ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > بیکاری در شهرهای ایران تا ۶۰ درصد؛ ارمغان سیاستهای میهن بربادده

بیکاری در شهرهای ایران تا ۶۰ درصد؛ ارمغان سیاستهای میهن بربادده

بیکاری

ایران – اقتصادی

میزان بیکاری در برخی از شهرهای ایران تا ۶۰ درصد

آسیب های اجتماعی در مناطقی که میزان بیکاری آنها بالاست, حادتر است. 

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با تاکید بر تاثیر میزان بیکاری بر افزایش آسیب های اجتماعی اعلام کرد که با وجود اعلام نرخ بیکـاری ۱۲ درصدی در ایران, در برخی از شهرها میزان بیکاری ۶۰ درصد است.
عبدالرضا رحمانی فضلی روز یکشنبه نهم مهر, در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفت که آسیب های اجتماعی در مناطقی که میزان بیکاری آنها بالاست, «حادتر» است.
به گفته رحمانی فضلی, با وجود نرخ بیکاری ۱۲ درصدی در ایران, در برخی شهرها میزان بیکاری به ۶۰ درصد رسیده است.
رحمانی به نام شهرهایی که میزان بیکـاری در آنها بیش از ۶۰ درصد رسیده, اشاره ای نکرده است.

بر پایه این گزارش با وجود اینکه نرخ بیکاری درکل کشور در سال گذشته ۱۲ و چهار دهم درصد اعلام شده است، نرخ بیکـاری در استان‌های البرز, چهارمحال و بختیاری و کرمانشاه در بهار سال ۹۶ به‌ترتیب ۲۰.۴ درصد,  ۲۰.۳ درصد و ۲۰.۲ درصد بوده است. در کردستان نیز بیکـاری بیش از ۱۵ درصد اعلام شده است.

در آن سوی جدول استان‌های مرکزی, سمنان و همدان قرار دارند که به گفته مقامات کمترین نرخ بیکاری را دارند. نرخ بیکـاری در استان مرکزی ۷.۴ درصد, در استان سمنان ۸.۸ درصد و در استان همدان ۸.۹ درصد اعلام شده است.

رقم بیکاری تحصیلکردگان ما بسیار بالاتر است

بیکاری
در بین تحصیلکرده‌ها رقم بیکـاری بسیار بالاتر از آنچیزی است که اعلام می‌شود

به گفته عبدالرضا رحمانی‌ فضلی, «در بین تحصیلکرده‌های ما رقم بیکـاری بسیار بالاتر از آنچیزی است که به طور متوسط اعلام می‌شود».

مرکز آمار ایران در آخرین گزارش، نرخ بیکـاری سال ۹۵ را ۱۲.۴ درصد و جمعیت بیکاران را سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرده است.
با این حال سلمان خدادادی, رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی آمار واقعی بیکـاری در ایران را ۲ تا ۳ برابر رقم رسمی می‌داند. به گفته او جمعیت بیکاران ایران ۶ میلیون و گاهی نیز تا ۱۰ میلیون نفر گزارش می‌شود.
عبدالرضا رحمانی‌ فضلی چهارم مهرماه امسال گفته بود هر سال یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به جمعیت بیکاران این کشور افزوده می‌شود, این در حالی است که ایران برای ایجاد یک میلیون شغل در سال, باید سالانه ۸ درصد رشد اقتصادی داشته باشد.

در همین ارتباط, خبرگزاری مهر در سال ۹۲ بر اساس آمار بیکـاری ۳۹۷ شهرستان ایران نوشته بود که نرخ بیکـاری در شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان, با ۵۳ درصد بالاترین نرخ بیکـاری ایران است.
براساس این آمار, شهر جوانرود در استان کردستان با ۴۷ درصد و سراوان در استان سیستان و بلوچستان با ۴۵ درصد به ترتیب دومین و سومین شهر با نرخ بیکاری بالا در کشور بودند.

به گفته مرکز آمار ایران, نرخ بیکاری ۱۲ درصد است. علی ربیعی, وزیر تعاون, کار و رفاه اجتماعی, تعداد بیکاران را سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن و مرکز پژوهش های مجلس این آمار را شش میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۷ میلیون تن اعلام کرده اند.

وزیر کار, تعاون و رفاه اجتماعی ایران همچنین اخیرا اذعان کرده است که اقتصاد ایران «کشش و ظرفیت» حل این معضل را ندارد.

بیکاری
اقتصاد ایران «کشش و ظرفیت» حل این معضل را ندارد

بر اساس برنامه ششم توسعه, دولت دوازدهم موظف است در سال ۹۶ برای بیش از ۹۷۰ هزار تن اشتغال ایجاد کند.
در این میان, منتقدان دولت روحانی معتقدند که دستگاه های دولتی در حل این مشکل موفق نبوده اند.

وزیر کشور روز یکشنبه همچنین در مورد وضعیت بیکاری در ایران گفت که آمار بیکاری افراد تحصیلکرده «بسیار بالاتر» از آن است که «به طور متوسط اعلام می شود».
رحمانی فضلی به نرخ بیکاری افراد تحصیل کرده اشاره ای نکرد.

حسن طایی, معاون وزیر تعاون, کار و رفاه اجتماعی, پیش از این نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی را «بین ۲۱٫۵ تا ۲۲ درصد» اعلام کرده بود.

درباره آسیب های اجتماعی « راه طولانی در پیش است »

وزیر کشور روز یکشنبه درباره آسیب های اجتماعی گفت که «گزارش مناسبی» درباره اقدامات انجام شده تهیه شده است و «البته راه بسیار طولانی در پیش است».
رحمانی فضلی تاکید کرد که «مسائل و آسیب‌های اجتماعی در طول زمان ایجاد می شود و عوامل زیادی در ایجاد آنها وجود دارد».

آنچه در ایران از آن به عنوان آسیب های اجتماعی نام برده می شود, بیشتر شامل اعتیاد, فقر, حاشیه نشینی, ترک تحصیل, طلاق و افزایش جرائم است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment