ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > بکارگیری کارگران بازنشسته درمجموعه «کیهان بد» واعتراض کارگران

بکارگیری کارگران بازنشسته درمجموعه «کیهان بد» واعتراض کارگران

بکارگیری کارگران بازنشسته
ایران – کارگری

بکارگیری کارگران بازنشسته درمجموعه «کیهان بد» واعتراض کارگران

براساس گزارشات رسیده، کارگران شاغل در کارخانه «کیهان بد» تاکستان واقع در استان قزوین از بکارگیری مجدد کارگران بازنشسته دراین واحد تولیدی انتقاد کردند.

یک کارگر شاغل در کارخانه «کیهان بد» می‌گوید: از مدتها قبل شرکت کیهان بد حدود ۳ تا ۴ کارگر بازنشسته را جایگزین نیروهای جوان و بیکار در بخش‌های اداری، مالی، بسته بندی و خط تولید کارخانه کرده است.
این کارگر که نخواست نامش فاش شود؛ با بیان اینکه بکارگیری نیروهای بازنشسته در این واحد تولیدی در حال رواج است، می‌افزاید: بهره‌گیری از نیروهای بازنشسته در مشاغل سخت نوعی سوءاستفاده است چراکه راه گریزی برای کارفرمایان در پرداخت هزینه‌های قانونی استخدام کارگران بیکار فراهم می‌آورد.

این کارگر؛ مزایای شغلی که برای استخدام بازنشستگان مورد نیاز نیستند را رعایت حداقل دستمزد قانونی، پوشش بیمه، اضافه‌کاری و… ذکر کرد و افزود: کارفرمایان با استخدام کارگران بازنشسته که این قبیل مزایا را از سازمان تأمین اجتماعی دریافت می‌کنند، در هزینه‌های استخدام نیروی انسانی به‌طور قابل ملاحظه‌ای صرفه‌جویی می‌کنند و در عین حال فرصت‌های موجود شغلی را از کارگران آماده کار دریغ می‌کنند.

این کارگر به نمایندگی از سایر کارگران شرکت کیهان بد می‌گوید: به‌رغم تصریح قانون در خصوص منع بکارگیری مجدد بازنشستگان و افراد بازخرید شده، هم ‌اکنون حدود ۳ تا ۴ نفر از نیروهای شاغل کارخانه را کارگران بازنشستـه تشکیل می‌دهند،
او اضافه می‌کند: میلیون‌ها جوان بیکار تحصیل کرده در کشور وجود دارند که کسی به فکر آن‌ها نیست و بکارگیری افراد بازنشسـته ظلم آشکاری در حق آنها و خانواده‌های‌شان است.

این کارگر در ادامه گفت: اخیرا نیز بازرس اداره کار ضمن بازدید از این مجموعه تولیدی تذکرات لازم را به مدیریت کارخانه برای حذف نیروی کار بازنشسته این مجموعه داده امادر عمل شاهد هیچ اتفاق جدیدی نبودیم.

کارخانه «کیهان بُد» واقع در شهرستان تاکستان، حدود۴۰ کارگر دارد که در زمینه تولید محصولات بهداشتی و تنظیم خانواده فعالیت دارد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment