ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بیانیه ۳۲ وکیل دادگستری و درخواست آنها برای آزادی رضا شهابی

بیانیه ۳۲ وکیل دادگستری و درخواست آنها برای آزادی رضا شهابی

بیانیه ۳۲ وکیل دادگستری و درخواست آنها برای آزادی رضا شهابی
ایران – اجتماعی

بیانیه ۳۲ وکیل دادگستری و درخواست آنها برای آزادی رضا شهابی

در بیانیه‌ای ۳۲ وکیل دادگستری خواستار آزادی رضا شهابی، عضو زندانی هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، رفع نگرانی از خانواده، همکاران، همراهان و هم‌صنفی‌های او شده‌اند.

این ۳۲ وکیل دادگستری در بیانیه خود با اشاره به اینکه سازمان بین‌المللی کار در اساسنامه و مقاوله‌نامه‌های ۸۷ و ۹۸ خود حق داشتن تشکل‌های مستقل را به رسمیت شناخته ‌است، نوشتند: «مطابق مقاوله‌نامه ۸۷ سازمان بین‌المللی کار، همان‌طور که کارفرمایان می‌توانند تشکل مستقل داشته باشند، کارگران نیز بی‌هیچ‌گونه تبعیض و بدون نیاز به اجازه قبلی، می‌توانند اقدام به ایجاد تشکل‌هایی با میل و اختیار آزاد کنند».

شماری از وکلای امضا کننده این بیانیه عبارتند از حسین احمدی نیاز، آرش کیخسروی، معصومه فناییان، مریم فتحعلی‌زاده آهنگر، نسرین ستوده، صالح نیکبخت، محمود علیزاده طباطبایی، ناصر زرافشان، یوسف مولایی و میترا آزرم، که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

این وکلا در این بیانیه خود که روز چهارشنبه ۱۸ بهمن منتشر شد، به عضویت ایران در سازمان بین‌المللی کار اشاره کرده و افزودند: «جمهوری اسلامی ایران به بسیاری از مقاوله‌نامه‌های آن پیوسته و متعهد به اجرای آن شده‌است. در حقوق داخلی نیز قانون اساسی به عنوان مهمترین سند منبع حقوق در ایران در اصل ۲۶، حق داشتن تشکل را به رسمیت شناخته‌است »

در بخشی از این بیانیه آمده است: «شهابی، به‌رغم اینکه سال‌های محکومیت را با تنی رنجور سپری کرده‌است اما همچنان با وضعیت جسمی بیمار و نیازمند به مراقبت پزشکی، درمان و معالجه در زندان به سر می‌برد. آقای شهابی روز ۱۸ مرداد ماه و پس از معرفی خود به زندان رجایی‌شهر کرج متوجه شد که مرخصی پزشکی‌اش از سوی دادستانی قبول نشده است و باید حدود یک هزار روز دیگر در زندان بماند.»

رضا شهابی فعال کارگری با درخواست برای آزادی دست به اعتصاب غذایی ۵۰ روزه زده بود که پس از وعده «یک مقام عالی‌رتبه امنیتی» و درخواست خانواده، همکاران و تشکل‌های کارگری در ایران و جهان، به اعتصاب غذای خود پایان داد.

آقای رضا شهابی به دلیل فشارهایی که در دوره بازجویی و زندان به او وارد شد، به بیماری‌هایی دچار شده است. علاوه بر این، وی در ماه‌های اخیر، دو بار سکته کرده است و به گفته پزشک متخصص در بیمارستان تهران، بدن او تحمل زندان را ندارد.

اما علیرغم این،‌ مقام‌های قوه قضائیه چندی پیش رضا شهابی را به زندان اوین منتقل کرده و اقدامی در جهت آزادی و یا درمان بیماری‌هایش انجام نداده‌اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment