ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > معیشت کارگران ساختمانی زیر سایه سنگین رکود بازار مسکن

معیشت کارگران ساختمانی زیر سایه سنگین رکود بازار مسکن

معیشت کارگران ساختمانی زیر سایه سنگین رکود بازار مسکن
ایران ـ کارگری

معیشت کارگران ساختمانی زیر سایه سنگین رکود بازار مسکن

رکود در بازار ساخت و ساز مسکن در قم، انبوهی از کارگران این حوزه شغلی را بیکار ساخته است. پدیده‌ای که باعث ایجاد ناهنجاری‌های اجتماعی و تهدید معشیت زندگی این صنف از کارگران شده است.

این امر باعث شده است که استادکاران و کارگران ساختمانی روزهای سخت و بحرانی را در پیش داشته باشند.

همانطور که در یک گزارش کارگری آمده است، علی‌رغم اینکه قم؛ شهری خدماتی است و اکثر کارگران آن در بخش ساختمان امرار معاش می‌کنند، این کارگران نیمی از سال به علت شرایط جوی، بیکار هستند. اما تابستان هم که فصل کار این کارگران محسوب می‌شود، آنها باید بطور مداوم مشغول کار باشند و علاوه بر تامین معاش روزمره، اندوخته‌ای هم برای زمستان فراهم کنند. با این توصیف، روزگار بر وفق مراد این کارگـران زحمتکش نبوده و آنها هر روز با در دست داشتن وسایل کار و غذایی مختصر در میادین شهر حاضر می‌شوند به این امید که کسی آن‌ها را به کار فرا خواند تا ولو با دستمزدی ناچیز، شرمنده خانواده خود نشوند. با این‌حال اکثر آنها کاری پیدا نمی‌کنند.

واقعیت این است که برای بیشتر این کارگران، یافتن کار فقط یک آرزوست و در پایانِ هر روز که تا غروب در میدان منتظر می‌نشینند، بیشتر آنها دست خالی به خانه‌هایشان بازمی‌گردند.

در بهترین حالت یک کارگر ساختمانی در یک ماه فقط ۱۸ روز فعالیت شغلی دارد. به همین دلیل اگر درآمد روزانه یک کارگر ساختمانی را روزانه ۵۰ هزار تومان درنظر بگیریم در مدت یک ماه یک کارگر ساختمانی زیر یک میلیون تومان درآمد دارد.

اینها همه پرده از این واقعیت برمی‌دارند که کارگـران ساختمانی امنیت شغلی ندارند و معیشت آن‌ها به‌صورت فصلی تامین می‌شود.

در این میان داستان زندگی کارگـران آسیب دیده ساختمانی که به هر دلیل حین انجام کار دچار حادثه می‌شوند، فصلی دیگر را می‌طلبد؛ چرا که آنها به اندازه کافی تحت پوشش حمایتی دولت قرار نمی‌گیرند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment