ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > تأمین هزینه انتقال نفت ایران به هند از سوی دولت روحانی!

تأمین هزینه انتقال نفت ایران به هند از سوی دولت روحانی!

انتقال مجانی نفت به هند
ایران – اقتصادی

تأمین هزینه انتقال نفت ایران به هند از سوی دولت روحانی!

ایران، با ارائه تخفیف صد در صدی، هزینه انتقال نفت ایران به هند برای سال مالی آینده میلادی را حذف کرده است، سال مالی آینده میلادی از آوریل ۲۰۱۸، شروع می‌شود، یعنی کمتر از دو ماه دیگر. بر همین اساس هند هم قرار شده در مقابل، واردات نفت خود از ایران را افزایش دهد.
این در حالی است که در ماه‌های اخیر سایه تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه ایران افزایش یافته و دولت سعی می‌کند مشتریان آسیایی خود از جمله هند را حفط کند.
قبل از این، دولت در سال مالی جاری میلادی (۲۰۱۷-۲۰۱۸) میزان تخفیف بر کرایه حمل نفت را از ۸۰ درصد به ۶۲ درصد کاهش داده بود اما سه”منبع آگاه“ به رویترز گفته‌اند این تخفیف به ۱۰۰ درصد افزایش یافته و برای سال آینده رایگان شده است.

گفته می‌شود که مقام‌های ایران امیدوارند با این اقدام بتوانند صادرات نفت خود به هند را افزایش دهند.
روحانی، اخیرا به همراه وزرای نفت و خارجه و گروهی از بازرگانان بخش خصوصی این کشور به دهلی نو، پایتخت هند، رفته است.
وزیر نفت، بیژن نامدار زنگنه، هم پس از دیدار با دارمندرا پرادان، همتای هندی خود، در دهلی نو در این سفر گفته بود: ” شرکت‌های دولتی نفتی در هند خرید خود از ایران را افزایش خواهند داد.“
او همچنین گفته بود: “پالایشگاه‌های هندی، دولتی و خصوصی، در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ میلادی روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کنند.”

وزیر نفت هند، دارمندرا پرادان، هم گفته بود:”در مقایسه با سایر تولیدکنندگان عمده نفت، به ما مشوق‌های خوبی داده شده است. در صورت خریداری نفت از ایران سود خواهیم برد. ما واردات نفت خود از ایران را در مقایسه با سال مالی جاری (۲۰۱۷-۲۰۱۸) افزایش می‌دهیم. “
علاقه هند به حضور در طرح‌های نفتی ایران از جمله توسعه میدان گازی “فرزاد بی” یکی از محورهای مورد گفت‌وگوی دو کشور بوده است.

حمل رایگان نفـت ایران به هند در حالی اتفاق خواهد افتاد که اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفـت اوپک، برای افزایش قیمت نفـت در بازارهای جهانی تولید خود را از اول ژانویه سال جاری میلادی کاهش داده‌اند.

دولت ایران در لایحه بودجه سال آینده مجموع درآمدهای ناشی از فروش نفت را ۱۰۶ هزار میلیارد تومان برآورد کرده که در مقایسه با سال جاری (۱۳۹۶) کاهش داشته است.
گفتنی است در حالیکه میلیونها کارگر زحمتکش ایرانی در فقر کامل بسر می‌برند و عمومأ با ماهها حقوق معوقه سالهای پرمشقتی را سپری می‌کنند، درحالیکه برای زلزله‌زدگان کرمانشاه پس از نزدیک به ۴ ماه حداقل امکانات فراهم نشده و کودکان در سرمای سخت زمستان یکی بعد از دیگری جان می بازبازنشستگانند، درحالیکه سپرده‌گذاران مؤسسات مالی هر روز برای پول به یغما رفته‌شان در خیابان هستند، درحالیکه بازنشستگان کشوری و لشکری بدلیل وضعیت مشقت‌بار معیشتی در سن و سالی که باید رفاه و آسایش داشته باشند، برای مطالبه حقوق ماهانه خود هر روز در خیابان دست به تجمعات اعتراضی می‌زنند و . . . نظام جمهوری اسلامی برای حفظ حاکمیت خود،  سرمایه های ملی مردم ایران را اینچنین در بازارهای جهان به حارج می‌گذارد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment