ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > فراخوان عفو بین‌الملل: تحقیقات فوری درباره موارد «خودکشی» در زندان‌های ایران

فراخوان عفو بین‌الملل: تحقیقات فوری درباره موارد «خودکشی» در زندان‌های ایران

خودکشی در زندانهای ایران
ایران – اجتماعی

فراخوان عفو بین‌الملل: تحقیقات فوری درباره موارد «خودکشی» در زندان‌های ایران

به دنبال منتشر شدن گزارشاتی در مورد خبر چند «خودکشی» در زندان‌های ایران در پی اعتراضات سراسری چند روز گذشته، سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۱۹ دی‌ماه، در بیانیه‌ای خواستار انجام «تحقیقات فوری» در این باره شد.

با فاصله یک روز پس از تایید خبر مرگ سینا قنبری، یکی از شرکت‌کنندگان در اعتراضات اخیر ایران، کمپین حقوق بشر در ایران روز سه‌شنبه در گزارشی از مرگ «وحید حیدری در بازداشتگاه اراک» خبر داده بود.
در گزارش دیگری همین سازمان اعلام کرد که علاوه بر این دو نفر، یک تن دیگر به نام محسن عادلی در زندان دزفول «خودکشی» کرده است.

وکیل و مدافع حقوق بشر خانم نسرین ستوده، نیز بر اساس شنیده‌های خود از «سه کشته» در قرنطینه زندان اوین خبر داد که به گفته او «مسئولان» علت مرگ آنها را «خودکشی» اعلام کرده‌اند.
به همین منظور سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه خود با اشاره مشخص به این موارد خواستار آن شد که مقامات جمهوری اسلامی با پیش‌بینی «تمام اقدامات لازم» مراقب جان بازداشت‌شدگان باشند.

سازمان عفو بین الملل در بیانیه خود «فقدان شفافیت» درباره «آن چه بر سر این بازداشت‌شدگان آمده»، را نگران‌کننده توصیف کرد.
چهار کارشناس مستقل شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز با اشاره به کشته شدن بیش از ۲۰ تن در جریان اعتراض‌های سراسری ایران، روش حکومت ایران در برخورد با معترضان را «نگران‌کننده»توصیف کرده بود.

خانم ماگدالنا مغربی، معاون خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، از مقامات ایران خواسته است تا «بلافاصله به تحقیقاتی شفاف و بی‌طرفانه و مستقل» در این باره دست بزنند.
عفو بین الملل همچنین خواستار «تعلیق» تمام افرادی شده است که مسئولیت مرگ‌ زندانیان در زندان‌ها در پی اعتراضات اخیر را بر عهده دارند.
یادآوری می‌شود که یک نماینده مجلس از تهران، به نام محمود صادقی،‌ روز دوشنبه در مورد تکرار وقوع «کهریزک دوم»‌ هشدار داده بود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment