تجمع اعتراضی چغندرکاران نقده نسبت به عدم پرداخت یک‌سال از مطالبات‌شان و بستن درب کارخانه - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تجمع اعتراضی چغندرکاران نقده نسبت به عدم پرداخت یک‌سال از مطالبات‌شان و بستن درب کارخانه

تجمع اعتراضی چغندرکاران نقده نسبت به عدم پرداخت یک‌سال از مطالبات‌شان و بستن درب کارخانه

تجمع اعتراضی چغندرکاران
ایران ـ کارگری

تجمع اعتراضی چغندرکاران نقده نسبت به عدم پرداخت یک‌سال از مطالبات‌شان و بستن درب کارخانه

بنا به گزارش دریافتی، کارخانه قند نقده روز چهارشنبه ۱۷ مردادماه ۱۳۹۷، شاهد تجمع اعتراضی چغندرکاران این شهر بود. آنها در این تجمع با بستن درب کارخانه نسبت به عدم پرداخت مطالبات خود بعد از گذشت نزدیک به یک‌سال از برداشت و تحویل محصولشان به کارخانه، اعتراض کردند. کارگران معترض باز شدن درب کارخانه را به تعیین تکلیف شدن مطالبات خود مشروط کردند.

در رابطه با تجمع اعتراضی چغندرکاران نقده، رئیس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان غربی نیز گفته است که علت اعتراض چغندرکاران عدم تسویه مطالبات آنها است که از سال زراعی ۱۳۹۶ تاکنون مانده است. او در ادامه اظهار داشته که کشاورزان در شهریور ۱۳۹۶، برداشت چغندرشان را انجام داده‌ و به کارخانه تحویل دادند. از آن زمان تاکنون مطالبات آنها پرداخت نشده است.

بیشتر بخوانید: تجمع اعتراضی چغندرکاران نقده و فضای متشنج مقابل کارخانه آذرقند – کلیپ

وی با اشاره به اینکه چغندر، محصول هزینه‌بری است، هزینه کاشت، داشت و برداشت آن را بسیار بالا ارزیابی کرد. به گفته وی، کشاورزان و کارگران چغندرکار، اکنون کلی بدهی دارند. با توجه به عدم پرداخت مطالبات سال گذشته و پیش‌رو بودن زمان برداشت امسال در ماه شهریور، کشاورزان نگران و ناراضی از وضعیت کنونی هستند. اما به‌نظر می‌آید هزینه امسال چغندرکاران هم داده نخواهد شد. متاسفانه کسی هم پاسخگو نیست.

او همچنین گفت: «همیشه متداول بوده کشاورزان بابت هر تن چغندری که تحویل می‌دادند، به ‌همراه مزدشان، جوایزی شامل ۲ کیلو قند مجانی به نرخ دولتی بین ۱۴۰۰ الی۱۵۰۰ تومان و ۲۰ کیلو هم تفاله آن را می‌گرفتند. آن هم حتی به کشاورزان داده نشد. دلیل آن هم؛ تصمیم شورای اقتصاد برای لغو آن به‌نفع کارخانجات قند است.»

سمت‌گیری سیاست‌گذاری‌های دولت و حاکمیت در جهت تامین و حفاظت از منافع صاحبان سرمایه آنقدر واضح و عیان گشته که رئیس هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی این استان را هم به اقرار واداشته است. وی در این زمینه می‌گوید: «متاسفانه شرایط به‌گونه‌ای‌ست که هرگاه صحبت از منافع کارخانه‌دار و سرمایه‌دار می‌شود، همه عوامل در راستای حمایت از آنها حرکت می‌کنند؛ اما چنین حمایتی از کشاورزان و بسیاری دیگر از اقشار ضعیف، صورت نمی‌گیرد.» یادآوری می‌شود که در استان آذربایجان غربی ۴ کارخانه قند دیگر در خوی، میاندوآب، ارومیه و پیرانشهر نیز هست.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment