ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تجمع اعتراضی کارگران «کیان کرد» نسبت به ۶ ماه عدم دریافت حقوق

تجمع اعتراضی کارگران «کیان کرد» نسبت به ۶ ماه عدم دریافت حقوق

تجمع اعتراضی کارگران کیان کرد
ایران – تجمعات اعتراضی

تجمع اعتراضی کارگران «کیان کرد» نسبت به ۶ ماه عدم دریافت حقوق

کارگران کارخانه «کیان کُرد» در ملایر می‌گویند بابت دست‌کم ۶ ماه، دستمزد و عیدی سال‌های ۹۵ و ۹۶ از کارفرمای خود طلبکارند. این کارگران طی روز‌های شنبه و یکشنبه (۲۳ و۲۴ دی ماه) مقابل کارخانه تجمع کرده بودند.

این کارگران که تعداد آن‌ها حدود ۲۵۰ نفر است، می‌گویند که؛ مطالبات مزدی آنان مربوط به دستمزد ۵ ماهه سال جاری (۹۶) می‌شود. همچنین کارفرما به دلیل کمبود نقدینگی، عیدی سال ۹۵ و ۹۶ آنان را پرداخت نکرده است.

یکی از کارگران شاغل در کارخانه «کیان کُرد» که در کیلومتر ۲۲ جاده ملایر به اراک واقع شده است، با یادآوری این مطلب که به دلیل کمبود منابع مالی و سایر مشکلات مدیریتی، از چندین سال قبل مشکلات آنان آغاز شده است، افزود: دلیل پرداخت نشدن معوقات مزدی من و سایر همکارانم کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی به دلیل کاهش حداقلی فعالیت تولیدی و نیروی کار کارخانه است.

وی با بیان اینکه سوابق کاری هر یک از کارگران به‌صورت میانگین به ۱۵ سال می‌رسد، گفت: جدا از معوقات مزدی کارگرانی که در این واحد امکان بازنشستگی براساس قوانین مشاغل سخت و زیان‌آور را دارند، آنها هزینه‌های مرتبط با بازنشستگی را باید از جیب پرداخت کنند.

به گفته وی، تا پیش از این، هزینه مربوط به بازنشستگی پیش موعد هر کارگر مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور، معادل ۴ درصد حق بیمه دوران اشتغال در کارهای سخت بود اما در حال حاضر مدتی است که این هزینه تا ۷ درصد افزایش یافته است و در نتیجه برخی کارفرمایان این هزینه‌ را از جیب کارگران متقاضی بازنشستگی پیش از موعد پرداخت می‌کنند.

به گفته این کارگر، در شرایط کنونی آنچه برای او و همکارانش حائز اهمیت است، دریافت مطالبات و حفظ امنیت شغلی است؛ چراکه پیش از این در همین کارخانه بیش از ۴۰۰ کارگر مشغول کار بودند که به مرور با افزایش مشکلات، از کار بیکار شده‌اند.

وی با تاکید بر ضرورت پیگیری مسئولان استانی درباره وضعیت کارخانه «کیان کُرد» و کارگرانش، گفت: در تجمعات دو روزه‌ای که انجام دادیم مسئولان شهرستانی وعده پرداخت حداقل بخشی از مطالباتمان را حداکثر تا روز شنبه هفته آینده را داده‌اند و باید نتیجه را ببینیم.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment