ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > بکارگیری کارگران بازنشسته در مجتمع نیشکر هفت‌تپه ، نقض صریح قانون + عکس

بکارگیری کارگران بازنشسته در مجتمع نیشکر هفت‌تپه ، نقض صریح قانون + عکس

مجتمع نیشکر هفت‌تپه
ایران ـ کارگری

بکارگیری کارگران بازنشسته در مجتمع نیشکر هفت‌تپه ، نقض صریح قانون

بکارگیری مجدد کارگران بازنشسته در بخش‌های مختلف مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه ، باعث اعتراض کارگران این واحد تولیدی شده است.

بر پایه خبر دریافت شده، به تازگی مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه حدود ۴۰ تا ۵۰ کارگر بازنشسته را جایگزین نیروهای جوان و بیکار در بخش‌های اداری، مالی، حراست، بازرگانی، کشاورزی، کارخانه و… کرده است.

از قرار معلوم، بکارگیری نیروهای بازنشسته در مجتمع نیشکر هفت‌تپه رواج یافته است. یادآوری می‌شود که بهره‌گیری از نیروهای بازنشسته در مشاغل سخت، نوعی سوءاستفاده و سودجویی است؛ چراکه راه گریزی برای کارفرمایان در پرداخت هزینه‌های قانونی استخدام کارگران بیکار فراهم می‌آورد.

در این خبر، از جمله مزایای شغلی که برای استخدام بازنشستگان مورد نیاز نیستند را رعایت حداقل دستمزد قانونی، پوشش بیمه، اضافه‌کاری و… ذکر شده‌ است. و اینچنین برخی کارفرمایان با استخدام کارگران بازنشسته که این قبیل مزایا را از سازمان تأمین اجتماعی دریافت می‌کنند، در هزینه‌های استخدام نیروی انسانی بطور قابل ملاحظه‌ای صرفه‌جویی می‌کنند و در عین حال فرصت‌های موجود شغلی را از کارگران آماده به کار دریغ می‌کنند.

همچنین در این رابطه ذکر شده است که به‌رغم تصریح قانون درخصوص منع بکارگیری مجدد بازنشستگان و افراد بازخرید شده، هم‌اکنون حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر از نیروهای شاغل مجتمع نیشکر هفت‌تپه را کارگران بازنشسته تشکیل می‌دهند و میلیون‌ها جوان بیکار تحصیل کرده در کشور وجود دارند که کسی به فکر آن‌ها نیست و بکارگیری افراد بازنشسته ظلم آشکاری در حق آنها و خانواده‌هایشان است.

لازم است بدانیم که روابط عمومی مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه ضمن تایید بکارگیری تعدادی از کارکنان بازنشسته، مدعی شده است که بکارگیری نیروهای بازنشسته در مجتمع نیشکر هفت‌تپه با هدف انتقال تجربه برای نیروی کار جوان و «کادرسازی و جانشین‌پروری» در حوزه مدیریتی، صورت گرفته است.! اما این موضوعی نیست که بتواند کارگران جوان مجتمع نیشکر هفت‌تپه را قانع کند چرا که برای انتقال تجربه نیاز به تعداد زیادی کارگر بازنشسته نیست. برعکس بگفته عموم کارگران، این تدبیر جدید مدیریت کارخانه برای مقابله با درخواست‌های به حق کارگران است. به این ترتیب مدیریت به‌سادگی می‌تواند کارگران باسابقه را  که برای مطالبات حقوقی خود اعتراض می‌کنند اخراج نموده و با کارگران بازنشسته جایگزین نماید.

مجتمع نیشکر هفت‌تپه
مجتمع نیشکر هفت‌تپه

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment