ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ما تا به آخر این نبرد افتخاربخش جلو می‌رویم… سالگرد شهادت دکتر حسین فاطمی

ما تا به آخر این نبرد افتخاربخش جلو می‌رویم… سالگرد شهادت دکتر حسین فاطمی

دکتر حسین فاطمی
ایران – اجتماعی

دکتر حسین فاطمی: ”درراه آزادی باید از جان گذشت“

به مناسبت سالگرد شهادت دکتر حسین فاطمی یار وفادار مصدق بزرگ

دکتر حسین فاطمی در سال ۱۲۹۶ خورشیدی در شهر نائین ودر خانواده ای روحانی متولد شد . او از هنگام نوجوانی ودر سال های تحصیل در دبیرستان فعالیت روزنامه نگاری را آغاز کرد و پس از گذراندن فراز و نشیب های بسیار توانست نخستین شماره روزنامه باختر امروز را در روز ۸ مرداد ۱۳۲۸ منتشر نماید.

دکتر فاطمی در روزنامه ”باختر“ زیر عنوان «مبارزه باید کرد»، خطاب به دولت سهیلی نوشت: «ملت ایران تمام حسابش با شماست که موجد بدبختی دیروز و مسبب هرج‌ومرج امروز و پدیدآورندهٌ فساد و تباهی هستید. ما روزهای اوّل مبارزه را طی می‌کنیم، ‌زحمت و مرارت بسیار در پیش داریم و بدون تردید سرانجام موفقیت با ماست».

دکتر فاطمی یکی از۲۰ تنی بود که در روز ۲۲مهرماه ۱۳۲۸ همراه دکتر مصدق در تحصن در دربار که به منظور اعتراض به نبودن آزادی انتخابات صورت گرفت، شرکت داشت.

دکتر حسین فاطمی و دکتر مصدق

دکتر حسین فاطمی

دکتر محمد مصدق، رهبر ملی و بزرگ تاریخ ایران در مورد دکترحسین فاطمی گفته بود : « اگر ملی شدن نفت خدمت بزرگی است که به مملکت شده باید از آن کسی که اول این پیشنهاد را کرد سپاسگزاری کرد و آن کس شهید راه وطن دکتر حسین فاطمی است که روزی درخانه‌ی جناب آقای نریمان پیشنهاد خود را داد. رحمت الله علیه.»

دکتر حسین فاطمی

با وقوع کودتای ننگین ۲۸ مرداد۳۲ و اجرا شدن توطئه قدرت های جهانی علیه ملت و دولت ملی ایران ، دکتر فاطمی مدتی را به زندگی مخفی رو آورد.

اما سرانجام درتاریخ ۶ اسفند۱۳۳۲ به دست کودتاچیان اسیر گردید و در همان روز بازداشت درمقابل شهربانی کل کشور و زیرچشم ماموران انتظامی، اراذل واوباش به سرکردگی شعبان جعفری بر سر او ریختند و۱۳ ضربه چاقوی آن مزدوران خون پاک دکتر فاطمی را بر زمین ریخت.

دادگاه  دکتر حسین فاطمی

دکتر حسین فاطمی

بالاخره کودتاچیان پس از سرهم بندی کردن یک دادگاه نظامی نمایشی درصبح روز ۱۹ آبان ۱۳۳۳ دکتر فاطمی را به میدان تیر لشگر دو زرهی برده وبه جوخه اعدام سپردند.

دکترفاطمی در هنگام اعدام تنها ۳۷ سال عمر داشت. اما با همان عمر کوتاهش منشاء اثرات مهمی در زندگی سیاسی واجتماعی ملت ایران گردید.

به هنگام اعدام دکتر فاطمی بدون واهمه از مرگ گفت: آری مرگ حق است و من از مرگ ابایی ندارم. آن هم‌چنین مرگ پرافتخاری. من می‌میرم که نسل جوان ایران از مرگ من درس عبرتی گرفته و با خون خود از وطنش دفاع کرده و نگذارد جاسوسان اجنبی براین کشور حکومت نمایند.

دکتر فاطمی گفته بود: ”ما تا به آخر این نبرد افتخاربخش جلو می‌رویم… به دنیا نشان خواهیم داد که ملت ایران در مبارزه مرگ و زندگی خویش با کسی شوخی نمی‌کند…“

سرانجام دکتر حسین فاطمی که با فریاد رسایش عشق عظیم خود به مصدق و آزادی ایران زمین را در تاریخ جاودانه کرد درخون داغش پرپر زد. او را بنابه وصیتش در مزار شهیدان پاکباز ۳۰ تیر ۳۱ درابن‌بابویه به خاک سپردند.

دکتر حسین فاطمی

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment