رقم فاجعه‌آمیز بیکاری فارغ‌التحصیلان ایرانی ؛ ۴۲٪ بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاه - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > رقم فاجعه‌آمیز بیکاری فارغ‌التحصیلان ایرانی ؛ ۴۲٪ بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاه

رقم فاجعه‌آمیز بیکاری فارغ‌التحصیلان ایرانی ؛ ۴۲٪ بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاه

بیکاری فارغ‌التحصیلان
ایران ـ اجتماعی

رقم فاجعه‌آمیز بیکاری فارغ‌التحصیلان ایرانی ؛ ۴۲٪ بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاه

بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در ایران به یک موضوع نگران کننده تبدیل شده است. تفاوت بیکاری‌ فارغ‌التحصیلان با افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی، میزان هزینه و وقتی است که یک کشور یا فرد و خانواده و نظام آموزشی برای آماده کردن آنها صرف می کند و انتظار این است که آنها بعد از تحصیل جذب بازار کار شوند، اما در ایران این روند چندان مناسب و درست نیست.

معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت ایران، تقریبا یک ماه پیش در باره بیکاری فارغ‌التحصیلان اعلام کرد که ۴۲٪ بیکاران کشور فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها هستند. تنها دو روز پیش، معاون آموزشی وزیر علوم خبر داد که ۱۷٪ فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها بیکار هستند.
کاهش نرخ بیکاری که یکی از شعارهای اصلی در دو دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری بود، نه تنها این اتفاق نیافته، بلکه بر آن افزوده شده است.

در این میان وضعیت بیکاری‌ فارغ‌التحصیلان بسته به جنسیت افراد نیز تفاوت های آشکاری دارد.
معصومه ابتکار، معاون رئیس‌ جمهور در امور زنان و خانواده، سال گذشته نرخ بیکاری‌ فارغ‌التحصیلان زن را سه برابر مردان دانسته بود. یکی از مسائلی که متخصصان به آن اذعان دارند، این است که در ایران ارتباط میان دانشگاه‌ها و نهادهای اقتصادی عملاً وجود ندارد و هیچ راهکاری برای جذب حرفه‌ای یک دانش آموخته دانشگاه وجود ندارد.

یک تحلیلگر اقتصادی می‌گوید، در دنیا این بازار کار است که به محافل دانشگاهی می گوید چه رشته ها و تحصیلاتی را نیاز دارد، نه این که مشابه آنچه در دانشگاه آزاد دیدیم، هر جا و هر رشته‌ای بخواهند راه بیاندازند.

بحران بیکاری، فراگیرتر از قشر تحصیلکرده

در ایران علاوه بر وضعیت خراب ناشی از بیکاری‌ فارغ‌التحصیلان ، کاهش نرخ بیکاری عمومی نیز پیشرفتی نداشته است و بسیاری از صاحب نظران حتی نرخ‌های اعلام شده را پائین‌تر از واقعیت‌های موجود قلمداد می‌کنند.
در این میان افزایش سالانه جمعیت و تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان جدید که به دنبال کار می‌گردند، کنترل اوضاع را برای دولت در ایران دشوار کرده است.
این تحلیل‌گر اقتصادی، دلیل ناکامی دولت را بی‌برنامگی و ناتوانی حکومت می‌داند و می‌گوید، میزان نیروی کار با ۲.۵٪ در حال افزایش است. این رقم می‌گوید اگر جمهوری اسلامی سالی سه میلیون شغل ایجاد کند، می‌تواند بیکاری را در همین حد نگه دارد؛ در حالی که می‌دانیم نمی‌تواند.

بیشتر بخوانید: نرخ بیکاری گـروه سـنـی جـوانـان زنجان نـزدیـک بـه ۲۵٪

او در ادامه می‌افزاید که در اقتصاد سالم نیاز پنج‌گانه ابتدا باید تأمین شود و بعد شغل ایجاد شود. یعنی باید حکومت خوراک، پوشاک، بهداشت، آموزش و درمان را مهیا کند و بعد بتواند به سمت ایجاد شغل برود؛ کاری که حکومت ایران نکرده است.
بحران های اقتصادی از جمله افزایش نرخ ارز و تحریم‌های جدید بین‌المللی، چشم‌انداز دقیق و شفافی را برای بهبود در اوضاع کار و کاهش نرخ بیکاری مقابل چشمان جویندگان کار قرار نمی‌دهد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment