ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بیکاری خانمانسوز در میان جوانان تحصیل کرده

بیکاری خانمانسوز در میان جوانان تحصیل کرده

بیکاری جوانان ارومیه
ایران – اجتماعی

بیکاری خانمانسوز در میان جوانان تحصیل کرده در ارومیه

 

وضعيت بيكاران در پايانه كارگران اروميهیا: بیکاری خانمانسوز در میان جوانان تحصیل کرده
استان آذربایجان غربی در رتبه ۸ بیکاری کشور با بیش از ۱۸ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی قرار دارد!

متاسفانه هر روز بیش از پیش شاهد افزایش تعداد بیکاران در استان آذربایجان غربی و مرکز آن در اورمیه هستیم، بیشتر این بیکاران جوانان تحصیل کرده‌ای هستند که سال ها تلاش کرده و با صرف هزینه های سرسام آور فارغ التحصیل شده‌اند اما همچنان بعد از چندین سال بیکار هستند، و برای پیدا کردن کاری در خصوص تخصص شان با مشکل مواجه هستند.

این جوانان اغلب مجبور هستند دنبال کارهای غیر مرتبط بگردند و در واقع به سمت شغل های کاذب بروند؛ اما مشکل بیکاری حتی به اینجا هم ختم نمی شود و آنها بیشتر اوقات همان کار غیر مرتبط را نیز نمی توانند پیدا کنند.

با نگاهی به حاشیه شهر و یا یکی از میادین کارگری خواهید دید که چه تعدادی از این جوانان در این میادین در انتظار کاری با حداقل دستمزد هستند تا بتوانند با تهیه نانی برای سفره خانواده روزگار بگذرانند.

یکی از همین جوانان بیکار می گوید: من لیسانس مدیریت بازرگانی دارم ولی چندین سال است بیکارم و شغل مناسبی در زمینه تحصیلاتم پیدا نکردم و به دلیل شرایط اقتصادی بد ناچارم که کارگری کنم.

او ادامه می دهد:  تازه شرایط من نسبت به دوستانم خیلی بهتر است چون من مجرد هستم و فقط برای خرج خودم کار میکنم ولی دوستانم که متاهل هستند گاهی پول نان شبشان را نیز ندارند و خجالت می کشند به خانه برگردند به همین خاطر اکثر اوقات اینجا نیز کاری گیرمان نمی آید.

وضعیت اقتصادی جوانان ارومیه وخیم گزارش شده است و بیکاری در میان جوانان تا اندازه‌ای افزایش یافته است که بیشتر جوانان جهت پیداکردن کار به کشورهای همسایه از جمله اقلیم کُردستان عراق روی می آورند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

پيغام(1)

  • صادق
    آذر 5, 1396 at

    در مورد «بیکاری» متاسفانه ما ایرانیها اشتغال را به زنان میدهیم ولی مرد را مؤظف میکنیم که خرج زن و زندگی را بدهد. بیچاره مردان «بیکار و متاهل» که خبر ندارند یک خانم که مطابق قوانین جمهوری اسلامی وظیفه ندارد حتی خرج خودش را بدهد به راحتی به جای آنها مشغول بکار است . جالبتر اینکه ؛ بیش از 80٪ زنان سرپرست خانوار بیکارند !! (یکی از عوامل هم ، قوانین متناقض مجلس در این زمینه است، که اصلاحشان هم نمی کند.) علل اصلی طلاق به ترتیب: 1- بیکاری مردان 2- فقر 3- اعتیاد 4- “مهریه ی بی حساب” ، که شده جایزه ی طلاق . (ضمنا 85٪ متقاضیان طلاق نیز زنانند، ولی این آمار کتمان میشود.) لطفا مسئولین جمهوری اسلامی به جای سر کار بردن خواهر، دختر، یا خانم یکی مثل من ؛ برادر، پسر و خود مرا سر کار ببرند تا مشکل اشتغال، یک شبه حل شود. متاسفانه تناقض در: یکسان دانستن حق اشتغال برای زنان و مردان در قوانین جمهوری اسلامی «مطابق قوانین غربی» و از طرف دیگر، مؤظف دانستن «مرد» برای تامین هزینه زندگی «مطابق قوانین اسلامی»، موجب صدمه زدن به مردان بیکار و متاهل و خانواده ی ایشان که بخش عمده ای از جامعه را تشکیل داده اند گردیده. تا وقتی که مردان متاهل را مؤظف میکنیم که خرج زن و زندگی را باید بدهند «اولویت بندی بکارگیری» را هم باید رعایت کنیم .

كامنت گذارى

1 Comment