ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > تجمع خانواده بیماران مبتلا به نقص ایمنی در اعتراض به افزایش قیمت دارو

تجمع خانواده بیماران مبتلا به نقص ایمنی در اعتراض به افزایش قیمت دارو

تجمع خانواده ها
ایران – اجتماعی

تجمع خانواده بیماران مبتلا به نقص ایمنی در اعتراض افزایش قیمت دارو مقابل سازمان غذا و دارو

در روزهای اخیر خانوده‌های بیماران مبتلا به نقص ایمنی در اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت داروها مقابل سازمان غذا و دارو تجمع اعتراضی برگزار کردند.

براساس گزارشات رسیده، روز۲۰ فروردین کمبود دارو و افزایش ناگهانی قیمت داروهای بیماران صعب‌العلاج به یکی از دغدغه‌های بزرگ این خانواده‌ها تبدیل شده است؛ هنوز چند ماه از تجمع اعتراض آمیز خانواده‌های دارای فرزند مبتلا به بیماری «ام پی اس» نگذشته است که طی روزهای اخیر شاهد تجمعی جدید مقابل سازمان غذا و دارو بودیم.

گفته می‌شود، تجمع خانواده‌های دارای فرزند مبتلا به بیماری «نقص ایمنی» نیز به این دلیل صورت گرفت که داروهای مورد نیاز این بیماران به طور ناگهانی با افزایش قیمت شدید مواجه و این موضوع باعث نگرانی آنها شده است.

مادر یکی از کودکان مبتلا به بیماری نقص ایمنی گفت: پسر بنده به بیماری نقص ایمنی مبتلاست و متاسفانه هیچ‌یک از مسئولان به فریاد فرزندان مبتلا به این بیماری نمی‌رسند و هرچند وقت یکبار با افزایش قیمت داروها مواجه می‌شویم. متاسفانه با عوض شدن هریک از مسئولان سازمان غذا و دارو این داستان تکرار می‌شود که این موضوع موجبات نگرانی ما را فراهم کرده است.

او در ادامه گفت: دو روز قبل به همراه تعدادی از خانواده‌هایی که فرزندان آنها به این بیماری مبتلا هستند، به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت‌ داروها مقابل سازمان غذا و دارو تجمع داشتیم، همچنین دی‌ماه سال گذشته نیز ما به همین دلیل تجمعی در مقابل این سازمان انجام دادیم که با رسیدگی‌هایی که انجام شد، قیمت داروها تا حدودی کاهش یافت.

مادر در ادامه افزود: 29 فروردین، بخشنامه‌ای از طرف مسئولان سازمان غذا و دارو به داروخانه ارائه شد که در آن تاکید شده است که هیچ‌گونه اعتباراتی برای این دارو از سوی این سازمان تخصیص داده نخواهد شد که این اقدام باعث نگرانی بیماران و خانواده‌های آن‌ها شده است.

او خاطر نشان کرد: طی روزهای اخیر داروهای این بیماران از مبلغ 120 هزار تومان به 609 هزار تومان افزایش یافت و از آنجا که بسیاری از ما توان تهیه داروها را نداشتیم، مجبور شدیم مجدداً اقدام به تجمع کنیم.  با برپایی این تجمع مسئولان سازمان غذا و دارو به ما اعلام کردند که تا سه ماه آینده می‌توانیم داروها را با تخفیف دریافت کنیم.

همان مادر تصریح کرد: نگرانی ما از این بابت است که پس از گذشت این سه ماه مجدداً با افزایش قیمت مواجه شویم. درخواست خانواده مبتلا به بیماری نقص ایمنی این است که داروها به صورت رایگان در اختیار ما قرار گیرد و فرزندانمان جزو بیماران خاص محسوب شوند.

این مادر در پایان گفت: تهیه هزینه‌های جانبی مانند سی‌تی‌اسکن و آزمایشات نیز برای ما سنگین است و از آنجا که این کودکان حتی از یک انجمن برخوردار نیستند ما توقع داریم مسئولان وزارت بهداشت بیش از پیش به مشکلات ما توجه و رسیدگی کنند.

پدر یکی دیگر از بیماران مبتلا به نقص ایمنی که ساکن یکی از شهرستان‌های کشور است نیز در خصوص مشکلات این بیماران گفت: بیماران نقص ایمنی ساکن شهرستان باید داروی مورد نیاز خود را بدون تخفیف و با مبالغ سنگین تهیه کرده، و یا اینکه به صورت ماهیانه با مراجعه به شهر تهران اقدام به تهیه این داروها کنند به دلیل اینکه سهمیه داری این بیماران فقط در داروخانه‌ 29 فروردین موجود است.

او در ادامه افزود: هزینه رفت و آمد ماهیانه از شهرستان‌هایی نظیر اهواز برای خانواده‌ها زیاد است و بسیاری از این افراد با مشقت این داروها را تهیه می‌کنند.

علیرغم وعده مسئولان سازمان غذا و دارو مبنی بر اینکه مشکل تهیه دارو برای این بیماران تا سه ماه دیگر حل شده است اما این موضوع نیز باعث کاهش نگرانی این خانواده‌‌ها و فرزندان آن‌ها نشده است و باید دید پس از گذشت این سه ماه آیا باز هم این بیماران با مشکل تهیه دارو مواجه خواهند شد یا با رسیدگی مسئولان این دارو برای همیشه و به صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت.

موضوع افزایش قیمت دلار هم در هر دوره‌ای باعث افزایش قیمت داروهای وارداتی می‌شود و در حال حاضر هم با نوسان و افزایش روزانه قیمت دلار در کشور مواجه هستیم .

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment