ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > بیکاری کارگران کاشی و سرامیک حافظ در استان فارس

بیکاری کارگران کاشی و سرامیک حافظ در استان فارس

بیکاری کارگران کاشی حافظ
ایران – کارگری

بیکاری کارگران کاشی و سرامیک حافظ در استان فارس

روز سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، کارگران کارخانه کاشی و سرامیک حافظ مقابل این کارخانه تجمع کردند. یک فعال کارگری می‌گوید: به شدت نگران شرایط کاشی حافظ هستیم.

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار استان فارس مهرزاد مویدی، در تشریح مشکلات پیش روی کارگران کارخانه کاشی و‌ سرامیک حافظ و ریشه‌های آن، گفت: واگذاری کارخانه کاشی و سرامیک حافظ به بخش خصوصی آغازگر بیکاری کارگران آن بوده است. کارخانه‌ای که سه سال پیش و در زمان واگذاری به کارفرمای بخش خصوصی، ۶۰۰ کارگر داشت؛ حالا شمار کارگرانش به حدود، ۱۸۰ نفر رسیده است و ۴۲۰ کارگر این کارخانه بیکار شده‌اند.

عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با اشاره به تجمع روز گذشته کارگران کاشی و سرامیک حافظ، گفت: این کارگران چند ماه از مجموع مزد و مزایای مزدی خود را دریافت نکرده‌اند و دفترچه بیمه‌های آنها به علت عدم واریز حق بیمه‌ها، تمدید نشده است. تجمع روز گذشته آنها هم دقیقا به همین علت است.

وی با تاکید بر اینکه زمانی که مسئولان دولتی از واگذاری کارخانه مطمئن بودند و آن را برای اداره هرچه بهتر کارخانه و رضایت کارگران موثر می‌دانستند، وضعیت امروز را به آنها هشدار داده بودیم، گفت: کاشی‌ و سرامیک حافظ نباید به این روز دچار می‌شد با این حال با واگذاری که اول تا آخرش زیر سوال بود، این کار انجام شد و در کمال تاسف انتقادات فعالان کارگری شنیده نشد و آنها با بی‌اعتنایی مواجه شدند.

عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار گفت: این حق صنعت استان فارس نبود که به این روز دچار شود. شخصا باتوجه به تجربیاتی که از گذشته درباره خصوصی‌سازی داشتم، به مقام‌های استان تذکر داده بودم که کاشی و سرامیک حافظ از پس اداره آن برنمی‌آید؛ چراکه با فضای صنعت، غریبه است و تجربیات کافی در صنعت کاشی‌ و‌سرامیک ندارد.

مویدی با بیان اینکه کمیسیون کارگری استانداری فارس تاکنون هشت جلسه به منظور رسیدگی به آنچه که در کاشی و سرامیک حافظ می‌گذرد، تشکیل داده است، گفت: مسئولان جدید کارخانه که اتفاقا از تهران هم آمده بودند می‌گفتند که باید در شیوه تولید بازنگری کرد؛ البته این بازنگری صرفا برنامه‌ای بود که برای پیاده‌سازی حداقل پنج تا شش سال زمان می‌برد، مسئولان استان هم به امید اینکه کارخانه کار بکند، حاضر به پذیرش برنامه کارفرما شدند.

و حالا این سرنوشت کارخانه است و این هم سرنوشت کارگرانی که یا از کار بیکار شده اند یا اگر هنوز سر کار هستند ماهها است که حقوق و دستمزدی دریافت نکرده‌اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment