعتی

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: 260 حلقه چاه آب غیرمجاز کشاورزی و صنعتی در این استان در سال‌های اخیر پلمپ شده است.
فرهادی افزود: 180 حلقه از این چاه‌های غیرمجاز در سه سال گذشته پلمپ شد.
وی اظهار کرد: پلمپ چاه‌های آب غیرمجاز با هدف کاهش افت سفره‌های زیرزمینی انجام می‌شود.
وی با یادآوری افت 17 متری آب در منطقه کلاچوی کهگیلویه و 16 متری در منطقه امامزاده جعفر گچساران و افت نسبی آب‌های زیرزمینی در دشت باشت نسبت به میانگین بلندمدت گفت: صیانت از آب سفره‌های زیرزمینی نیازمند توجه بیشتری است.
فرهادی تعداد چاه‌های غیرمجاز آب در کهگیلویه و بویراحمد را یکهزار حلقه برآورد کرد.
معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: 600 حلقه چاه غیرمجاز در بخش کشاورزی و 400 حلقه چاه غیرمجاز در بخش صنعت این استان وجود دارد.

فرهادی تصریح کرد: کهگیلویه و بویراحمد دارای 2 هزار و ۵۰۰ حلقه چاه آب است که سالانه‌ها 300 میلیون مترمکعب آب از آنها استحصال می‌شود.
وی بیان کرد: از مدار خارج کردن سالانه تعدادی از چاه‌های آب غیرمجاز رویکرد اصلی حفاظت از سفره‌های آب زیرزمینی این استان است.
وی افزود: کشت محصولات پربازده که نیاز به مصرف آب کمتری دارند از برنامه‌هایی است که برای بهره‌وری بهتر از منابع آب در دستور کار متولیان است.
فرهادی از رسانه‌های ارتباط جمعی خواست برای با اطلاع رسانی به‌موقع در راستای مشارکت بیشتر مردم به‌ویژه کشاورزان با هدف بهینه سازی الگوی مصرف آب تلاش بیشتری کنند.

اختصاص اعتبار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای هشت طرح آبخیزداری در این استان اختصاص یافته است.
سعید جاوید بخت افزود: این طرح‌ها که هم اکنون در مراحل فرایند مناقصه است در مناطقی مانند جلیل سپیدار در بویراحمد، سی‌سخت در دنا، دریلا و آبگندی در گچساران، نهضت آباد در کهگیلویه، تی تل در باشت، موگر در لنده، سرفاریاب در چرام و گچ بلند در بهمئی اجرا می‌شوند.
وی محل تأمین اعتبار این طرح ها را از محل اعتبارات ملی ذکر کرد.

جاوید بخت تصریح کرد:

این طرح‌ها به‌صورت مکانیکی و در قالب سازه‌هایی چون سنگی ملاتی، سنگی گابیونی، خشکه چین و پخش سیلاب در استان اجرا خواهد شد.

وی گفت: این طرح ها با هدف کنترل فرسایش خاک، کنترل سیلاب‌های فصلی، ذخیره نزولات آسمانی، افزایش سطح سفره‌های آب‌ زیرزمینی و منابع آبی پایین دست حوزه از قبیل چاه و قنات، تثبیت بستر رودخانه و پیشگیری از ورود رسوب به مخزن سدهای پایین دست احداث خواهند شد.
جاوید بخت یکی از مهمترین راهکارهای مقابله با خشکسالی و کم آبی را ساخت طرح های آبخیزداری دانست و افزود: طرح‌های آبخیزداری با افزایش سطح منابع آبی و سطح سفره‌های آب زیرزمینی تأثیر مهمی در کاهش اثرات خشکسالی دارند.
طرح های آبخیزداری در استان کهگیلویه و بویراحمد از اواخر دهه 60 آغاز شدند که تاکنون اعتباری بالغ بر 395 میلیارد ریال به آنها اختصاص یافته است.

تنش آبی در ۴ شهر کهگیلویه و بویراحمد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد گفت: تعداد شهرهای دارای تنش آبی در این استان در سال جاری به چهار شهر کاهش یافت.
براساس آمار شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد سال آبی گذشته چهار شهر یاسوج، مادوان، سوق، دیشموک در این استان دچار تنش آبی بودند.
تنش آبی مشکلی برای دریافت منابع آب شیرین برای استفاده بوده که علت ایجاد آن تخلیه منابع آبی است.
سید علی لدنی نژاد افزود: یکی از برنامه‌های اصلی شرکت آب و فاضلاب استان اجرای برخی طرح‌های در دست اجرا برای کاهش و رفع تنش آبی در این چهار شهر است.
وی بیان کرد: با تقویت تیم اتفاقات و رفع شکستگی شبکه توزیع آب شرب شهرها، از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 55 مورد شیرآلات شبکه توزیع در سطح شهرهای استان شناسایی و بازسازی شده است.

لدنی نژاد در ادامه اظهار داشت: یکی از برنامه‌های مهم شرکت آب و فاضلاب استان طرح جداسازی مصارف فضای سبز شهرداری از آب آشامیدنی شهرهاست.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: با توجه به کاهش نزولات آسمانی و منابع آب زیرزمینی و نیز بالا بودن هزینه تولید آب شرب، جداسازی آبیاری فضای سبز از آب شرب شهروندان ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

استان کوهستانی و جنگلی کهگیلویه و بویراحمد بیابانی می‌شود

مسئولان و کارشناسان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به بیابانی شدن 40 هزار هکتار از زمین‌های جنوب این استان و تداوم روند خشک شدن جنگل‌های انبوه بلوط معتقدند که کاهش خسارت‌های پدیده خشکسالی‌ و ریزگردها به عنوان یک تهدید زیست محیطی نیازمند برنامه ریزی مطلوب‌تری است.
پژمان نیک اقبالی معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۴۰ هزار هکتار از زمین‌های جنوب و جنوب غربی این استان به سمت بیابانی شدن حرکت می‌کنند.
وی اظهار داشت: خطر بیابانی شدن بخشی از استان وجود دارد و باید برای جلوگیری از آن برنامه ریزی کرد.
در مجموع به نظر می‌رسد گرچه به دلیل بارندگی‌های دهه‌های گذشته در ظاهر از آب غنی هستیم اما به طور غم‌انگیزی در شناخت سازوکارهای مدیریت درست این منابع فقیر بودیم و شاید در دهه‌های آینده، استان کهگیلویه و بویراحمد به بیابان تبدیل شود.

راه کارها

براستی در کشوری که بدلیل نهادینه شدن دزدی و چپاول و فساد در تمام لایه‌های حاکمیت حاکمیت، دولتمردان ناکارآمد طی تمام سالهای اخیر نه تنها قادر به اشتغالزایی نبوده اند بلکه بدلیل سیاستهای اقتصادی ویرانگرشان، عموم کارخانجات و واحدهای تولیدی کشور را به  ورشکستی و تعطیلی کشانده‌اند یا در آستانه ورشکستگی و تعطیلی قرار داده‌اند، در کشوری که دولتمردانش همه منابع ثروت عمومی را در کشورهای منطقه و برای حفظ دفاع از حاکمیت دیکتاتورهای منطقه هزینه می‌کنند، در کشوری که دولتمردانش نه خواسته اند و نه قادر بوده اند به زندگی و وضعیت معیشتی هزاران جوان بیکار، هزاران کارگر از کار اخراج شده، هزاران کولبر زحمتکش، انبوه کودکان کار و . . . سرو سامان بدهند آیا می‌توان امید داشت که بخواهند و بتوانند به مشکلات و بحرانهای زیست‌محیطی سرو سامان بدهند؟

به تجربه تمام سالهای اخیر جواب همه سؤالات فوق منفی است. قطعأ مسیر هر تغییری در وضعیت اقتصادی اجتماعی و زندگی مردم  و هر نوع تغییری در موضوعات زیست محیطی تنها و تنها از تغییر بنیادین در حاکمیت باز می‌شود و تا وقتی این حاکمیت دزد و چپاولگر هست همه حرث و نسل ایران زمین در مسیر نابودی است.

کهکلویه و بویر‌احمد
نبود زیرساخت‌های انتقال آب شرب در بخش عمده‌ای از مناطق روستایی این استان به مرور باعث مهاجرت آن‌ها به شهرها شده است.
کهکلویه و بویر‌احمد
وظیفه تآمین آب مورد نیاز روزانه اساسأ بعهده زنان و دختران است.
کهکلویه و بویر‌احمد
تلاش جمعی برای تهیه حیاتی ترین نیاز روزانه خانواده:‌ آب
کهکلویه و بویر‌احمد
رنج و محنت روزانه زنان و دختران روستایی برای تآمین آب مورد نیاز خانواده.
کهکلویه و بویر‌احمد
به این عکس نگاه کنید. کشور ما بر روی دریای نفت و منابع ثروت طبیعی قرار دارد.
کهکلویه و بویر‌احمد
به دلیل خشک شدن بسیاری از چشمه‌های این استان، روستاییان مجبورند برای تامین آب روزانه چندین مرتبه مسافت‌های طولانی را طی کنند.
کهکلویه و بویر‌احمد
براستی آیا مردمی که در کشوری به ثروتمندی ایران زندگی می‌کنند سزاوار چنین وضعیتی هستند؟
کهکلویه و بویر‌احمد
کاروان حمل آب شرب مورد نیاز خانواده! این سهم مناطق محروم کشور از منابع ثروت طبیعی عمومی است.
کهکلویه و بویر‌احمد
اینهم صحنه‌ای از حمام کردن کودکان. در مناطقی از کشور همین امکان هم وجود ندارد.

  به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment