ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > بیکار شدن ۵۰۰ هزار کارگر فقط طی سه ماه + عكس

بیکار شدن ۵۰۰ هزار کارگر فقط طی سه ماه + عكس

جمعیت بیکار کشور
ایران ـ کارگری 

بیکار شدن ۵۰۰ هزار کارگر  فقط طی سه ماه! + عكس

مرکز آمار روز پنجشنبه۳ اسفندماه ۹۶ اعلام کرد که در پاییز ۵۰۰ هزار نفر به جمعیت بیکار کشور افزوده شده است. این مرکز آمار تعداد بیکاران را ۳میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرده است.

براساس این گزارش، از مجموع جمعیت ۲۶ میلیون و ۴۷۲ هزار و ۸۳۵ نفری فعال در این دوره زمانی، سه میلیون و ۱۴۱ هزار و ۶۰۰ نفر بیکار بودند. جمعیت شاغل در این دوره ۲۳ میلیون و ۳۳۱ هزار نفر اعلام شده است.
در حالی‌که آمار واقعی بیکاری اعلام شده، بین ۳۰تا۴۰درصد است (حسین راغفر در مصاحبه با تسنیم ۲۱اسفند۹۵) و آمار بیکاران در خوشبینانه‌ترین برآوردها حدود ۱۱میلیون نفر است.

این در حالی است که مرکز آمار بصورت تأیید نشده می‌گوید که تعداد شاغلان در مقایسه با پاییز یک‌سال قبل ۹۵۷ هزار نفر بیشتر شده است.
در حالیکه شمار بیکاران آشکارا افزایش یافته است، دولت ادعا می‌کند طی یکسال گذشته بیش از یک میلیون فرصت شغلی ایجاد کرده است!!!!. ادعایی که همواره از سوی کارشناسان رد شده است.

برپایه گزارش مرکز آمار، به ازای هر یک زن شاغل بیش از ۴ مرد در ایران اشتغال دارند. سهم زنان از شاغلان فصل پائیز ۴ میلیون و ۲۲۴ هزار نفر است در حالیکه ۱۹ میلیون و ۱۰۷ هزار تن از مردان شاغل هستند.
طبق ادعای مرکز آمار، جمعیت زنان بیکار از مجموع جمعیت فعال اقتصادی در پایان ۹ ماه نخست امسال نزدیک به یک میلیون تن اعلام شده است. ۹۹۹ هزار و ۱۴۵ زن و ۲ میلیون و ۱۴۵ هزار و ۵۲۲ مرد در فصل پائیز بیکار بوده‌اند.

این آمار از سوی فعالان کارگری و کارشناسان اقتصادی هیچگاه مورد تأیید نبوده است و آمار واقعی بسیار بیشتر از این آمار و طبق اظهارات مقامات مختلف جمع آمار بیکاران بیش از ۱۱ میلیون نفر است. فعالان کارگری و کارشناسان آمار واقعی را از اینهم بسیار بیشتر می‌دانند.
بر اساس تعریف مرکز آمار نظام ، چنانچه فردی تنها یک ساعت در هفته منتهی به آمارگیری مشغول به کار باشد، شاغل محسوب می‌شود!!!.
این مرکز همچنین سربازان، کارآموزان  و شاغلان خانگی بدون مزد را نیز در جمعیت شاغلان محاسبه می‌کند که نشان می‌دهد چقدر این آمار مضحک است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment