ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بیانیه‌های انجمن‌های صنفی معلمان در محکومیت دستگیری و ضرب و شتم محمد حبیبی

بیانیه‌های انجمن‌های صنفی معلمان در محکومیت دستگیری و ضرب و شتم محمد حبیبی

انجمنهای معلمان
ایران – اجتماعی

بیانیه‌های انجمن‌های صنفی معلمان در محکومیت دستگیری و ضرب و شتم محمد حبیبی

در پی انتشار خبر بازداشت و ضرب و شتم آقای محمد حبیبی، با موجی از محکومیت این عمل از سوی انجمن‌ها و کانون‌های صنفی فرهنگی کشور مواجه بودیم؛ از آن جمله ۸ انجمن صنفی معلمان و فرهنگیان، طی بیانیه‌هایی جداگانه نسبت به اعمال خشونت، ضرب‌وشتم و دستگیری محمد حبیبی، اعتراض خود را اعلام کردند؛ امضاکنندگان این بیانیه‌ها به بازداشت، حمله، ضرب‌وشتم با ضربات اسلحه و پاشیدن مستقیم اسپری بر چشمان آقای حبیبی در زمان تدریس در مدرسه مقابل همکاران و شاگردانش اشاره شده و ضمن محکوم کردن شدید تعرض به این معلم و سایر فعالین صنفی و تاکید بر حق تشکل‌یابی مستقل معلمان، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این معلم بازداشتی شده‌اند.

یادآوری می‌شود که آقای محمد حبیبی فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران، در روز شنبه ۱۲ اسفندماه ۹۶ توسط نیروهای امنیتی با ضرب و شتم و اعمال خشونت در محل کار خود بازداشت و به منزل شخصی‌اش منتقل شده و پس از تفتیش کامل منزلش به مکان نامعلومی منتقل شده است. از دلایل و اتهامات وارده برای بازداشت این شهروند پس از چند روز همچنان اطلاعی حاصل نشده است.

ذیلا گزیده‌ای از بیانیه‌های مورد اشاره را از نظر می‌گذرانیم:

کانون صنفی معلمان تهران می‌نویسد: خبر دستگیری کوتاه است؛ کوتاهی خبر اما هرگز به معنای کم اهمیت بودن آن نیست. شبیه این خبر در دوره‌های زمانی مختلف بارها در کشور ما تکرار شده است؛ اما ظاهراً ذهن خالقان چنین اخباری در مداری بسته، حرکت اشتباه پیشینیان را تکرار می‌کند. بی هیچ اندیشه‌ای اینان از سیاست و حکومت، اعمال زور آن را می‌فهمند و از عدالت، ظلم بالسویه را. هم از این روست که نهادهای مدنی را مزاحمان دشمن ساخته می‌پندارند و فعالان آن را برهم زننده‌ی امنیت! چرا که رشد نهادهای مدنی به معنای حضور و ایفای نقش بیشتر شهروندان در عرصه‌ی تصمیم‌گیری‌هاست که این با بینش و چینش سیاسی آنان مغایرت دارد؛ لذا با دستگیری و زندانی نمودن برخی و اعمال محدودیت‌های شدید برای پاره‌ای دیگر از چهره‌های شاخصِ این نهادها به گمان خود سعی در مهار حرکت‌های احتمالی آنان می‌نمایند، اینان نه درکی از تاریخ دارند و نه از روند جاری امور می آموزند، بی‌توجه به حوادث اخیر و تحولاتی که در بطن جامعه در جریان است، همچنان در مدار بسته‌ی سرکوب دور باطل می‌زنند.

یک‌صدا چنین برخوردهای غیر اخلاقی و غیر قانونی را محکوم و باید در نطفه خفه کنیم

کانون صنفی معلمان خوزستان با مخاطب قرار دادن فرهنگیان کشور اعلام می‌دارد که همه‌ی فرهنگیان کشور باید یک‌صدا چنین برخوردهای غیر اخلاقی و غیر قانونی را محکوم و در نطفه خفه کنیم تا دیگر شاهد چنین برخوردهای سخیف و غیر انسانی از هر ارگان و نهاد و سازمانی نسبت به قشر فرهنگیان نباشیم.

بیانیه کانون صنفی فرهنگیان استان زنجان می‌پرسد که آیا در این جامعه معلم حرمت ندارد؟!

به چه قیمت و بهایی حریم‌ها شکسته می‌شود؟! چرا به عواقب و تأثیرات مخرب چنین رفتاری در روح و جان افراد جامعه به ویژه دانش‌آموزان اندیشیده نمی‌شود؟!…و اینکه جای معلم کلاس درس است نه بازداشتگاه.

و اما کانون صنفی فرهنگیان گیلان با یادآوری وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی می‌نویسد که در شرایطی که نزدیک ده ماه از پیروزی حسن روحانی در انتخابات با تندترین و رادیکال‌ترین وعده‌ها در دفاع از حقوق شهروندی می‌گذرد، اما همچنان در بر همان پاشنه می چرخد؛ سرکوب معترضان گرسنه و به ستوه آمده در نزدیک به ۸۰ شهر ایران در دی‌ماه سال جاری(۹۶) و کشته شدن قریب به ۳۰ تن از آنها، دستگیری فعالان محیط زیست و مرگ مشکوک و پر از ابهام سیدامامی در زندان، برخورد خشن با دراویش گنابادی و ادامه حبس معلمان سرافراز زندانی آقایان محمود بهشتی‌لنگرودی، اسماعیل عبدی، محسن عمرانی و مختار اسدی حکایت از ادامه سیاست النصر بالرعب برای حفظ منافع اهالی قدرت در ایران است.

کانون صنفی معلمان البرز «معلمان، دانش آموزان،کنشگران مدنی و صنفی و مردم حق‌طلب ایران» را مخاطب قرار داده و می‌افزاید: در روزگار وارونه‌‌‌ای که شرافت، قربانی تسویه حساب‌های جناحی شده و عدالت‌خواهان از دستگاه عدالت‌گستر به خاطر پیگیری حق، سیلی می‌خورند، تنها می‌توان خطاب به مردم و پشت به حاکمیتی که هیچ نزدیکی‌ای به مردم ندارد، سخن گفت.

محمد حبیبی نه مفسد اقتصادی‌ست و نه در اختلاس‌های میلیاردی دست دارد

انجمن صنفی معلمان سقز نیز از زاویه‌ای دیگر به این رخداد می‌پردازد؛ آنجا که می‌نویسد:‌ محمد حبیبی نه مفسد اقتصادیست، نه تروریست و نه زمینخوار! جاسوس و عامل بیگانه هم نیست! در اختلاس‌های میلیاردی هم دستی ندارد! آقازاده هم نیست که لقمه از گلوی بیچارگان و تهیدستان ربوده و خرج تحصیلاتش در سواحل کشورهای اروپایی کرده باشد! او فقط یک معلم-روزنامه نگار و فعال در صنفش است. و البته عاشق کار و دانش‌آموزانش. تنها به این جرم بود که چنین بر سرش آوار شدند و در پیش چشمان دانش‌آموزان و همکارانش، با ضرب و شتم، اسپری فلفل و اسلحه کشیدن؛ از حفظ کرامت انسانی و حرمت معلمی و حرمت شغل پیامبران عاجز و مستاصل ماندند.

در بیانیه فعالان صنفی فرهنگیان استان کرمانشاه نیز تاکید شده است که مسلماً بروز چنین شرایطی، چیزی جز حرکت به سمت ایجاد شکاف‌های عمیق اجتماعی و حفره‌های حیات مدنی نیست. شکاف‌هایی که عدالت اجتماعی، احترام متقابل، قانون‌پذیری، زندگی مسالمت‌آمیز و سایر پودمان‌های حیات سالم بشری در آن مدفون می گردند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment