ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > بیکاری و فشار مضاعف، دامنگیر کارگران کوره‌پزخانه‌ها

بیکاری و فشار مضاعف، دامنگیر کارگران کوره‌پزخانه‌ها

بیکاری در کوره‌پزخانه ها
ایران ـ کارگری

بیکاری و فشار مضاعف، دامنگیر کارگران کوره‌پزخانه‌ها

کارگران کوره‌پزخانه‌ها همچون دیگر کارگران فصلی، مورد استثمار قرار می‌گیرند و همیشه در معرض بیکاری هستند. یکی از مسئولان دست‌اندرکار کوره‌پزخانه‌ها، می‌گوید: کارگران کوره‌پزخانه‌ها از محروم‌ترین اقشار کارگری جامعه هستند که به صورت کامل فراموش شده‌اند. اکثر کارگران فصلی این صنف مهاجرینی هستند که از استان‌های دیگر به شهرستان قرچک و مناطق مهاجرنشین اطراف تهران (یافت‌آباد، شمس‌آباد، خاتون‌آباد، محمودآباد، مائده‌آباد، اسماعیل‌آباد) می‌آیند.

وی درباره این پرسش که درآمد کارگران کوره‌پزخانه‌ها چقدر است، می‌گوید: حداقل مزد مصوب شورای عالی کار به این کارگران پرداخت می‌شود. حالا ممکن است که مزایای مزدی به صورت کامل پرداخت نشود؛ ضمن اینکه این کارگران بیشتر از هشت ساعت از روز کار می‌کنند. البته باید توجه داشته باشیم که کارفرمایان این صنف ترجیح می‌دهند که بجای کارگر ایرانی از کارگران مهاجر استفاده کنند تا مجبور نباشند حداقل مزد را به آنها پرداخت کنند.

وی با تاکید بر اینکه فصل بیکاری کارگران کوره‌پزخانه‌ها زمستان است، اظهار می‌دارد: وقتی فصل زمستان می‌رسد کارگران این صنف باید دنبال کار دیگری بگردند؛ البته اگر کار دیگری پیدا کنند؛ چرا که بیشتر آن‌ها کاری جز اشتغال در کوره‌پزخانه بلد نیستند و سن بالایی هم دارند که در این شرایط، هیچ کارفرمایی به آن‌ها کاری نمی‌دهد.

این مسئول قسمت کارگران کوره‌پزخانه‌ها با تاکید بر اینکه اکثر کارگران کوره‌پزخانه‌ها بیمه نیستند، گفت: کارفرمایان آن‌ها را سال‌ها بیمه نکرده‌اند؛ حتی اگر بیمه هم شده باشند، سابقه بیمه‌پردازی اندکی دارند. برای نمونه کارگرانی را می‌توانم معرفی کنم که با ۵۰ سال کار، یک سال هم سابقه بیمه ندارد!!! حتی کارفرمایانی وجود دارند که حق بیمه را از مزد کارگر کم می‌کردند؛ اما آن را به حساب تامین اجتماعی واریز نمی‌کردند که البته با انجام نشدن بازرسی‌های بیمه‌ای این تخلفات از چشم‌ها پوشیده ماند و به کارگران کوره‌پزخانه‌ها ظلم شد.

چنانکه در این اظهارات ملاحظه می‌شود، وضعیت این صنف از کارگران کشورمان به مراتب بدتر از آن چیزی است که در گزارشات رسمی نهایتا از آنها تحت عنوان بی‌مهری به کارگران، نام برده می‌شود. همه این واقعیت‌ها در کنار مصائب عمومی که شامل همه اقشار مردم ایران می‌شود، فشار مضاعف و وضعیت شکننده‌ای را برای این کارگران ستمدیده کشورمان به وجود آورده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment