ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بی‌اعتمادی شدید مردم به دولت و بی‌پاسخ گذاشتن درخواست‌هایش

بی‌اعتمادی شدید مردم به دولت و بی‌پاسخ گذاشتن درخواست‌هایش

مردم
ایران ـ اجتماعی

بی‌اعتمادی شدید مردم به دولت و بی‌پاسخ گذاشتن درخواست‌هایش

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، از مردم خواسته است که برای کمک به تولید، ارز و طلای خانگی خود را تزریق بکنند. اما، حسین راغفر، یک اقتصاد‌دان، گفته است که اعتماد مردم به مسئولان، آسیب زیادی خورده است. او در ادامه می‌گوید که فساد به نحو فراوانی افزایش پیداکرده و مردم این مسئله را کاملاً درک می‌کنند؛ بنا بر این به درخواست کمک نهادهای حکومتی پاسخ نمی‌دهند و با تردید بسیار زیاد به آن نگاه می‌کنند.

در سال ۱۳۳۱ وقتی دولت دکتر محمد مصدق که با تحریم نفتی روبرو شده بود برای حل مشکلات اقتصادی ناشی از آن اوراق قرضه ملی به چاپ رساند. بدین معنا، ارزش هر برگه یک‌صد ریالی به مدت دو سال و با جایزه سالیانه ۶ ریال چاپ شد و مردم هم‌جهت کمک به دولت به‌شدت از آن استقبال به عمل آوردند.

علت اینکه مردم با استقبال از این ابتکار دکتر مصدق به کمک دولت او شتافتند، این بود که آنها دولت را از خود و برای خود می‌دانستند. اکنون با تجربه‌ ۴۰ ساله‌ای که مردم از این حاکمیت دارند، نه تنها به ندای آنها پاسخ نمی‌دهند، بلکه بر عکس تا می‌توانند در صدد تضعیف آن بر‌ می‌آیند. این اقتصاددان، علت بی اعتنایی مردم به درخواست کمک دولت برای تزریق سرمایه های خانگی خود در بخش تولید را اینچنین توضیح می‌دهد: «در شرایط کنونی اعتماد عمومی، سرمایه اجتماعی به‌حساب می‌آید که به ‌شدت تضعیف ‌شده است.»

وی در ادامه اضافه کرد: « مردم به‌شدت نسبت به موضع‌گیری‌های مسئولان کشور، ولو اینکه درست هم باشد، دچار تردید هستند. علت آن‌هم وعده‌هایی است که هیچ‌کدام تحقق‌نیافته و بدون آنکه به تعهدات خود جامه عمل بپوشانند، تنها از مردم خواستند یک‌طرفه تعهداتی را انجام دهند.»

نظام سیاسی ما خود در گیر فساد است

او در خصوص نوع رویکرد دولت با پدیده رانت و فساد مالی تصریح کرد: «نظام سیاسی ما اراده لازم برای برخورد با فسادی که بخش قابل‌توجهی از آن، افراد منتفع در درون نظام، خود و یا اقوام درجه‌یکشان را دربرمی گیرد، ندارد.»

وی در همین ارتباط اظهار داشت: «فساد به نحو فراوانی افزایش پیداکرده و مردم این مسئله را کاملاً درک می‌کنند؛ بنابراین به نهادهای حکومتی پاسخ نمی‌دهند و با تردید بسیار زیاد به آن نگاه می‌کنند.»

راغفر افزود: «زمانی که مردم مشاهده می‌کنند چند هزار خودرو که تعدادشان از ۵ هزار تا ۱۵۰۰۰ مشخص نیست وارد اقتصاد کشور می‌شود یا منابع بزرگی را دولت رسماً اعلام می‌کند که به این افراد ارز داده‌شده و گوشی‌های تلفن همراهی که قرار بوده وارد بکنند، وارد نکرده‌اند، دچار بی‌اعتمادی می‌شوند.»

وی تاکید کرد: «بنابراین مادامی‌که عزم جدی برای مقابله با فساد وجود نداشته باشد، مشکلات حل نمی‌شود. متأسفانه به دلیل اینکه بسیاری از بخش‌های قوای اصلی کشور خودشان ذینفع در اوضاع آشفته اقتصادی هستند که البته در بلندمدت همه بازنده خواهند بود.»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment