ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > !بیش از ۵ میلیون نفر آمار رسمی بیکاری در ایران

!بیش از ۵ میلیون نفر آمار رسمی بیکاری در ایران

بیکاری
ایران – اقتصادی

!بیش از ۵ میلیون نفر آمار رسمی بیکاری در ایران

از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ایران، تنها نزدیک به یک سوم «فعال اقتصادی» است. حدود ۱۲ درصد این جمعیت هم فاقد شغل و دچار بیکاری است.

رئیس مرکز آمار امیدعلی پارسا، روز دوشنبه ۲۹ آبان جمعیت فعال اقتصادی را که به گفته او «شاغل و یا در جستجوی کار است» ۲۶ میلیون و ۹۸۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت که ۳ میلیون و ۱۵۶ هزار نفر از این افراد هیچ شغلی ندارند.
امیدعلی پارسا این گروه از افراد را «بیکار مطلق» نامید که به‌رغم جستجو نتوانسته‌اند شغلی بیابند.

بنابه گفته امیدعلی پارسا علاوه بر این گروه از بیکاران، ۲ میلیون و ۱۴۲ هزار نفر از جمعیت شاغل نیز «اشتغال ناقص» دارند. مرکز آمار ایران اشتغال کمتر از ۴۴ ساعت در هفته را «ناقص» تعریف کرده است.
بنابر این براساس سخنان پارسا حداقل ۵ میلیون و ۲۹۸ هزار نفر در ایران در بیکاری مطلق و یا دارای «اشتغال ناقص» هستند.

پارسا، رئیس مرکز آمار بالاترین نرخ بیکاری را مربوط به گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال دانست. ۲۷ درصد جمعیت این گروه سنی دچار بیکاری است.
معاون اول روحانی، اسحاق جهانگیری مهر ماه امسال مدعی شد که تنها در یک سال گذشته ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار شغل جدید ایجاد شده است.

اما در عین حال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی علی ربیعی مجموع مشاغل ایجاد شده در نیمه دوم سال گذشته و شش ماه نخست امسال را یک سوم آمار اعلام شده از سوی جهانگیری اعلام کرد.

او تعداد مشاغل «رسمی» ایجاد شده در پنج ماه نخست امسال را نزدیک به ۴۲۸ هزار مورد اعلام کرد و دیگر فرصت‌های شغلی را «غیررسمی» و فاقد بیمه دانست.

طبق تعریف نهادهای دولتی مشاغلی که تحت پوشش قوانین کار و تامین اجتماعی نیستند، غیررسمی خوانده می‌شوند. شمار مشاغل «غیرسمی» طی سال‌های گذشته رشد چشمگیری داشته است .
ربیعی می گوید: آمار مشاغل غیررسمی طی سال‌های گذشته ۱۸ درصد افزایش یافته و از ۳۲ درصد به ۵۰ درصد رسیده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment