ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تجمع اعتراضی کارگران پروژه آبرسانی دشت ‌سیستان در اداره کار + عکس

تجمع اعتراضی کارگران پروژه آبرسانی دشت ‌سیستان در اداره کار + عکس

تجمع سیستان آبرسانی

ایران – کارگران

تجمع اعتراضی کارگران پروژه آبرسانی دشت ‌سیستان در اداره کار

روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور ماه ۹۶ کارگران پروژه آبرسانی دشت ‌سیستان در اعتراض به عدم پرداخت ماه‌ها حقوق عقب افتاده خود در برابر اداره کار در زابل تجمع اعتراضی برگزار کردند.

اسماعیل یکی از کارگران این پروژه می‌نویسد:

«از اسفند سال گذشته تاکنون هیچ پولی دریافت نکرده‌ام و برای پایبند بودن به اعتقاداتم از اهالی محل پول قرض کردم تا بتوانم برای عید قربان یک گوسفند بخرم. خانواده‌ام به نداری من عادت کرده‌اند، ولی وقتی از بقال محل نان و ماست قسطی می‌خواهیم پشت چشم نازک می‌کند و می‌گوید این دولت نمی‌خواهد پول شما را بدهد.

تجمع سیستان آبرسانی

۲ فرزند از ۳ فرزندم؛ دانش‌آموز هستند و چند روز دیگر باید برای خرید لوازم مدرسه آنها را به بازار ببرم دیگر کسی نمانده که بروم از او پول دستی بگیرم… شرایط زندگی ماه ماه‌هاست که اینطور پیش می‌رود.

نمی‌دانم که چگونه باید برای آنها کیف، روپوش، کتانی، لوازم تحریر و … بخرم. وقتی سرکار آمدم همسرم خوشحال بود ولی حالا دیگر صبر اهالی خانه هم به سر آمده. هرچه اعتراض کنیم صدای ما به گوش هیچکس هم نمی‌رسد.»

دبیر شورای اسلامی کار استان سیستان و بلوچستان حسینعلی اکبری، در مورد وضعیت نامناسب کارگران پروژه آبرسانی دشت  ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان گفت: « برخی کارگران این پروژه از اسفند سال گذشته مبلغی بابت دستمزد دریافت نکرده‌اند اما برخی به صورت نصف و نیمه دریافت‌هایی داشته‌اند… در مورد وضعیت معیشتی کارگران دشت سیستان تغییرات رو به افول است.

تجمع سیستان آبرسانی

وی در ادامه افزود: یکی از پیمانکاران که در منطقه لوتک مشغول کار است بابت مطالبات ۶۰ کارگر بدهکار است و پیمانکار دیگری در روستای ابراهیم آباد با ۷۰ کارگر در منطقه هامون۲ فعالیت می‌کند که از اردیبهشت ماه سال جاری هیچ مبلغی به حساب کارگران خود واریز نکرده‌است. پیمانکار سوم که در منطقه هامون با ۴۵ کارگر مشغول به کار است و هنوز دستمزد ماه‌های بهمن و اسفند سال گذشته و همچنین دستمزد فروردین ماه را به حساب کارگرانش  واریز نکرده‌ است که در نتیجه از ابتدای شهریور فعالیت در این منطقه نیمه متوقف است. پیمانکار چهارم و پنجم نیز از ابتدای شهریور ماه در ادمه همکاری با ۸۰ کارگری که در استخدام دارند به مشکل برخورد کرده‌اند و از قرار معلوم تنها نیمی از دستمزد فروردین و اردیبهشت ماه کارگران این قطعه پرداخت شده است. پیمانکار ششم که در منطقه هیرمند۱ فعالیت می‌کند از اسفند ماه سال گذشته هیچ دستمزدی به ۵۰ کارگری که در اختیار دارد، پرداخت نکرده‌ است. پیمانکار هفتم  که با ۶۰ کارگر در منطقه هیرمند۲ فعالیت می‌کند از خرداد ماه تاکنون هیچ واریزی به حساب کارگران خود نداشته است.»

در حالی که کارگران دشت سیستان در گرمای نزدیک به ۵۰ درجه، چندین ماه را بدون حقوق سپری می‌کنند، و به نان شب خویش محتاجند، این روزها خبر هزینه ۱۵ میلیاردی شهرداری تهران در عراق واکنش‌های بسیاری را در بین مردم برانگیخته است.

تجمع سیستان آبرسانی

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment