ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کیان تایر مقابل ساختمان وزارت صنعت

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کیان تایر مقابل ساختمان وزارت صنعت

تجمع اعتراضی کارگران کیان تایر
ایران – کارگری

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کیان تایر مقابل ساختمان وزارت صنعت

روز یکشنبه اول بهمن‌ماه ۱۳۹۶ کارگران بازنشسته کیان تایر در پاسخ به فراخوان قبلی در اعتراض به وضعیت معیشتی خود مقابل ساختمان وزارت صنعت؛ معدن و تجارت دست به تجمع زده‌اند. نیروی انتظامی و ضد شورش در ترس و وحشت از گسترش این تجمع اعتراضی، کارگران را به محاصره درآورده‌اند.

بازنشستگان بنری به همراه خود داشتند که روی آن نوشته است:
«شش سال دورغ و تزویر شنیدیم از حق سنوات خود چیزی ندیدیم».

یادآمری می‌شود کارگران بازنشسته کیان تایر ار چند روز قبل، برای تجمع اعتراضی امروز یکشنبه ساعت ۹،۳۰ صبح در مقابل ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت فراخوان داده بودند.
کارگران کیان تایر در طول سال‌های گذشته بارها در اعتراض به عدم پرداخت سنوات خود در مقابل کارخانه و وزارت صنعت، معدن و تجارت دست به تجمع زده و خواهان پرداخت سنوات خود شده اند. آنان آخرین بار، روز ۲۷ آذرماه ۹۶، در مقابل این وزارتخانه که توام با حضور نیروهای گارد ویژه بود دست به تجمع زدند که در پی این تجمع، مسئولین  وزارت صنعت و معدن با صدور حکمی حضور مستمر نماینده‌های این کارگران در جلسات مدیریت کارخانه و نظارت بر ورود و خرج وجوه نقدی به شرکت را رسمیت دادند؛ اما با این حال در طول یکماه گذشته هیچ اقدام موثری از سوی مدیریت کارخانه برای پرداخت سنوات کارگران بازنشسته کیان تایر انجام نشده است و آنان اعلام کرده اند جهت پیگیری مطالبات خود، ساعت ۹،۳۰ صبح روز یکشنبه اول بهمن ماه بار دیگر دست به تجمع در مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهند زد.

۴۰۰ کارگر کارخانه کیان تایر که از سال ۱۳۹۲ بتدریج بازنشسته شده اند و هر یک ۸۰ الی ۱۰۰ میلیون تومان از شرکت طلبکار هستند؛ علیرغم گذشت چندین سال هنوز موفق به دریافت مطالبات خود نشدهٰ‌اند. طبق تعهدی که کارفرما حین بازنشستگی این کارگران داده بود، قرار بود مطالبات سنواتی آنان بصورت ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان پرداخت شود؛ اما مسئولین این کارخانه که هم اکنون تحت اختیار سازمان حمایت از صنایع قرار دارد، شش ماه است از پرداخت همین مقدار ناچیز ماهیانه نیز خودداری کرده و اعتراضات هفته‌ها و ماه‌های گذشته کارگران بازنشسته کیان تایر، تاکنون  نتیجه‌ای نداده است.

عدم پرداخت یکجای سنوات کارگران بازنشسته کیان تایر و اقساطی کردن پرداخت آن، یک دزدی آشکار از دسترنج سالیان دراز این کارگران است که اینک سازمان حمایت از صنایع که مسئولیت کارخانه را بر عهده دارد، حتی از پرداخت آن نیز خودداری می‌کند.

امروز یکشنبه اول بهمن ماه کارگران بازنشسته محروم باز هم خواسته‌هایشان را در تجمع مسالمت آمیز بیان کردند اما آیا در میان انواع مقامات ریز و درشت دزد و اختلاس‌چی جمهوری اسلامی، برای این زحمتکشان که بجای آرامش و استراحت در سنین بازنشستگی، هر روز در خیابان هستند آیا گوش شنوایی وجود دارد؟

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment