ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > «تبلیغ عیله نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» دو اتهام متوجه فعالین دانشجو

«تبلیغ عیله نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» دو اتهام متوجه فعالین دانشجو

امنیت ملی
ایران ـ اجتماعی

«تبلیغ عیله نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» دو اتهام متوجه  فعالین دانشجو در دادگاه

بنا به گزارش دریافتی در هفته‌های اخیر ۱۷ تن از دانشجویان بازداشت‌شده در اعتراض‌های دی‌ماه امسال (۹۶) به «تبلیغ عیله نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» محاکمه شده‌اند.

در این گزارش آمده است که دستگاه قضایی و وزارت اطلاعات برای دانشجویان بازداشت‌شده در دی‌ماه ۹۶ پرونده گشوده و آنان را به «تبلیغ عیله نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» متهم کرده‌ است؛ اتهاماتی که می‌تواند احکام حبس طولانی مدت برای این دانشجویان رقم بزند.
دادگاه ۱۷ تن از آنان اخیرا برگزار گشته و دادگاه باقی دانشجویان طی هفته‌های آینده برگزار خواهدشد.

لازم به ذکر است که بازداشت دانشجویان و فعالان دانشجویی کماکان ادامه دارد.
عصر یکشنبه ۶ اسفندماه پریسا رفیعی، دانشجوی رشته عکاسی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و از فعالان صنفی، هنگام خروج از دانشگاه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.
پدرام پذیره نائب رئیس شورای صنفی دانشگاه تهران نیز در تاریخ ۳۰ بهمن‌ماه سال جاری (۹۶) پس از مراجعه به شعبه ۴ دادسرای مقدس، جهت تکمیل بازپرسی پرونده، مجددا بازداشت شد و پس از یک روز با تودیع وثیقه آزاد شد.
بر اساس گفته مقام‌های دولتی و نمایندگان مجلس بیش از ۱۱۰ دانشجو در جریان اعتراض‌های دی‌ماه امسال بازداشت شده‌اند.

بیشتر بخوانید:بازداشت دست‌کم ۱۰۲ دانشجو در تظاهرات مردمی+اسامی و محل دستگیری

در اعتراضات سراسری روز ۹ دی‌ماه در ایران، دانشجویان دانشگاه تهران و امیرکبیر (پلی تکنیک) نیز با جمعیت معترض در تهران همراه شدند و شعارهایی مانند «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «دانشجو، کارگر، اتحاد اتحاد» سر دادند. دانشجویان خوابگاه دانشجویی (کوی دانشگاه تهران) نیز در شب ۹ دی‌ماه با شعارهایی مانند «کار، نان، آزادی» برای ساعاتی در محوطه این مجتمع خوابگاهی تجمع کردند.
«دانشگاه پادگان نیست» و «دانشگاه پادگان شده» از مهم‌ترین شعارهای کنایی دانشجویان بود که در تجمعات دانشجویی سال‌های گذشته و در انتقاد به بازداشت و برخوردهای امنیتی با دانشجویان مطرح می‌شد.

در اعتراضات سراسری مردم ایران در دی ماه ۱۳۹۶، بیش از ۳۰ تن کشته و دست کم ۴ هزار نفر نیز بازداشت شدند، بیش از ۱۰۰ دانشجو نیز در نخستین روزهای اعتراضات بازداشت شدند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment