تجمع شماری از نانوایان قم در اعتراض به بی‌توجه‌ای دولت به وضعیت‌شان - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تجمع شماری از نانوایان قم در اعتراض به بی‌توجه‌ای دولت به وضعیت‌شان

تجمع شماری از نانوایان قم در اعتراض به بی‌توجه‌ای دولت به وضعیت‌شان

نانوایان
ایران ـ کارگری

تجمع شماری از نانوایان قم در اعتراض به بی‌توجه‌ای دولت به وضعیت‌شان

شماری از نانوایان نان لواش قم روز چهارشنبه ۲۳ خردادماه ۱۳۹۷، در اعتراض به عدم تغییر قیمت نان، در مقابل اتحادیه نانوایان این استان تجمع کردند.
این نانوایان که تعدادشان به ۵۰ تن می‌رسید، دستنوشته‌هایی با خود به همراه داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود: ‘ ما نانوایان با درآمد سال ۹۳ در سال ۹۷ زندگی میکنیم» و « ما خواستار اعلام نرخ عادلانه نان هستیم». آنها خواستار رفع مشکلات خود توسط مسئولان امر شدند.

به گفته این افراد درحالیکه هرسال حداقل ۱۰ الی ۱۵ ٪ تورم داریم٪ اما متاسفانه مسئولان به فکر قشر نانوا نیستند و ما به سختی زندگی می‌کنیم.
بنا به گفته رئیس اتحادیه نانوایان قم، عواملی همچون بالا رفتن نرخ تورم و افزایش هزینه‌های تولید در طول سال‌های اخیر باعث شده است تا قیمت نان از جمله نان لواش در استان قم، کفاف چرخاندن نانوایی را ندهد و قیمت نان بعد از گذشت بیش از چهار سال احتیاج به نرخ‌گذاری جدید دارد.

او گفته است که قیمت همه عوامل موثر بر تولید نان، گران شده و از جمله نرخ خمیرمایه نانوایان در این سال ها به ۸۰۰ هزار ریال رسیده است و با این وضعیت، فروش نان لواش با قیمت کنونی باعث ورشکستگی نانوایان می شود .
وی ادامه داد: “در شرایطی که درآمد نانوایان ثابت است اما هزینه‌های تولید نان روز به روز افزایش پیدا می کند”.

یادآوری می‌شود که درحال حاضر ۹۰۰ نانوایی در سطح استان قم فعالیت می‌کنند که ۶۰۳ نانوایی دولتی بوده و از آرد یارانه‌ای استفاده می‌کنند و بقیه نانوایی‌ها، آزاد پز هستند که تعداد کمی از آنها بدون مجوز فعالیت دارند.

همچنین در هر ماه ۹ هزار تن آرد توسط پنج کارخانه آردسازی در سطح استان توزیع می شود که هفت هزار تن آن به صورت یارانه‌ای در اختیار نانوایی‌های دولتی و ۲ هزار تن آن به صورت غیر یارانه‌ای در اختیار نانوایی‌های آزاد پز قرار می‌گیرد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment