ایران کارگر > گوناگون > تاثیر افزایش درجه آب دریاها  بر روی مرجانها

تاثیر افزایش درجه آب دریاها  بر روی مرجانها

marjan

ایران – گوناگون

بالارفتن درجه حرارت دریاها  نتیجه افزایش عمومی گرمای زمین است که به خطری برای زندگی مرجانها تبدیل شده است. آیا نسل این مرجانها رو به نابودی است؟

افزایش دما باعث می شود رشد مرجانها در سراسر دریاهای روی زمین کاهش پیدا کند .  درجه حرارت آب  باعث می شود که مرجانها دیگر تکثیر نشوند . علاوه بر این  رنگ مرجانها نیز از سرخ به  سفید تغییر خواهد کرد.

دانشمندان هشدار داده اند   ادامه بالارفتن درجه حرارت آب دریاها باعث خواهد شد که حیات  مرجانها رو به تحلیل برود. ولی  پژوهشگران در دانشکده علوم دریایی دانشگاه لوزان با دست آوردهایی که در این زمینه داشتند  جرقه امیدی  زدند.

آنها تعدادی مرجان  را در  خلیج عقبه  در شمال دریای سرخ پیدا کردند که تحت تاثیر درجه حرارت آب قرار نمی گیرند .

دانشمندان می گویند  تجاربشان  نشان می دهد که بعضی مرجان ها در خلیج عقبه   نه تنها تحت تاثیر درجه حرارت قرار نمی گیرند بلکه افزایش درجه حرارت آب محیط پیرامونشان باعث رشد بیشتر آنها نیز می شود.

دانشمندان عقیده دارند که مرجان ها در خلیج عقبه  منحصر بفردند چرا که با درجه حرارت های بیشتر نیز می توانند زندگی کنند.

بعضی ها نیز عقیده دارند که بعد از دوران های یخبندان  در خلیج عقبه و افزایش درجه حرارت آب، مرجانها  به حدی رشد کنند که  دریای سرخ  به کنترل آنها  در آید.

دانشمندان آرزو دارند   اکتشافشان  راه را برای رشد مرجانهای  بی نظیری نیز  باز کند که در منطقه مرجانی گریت بریر Grate barrier در استرالیا هستند

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment