ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بیانیه عفو بین‌الملل برای آزادی بازداشت‌شدگان معترض به کم‌آبی در خوزستان

بیانیه عفو بین‌الملل برای آزادی بازداشت‌شدگان معترض به کم‌آبی در خوزستان

بیانیه عفو بین‌الملل
ایران ـ اجتماعی

بیانیه عفو بین‌الملل برای آزادی بازداشت‌شدگان معترض به کم‌آبی در خوزستان

بیانیه عفو بین‌الملل برای آزادی بازداشت‌شدگان معترض به کم‌آبی در خوزستان، از جمهوری اسلامی می‌خواهد تا تمام کسانی که در جریان اعتراضات به مشکل کم‌آبی در خوزستان بازداشت شده‌اند را آزاد کند. در بیانیه عفو بین‌الملل خواسته‌شده است که حق مردم خوزستان برای دسترسی داشتن به‌ آب آشامیدنی سالم محترم شمرده شود.

بیانیه عفو بین‌الملل که در روز جمعه ۱۵ تیرماه ۱۳۹۷ منتشر شده و در وب‌سایتش درج گردیده است٬ تاکید می‌کند که اعتراض‌های خوزستان  صلح‌آمیز  بوده و از جمهوری اسلامی می‌خواهد تا از  آزار و اذیت و شکنجه  بازداشت‌شدگان، خودداری کند.

شایان ذکر است که از اوایل تیرماه٬ مردم شهرهای مختلف خوزستان٬ از جمله خرمشهر و آبادان در اعتراض به شوری و قطعی آب به خیابان‌ها ریختند. در جریان این اعتراضات، نیروی انتظامی در تاریخ ۹ تیر ماه در خرمشهر به تیراندازی و پرتاب گاز اشک‌آور اقدام نمود.

خبرگزاری میزان در تاریخ ۱۲ تیرماه از دستگیری ۱۰ نفر و شناسایی ۲۵ نفر دیگر در ارتباط با اعتراض‌ها در خرمشهر و آبادان پرده‌برداری کرد. خبرگزاری میزان که بنگاه خبری وابسته به قوه قضائیه می‌باشد، خبر از «شناسایی» ۳۵ فرد مرتبط با اعتراض‌ها در خوزستان داده و گفته است که آنها عاملین انتشار فراخوان‌های دعوت به آشوب و سوءاستفاده از مطالبات مردمی بوده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل ضمن درخواست برای آزادی بازداشت‌شدگان٬ از مقامات ایرانی خواسته است تا در خصوص گزارش‌هایی مبنی بر استفاده نیروهای امنیتی از زور و اسلحه برای متفرق کردن معترضان، تحقیقات کامل و بی‌طرفانه‌ای انجام بدهد.

کمبود و شوری آب، گرمای طاقت‌فرسا و قطعی برق در کنار پدیده ریزگردها، زندگی روزمره در شهرهای خوزستان را با چالش جدی مواجه ساخته است. گزارش روزنامه همشهری در روز شنبه ۱۶ تیرماه به نقل از رئیس انجمن‌ صنفی مهندسان آب خوزستان می‌گوید که از پنج رودخانه تامین کننده آب خوزستان٬ دو رودخانه خشک شده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment