ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تجمع اعتراضی کارگران نی‌بر هفت‌تپه مقابل ساختمان استانداری خوزستان

تجمع اعتراضی کارگران نی‌بر هفت‌تپه مقابل ساختمان استانداری خوزستان

تجمع اعتراض هفت‌تپه

ایران – کارگری

تجمع اعتراضی کارگران نی‌بر هفت‌تپه مقابل ساختمان استانداری خوزستان

روز یکشنبه دوم مهر ماه، حدود ۲۰۰ نفر از کارگران فصلی نی‌بر مجتمع کشت ‌و صنعت هفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات بیمه‌ای خود از سوی کارفرما با سفر به اهواز مقابل ساختمان استانداری خوزستان دست به تجمع اعتراضی زدند.

به‌گفته یکی از کارگران حاضر در این اجتماع اعتراضی: اعتراض‌ امروز کارگران فصلی نی‌بر برای واریز بیش از ۱۰ میلیارد تومان از حق بیمه پرداخت نشده؛ برپا شده است.
این هزینه مربوط به فاصله‌‌ای است که بین سالهای ۶۸ تا ۹۲ در پرداخت هزینه بیمه این کارگران ایجاد شده ‌است.
به تاخیر افتادن چند ماه مطالبات مزدی کارگران و وضعیت نامعلوم پرداخت حق بهره برداری سالهای گذشته نیز از دیگر مطالبات کارگران حاضر در اجتماع بوده است.

کارگر معترض دیگری با یادآوری اینکه در سال ۹۳ شماری از نی‌برهای مجتمع هفت‌تپه برای پیگیری مطالبات خود به تهران آمده بودند، گفت: پس از این ماجرا دولت طی مصوبه‌ای مبلغ ۲۵ میلیارد تومان برای پرداخت حق بیمه این کارگران اختصاص داد.
وی ادامه داد: تا این لحظه مبلغ ۱۵ میلیارد تومان از اعتبارات تعیین شده توسط دولت پرداخت شده است که نتیجه آن صدور احکام بازنشستگی برای شماری زیادی از کارگران نی‌بر بوده است.

این کارگر هفت تپه با بیان اینکه در صورت پرداخت مابقی حق بیمه  فصول بیکاری کارگران که حدود ۱۰ میلیارد تومان می‌شود حدود ۱۸۰کارگر از مجموع ۳۵۰کارگر فصلی نی‌بر کنونی بازنشسته می‌شوند، افزود: با این حال پس از گذشت چند سال از تصویب این مصوبه هنوز پرداخت مابقی حق بیمه فصول بیکاری کارگران مشخص نیست.

به گفته وی، وجود فاصله بیمه‌ای در سوابق این کارگران به آن دلیل است که امکان برداشت محصول نی‌شکر تنها در نیمی از سال، کارگران نی‌بر به صورت فصلی مشغول به کارند و به همین دلیل حق بیمه آنان نیز تنها نیمی از سال پرداخت می‌شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment