ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تجمع اعتراضی کشاورزان روستاهای گراب و شوتاور نسبت به آلوده شدن آب رودخانه

تجمع اعتراضی کشاورزان روستاهای گراب و شوتاور نسبت به آلوده شدن آب رودخانه

تجمع کشاورزان
ایران – کارگری

تجمع اعتراضی کشاورزان روستاهای گراب و شوتاور نسبت به آلوده شدن آب رودخانه

روز دوشنبه ۲۰ فروردین ماه، کشاورزان روستاهای گراب و شوتاور در اعتراض به آلوده شدن آب رودخانه روستای شوتاور به دلیل ورود پسماند فاضلاب خانه مقابل دادگستری چاروسا تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در پی درج خبری مبنی بر آلوده شدن آب رودخانه روستای شوتاور به دلیل ورود پسماند فاضلاب خانه این روستا و با توجه به آزمایشاتی که از سوی شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه و چاروسا صورت گرفت مشخص شد که به هیچ عنوان نمی‌شود از آب این رودخانه برای کشاورزی و آشامیدنی دام و انسان استفاده کرد. این امر نگرانی مردم را به همراه داشت.

به کشاورزان این روستاها و پایین دست فاضلاب خانه روستای شوتاور که اقدام به کاشت محصولات زارعی کرده‌اند و این روزها نیازمند آب برای محصول خود هستند در چند روز گذشته اعلام شد که از این آب نمی‌شود استفاده کرد و بارندگی روزهای اخیر توانست گوشه‌ای از این کم آبی را جبران کند.

بیش از ۳۰۰ خانوار از زمین‌های کشاورزی پایین دست این فاضلاب خانه امرار معاش می‌کنند  و همچنین کشاورزان روستای شوتاور که زمین‌های کشاورزی آن‌ها در نزدیکی فاضلاب خانه قرار دارد می‌گویند قبل از راه‌اندازی فاضلاب خانه به مسئولان آب و فاضلاب اعلام کردیم که آیا احداث این فاضلاب خانه ضرری به کشاورزی این منطقه نمی‌رساند آب و فاضلاب در این خصوص به ما اعلام کرد احداث این فاضلاب خانه هیچ ضرری  و مشکلی نخواهد داشت.

این کشاورزان معترض خواستار تعطیلی یا نصب تصفیه خانه در پایین دست فاضلاب خانه شدند تا بتوانند به راحتی از این آب استفاده کنند.

صبح روز دوشنبه، به دلیل شدت ناراحتی و در اعتراض به اتفاقات پیش آمده تعداد زیادی از اهالی روستاهای گراب، المور و شوتاور در جلوی دادگستری چاروسا تجمع کردند.

رئیس دادگستری چاروسا با حضور در جمع تجمع کنندگان عنوان کرد: حرف کشاورزان یک خواسته کاملا منطقی است و آب و فاضلاب روستایی باید قبل از راه‌انداری فاضلاب خانه ابتدا به فکر کشاورزان باشند و نباید کار و اشتغال چندین خانواده از بین ببرند.

رئیس محیط زیست کهگیلویه عزیزی نیز در این رابطه گفت: به دلیل عدم نصب دستگاه در خروجی پساب تصفیه خانه روستای شوتاور نیز رودخانه چاروسا و شوتاور آلوده شده است که  در این بین  به محصولات کشاورزان خسارت وارد شده، هیچ گونه آبیاری در طی یک ماه نداشتند. از آب این روستا نمونه‌برداری شده است و  منتظر نتیجه نمونه‌برداری‌ها هستیم.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment