ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بی‌آبی و وضعیت دردناک روستانشینان مناطق فقیر کشور؛ استحمام هر۱۰روز یکبار

بی‌آبی و وضعیت دردناک روستانشینان مناطق فقیر کشور؛ استحمام هر۱۰روز یکبار

بی‌آبی
ایران ـ اجتماعی

بی‌آبی و وضعیت دردناک روستانشینان مناطق فقیر کشور؛ استحمام هر۱۰روز یکبار

بدنبال بحران بی‌آبی که اکثز نقاط کشور را در بر گرفته است، در یک اشاره به وضعیت دردناک برخی روستانشینان، شه‌بخش گرگیج یک عضو شورای عالی استان‌ها گفت:

« مردم در برخی روستاهای شهرستان چا‌بهار ۱۰روز یکبار هم حمام نمی‌روند. آنها فقط برای زنده ماندن آب پیدا می‌کنند. در بعضی مواقع آب در گودالی سرباز و بزرگ که از قدیم وجود داشته، جمع می‌شود و مردم و حیوانات به‌صورت مشترک از آن استفاده می‌کنند.»

او با اشاره به وضعیت روستای «ساندک‌زهی» با ۱۲۰۰ نفر جمعیت که در ۴۵ کیلومتری مرز قرار دارد و معضل جدی بی‌آبی در شهرستان چابهار به ویژه روستاها، در خصوص شرایط روستاهای این شهرستان گفت:

« ٪۸۰ الی ۹۰٪ مردم که در گذشته کشاورز بودند، اکنون به خاطر بی‌آبی و نبود بارش‌های فصلی بیکار شده‌اند.»

او در ادامه با ذکر این مطلب که در کل شهرستان چابهار از ۲۸۵ هزار نفر جمعیت، ۷۰٪ روستانشین هستند، گفت: «منابع آب زیرزمینی به پایان رسیده و به علت کمبود بارندگی اکثر چاه‌ها خشک شده‌اند. به عنوان مثال در روستای ساندک‌زهی، هزینه حمل و خرید یک تانکر آب ۱۰۰هزار تومان است که برای یک خانوار ۵ نفره حداکثر تا یک هفته کفاف می‌دهد».

وی ادامه داد: «در روستاهای دورافتاده قیمت یک تانکر آب به ۲۰۰هزار تومان می‌رسد. هر تانکر ۱۰هزار لیتر گنجایش داشته و باید آب خوردن و استحمام و احشام ساکنان روستا را تامین کند. با این‌حال ساکنان روستاهای دوردست به دلیل عدم تمکن مالی توانایی پرداخت این مبلغ را ندارند».

گرگیج شرایط بسیار بد آب آشامیدنی که به روستاها می‌رسد را ذکر کرده و افزود: «برخی از پیمانکاران بخش خصوصی به دلیل عدم پرداخت مطالباتشان توسط اداره آب و فاضلاب روستایی، فسخ قرارداد کرده‌اند و همین موضوع مشکل را دوچندان نموده است. هم و غم مردم فقط آب آشامیدنی است و بعد از آب، تازه به فکر غذا می‌افتند. دولت برای هر نفر روزانه ۱۵ لیتر سهمیه تعیین کرده؛ اما همین مقدار هم به مردم نمی‌رسد. کیفیت آب تانکرها مناسب نیست و اکثرا شور هستند. فقط ۲چاه آب شیرین در منطقه وجود دارد که کفاف تانکرها را نمی‌دهد».

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment