ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تجمع کارگران مجتمع روغن نباتی کشت و صنعت شمال در اعتراض به اخراج

تجمع کارگران مجتمع روغن نباتی کشت و صنعت شمال در اعتراض به اخراج

کارگران تجمع
ایران – کارگری

تجمع اعتراضی کارگران مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال نسبت به اخراج از کار مقابل فرمانداری میاندورود

روز چهارشنبه ۱۵ فروردین ماه،کارگران مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال در اعتراض به اخراجشان از کار مقابل فرمانداری میاندورود تجمع کردند.

براساس گزارش یک منبع خبری محلی، کارگران تجمع کننده گفتند: مدیران شرکت در ابتدای سال جاری حدود 55 نفر از کارگران را اخراج کردند.
یک نفر  از این کارگران در خصوص این تجمع گفت: در سال گذشته تصمیم گرفتند 150 نفر را از شرکت اخراج کنند که با اعتراضات صورت گرفته این کار تا پایان سال گذشته انجام نشد اما پایان سال اعلام کردند که 55 نفر نباید از سال جدید سر کار حاضر شوند و اخراج شدند.

کارگر اخراجی در ادامه گفت: کارگرانی که اخراج شدند بین 13 تا 21 سال سابقه کار دارند و امروز که سن آنها از تغییر شغل گذشته کجا و به‌دنبال چه کاری بروند.
او توضیح داد: مدیران شرکت می‌گویند چون قیمت دلار افزایش پیدا کرده اما قیمت روغن تغییر چندانی نکرده است به همین دلیل تولید به صرفه نیست.

کارگر اخراجی که نخواست نامش منتشر شود، افزود: سال 90 که شرکت را تعطیل کرده بودند مدیر عامل وقت شرکت تعهد داده بود 320 نفری که از 700 نیروی کار، باقی مانده بودیم را به هیچ وجه اخراج نکند.
او تصریح کرد: با وجود تعداد کم نیرو بیشترین تولید را داشتیم و روزانه به طور میانگین حدود 400 تن تولید داشتیم و به همین دلیل کارگران اضافه کاری زیادی داشتند تا تولید بیشتری داشته باشیم و گاها به اجبار تا نیمه‌های شب کار می‌کردیم و اگر مرخصی می‌خواستیم به ما نمی‌دادند و هر زمان خودشان می‌خواستند به ما مرخصی می‌دادند.

یک کارگر اخراجی دیگر این شرکت، گفت: کارگران شرکت تا سال 93 مشمول بیمه سخت و زیان‌آور بودند اما از آن سال به بعد این بخش از بیمه آنها حذف شد و در زمان بازدید کارشناسان از شرکت برای تایید شرایط سخت و زیان آور بودن، مدیران شرکت دستگاه‌ها را خاموش می‌کردند تا کارشناسان صدای زیاد دستگاه که می‌توانست شرایط سخت را تایید کند، نشنوند.

او ادامه داد: بعد از تعطیلات 14 روزه عید آمدیم فرمانداری تا اعتراض خود را مطرح کنیم که به ما گفتند برای امروز 15 فروردین در داخل فرمانداری با حضور مدیرعامل شرکت، رئیس اداره کار و فرماندار جلسه ای تشکیل خواهد شد اما امروز نه فرماندار حضور دارد و نه مدیرعامل شرکت.

این کارگر با بیان اینکه از زمان تحویل شرکت به مدیران جدید چند بخش از شرکت مانند کارتن سازی، صابون سازی، روغن کشی و تزریق پلاستیک در این شرکت تعطیل شده است، افزود: بخش‌هایی مانند کارتن سازی که دستگاه‌های آن را به کرمانشاه منتقل کردند و از آنجا کارتن می‌آورند، بخش روغن کشی که دستگاه‌های آن به سمنان منتقل شدند و در آنجا روغن کشی صورت می‌گیرد و با کامیون به شرکت منتقل می‌شود، بخش صابون سازی نیز تعطیل شد و همچنین بخش تزریق پلاستیک که درپوش ظرف روغن تولید می‌شد به کرمانشاه منتقل شد.

بنابه گفته کارگران معترض، کارخانه فعلاً تا شنبه هفته آینده تعطیل شده است اما طی اعتراضات کارگران مبنی بر اخراج‌شان برای جلوگیری از تجمع دوباره آنها، وعده پرداخت ۳ ماه حقوق را به آنها داده شده است.

گفته می‌شود، قرار است روز شنبه 18 فروردین ماه جلسه شورای تامین در این خصوص برگزار و همچنین جلسه دیگری با حضور نمایندگان کارگران با مدیران شرکت و مسئولان مربوطه در فرمانداری برگزار شود.

یادآوری می‌شود که مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال با مساحتی بالغ بر 30 هکتار در منطقه سر سبز دشت ناز مازندران در شمال رشته کوههای البرز در کیلومتر 15 جاده ساری به نکا واقع است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment