ایران کارگر > Uncategorized > به جیب زدن سود حاصل از خون و استخوان شکسته مردم داغدار زلزله زده به سبک سپاه

به جیب زدن سود حاصل از خون و استخوان شکسته مردم داغدار زلزله زده به سبک سپاه

چپاول زلزله زدگان
ایران – اجتماعی – زلزله

به جیب زدن سود حاصل از خون و استخوان شکسته مردم داغدار زلزله زده به‌سبک سپاه

غارت جدید سپاه، کیسه دوختن برای کانکس‌هایی است که قرار است به زلزله‌زدگان داده شود. پس از اینکه با تلاشهای مردم تعدادی چادر برای زلزله زدگان محروم تهیه شد. دولت روحانی در رودربایستی تعدادی چادر به این منطقه ارسال کرد. اما با توجه به باران و سرمای صفر و زیر صفر درجه مناطق زلزله‌زده که چادر حتی با نایلون هم جوابگوی اسکان اضطراری مردم نشد، ناگزیر مردم متوجه استفاده از امکانات مناسب‌تری مانند کانکس شدند.

دولت روحانی در گام بعدی تلاش کرد با پرداخت میزانی پول نقد به برخی از آسیب دیدگان، قال قضیه را کنده و خودش را  کنار بکشد! اما وقتی اولین سری کانکس‌های اهدایی مردم به منطقه رسید، از یک سو دولت تلاش کرد با بهانه «یا کمک مالی یا کانکس» مابه‌ازاء این کمکهای مردمی، از میزان وجه نقدی که به مردم قولش را داده بود کسر کند و در عین حال سپاه  نیز با شیوه‌های خاص خود مدیریت یک چپاول هنگفت میلیاردی را بعهده گرفت. این وسط آنچه که گم شد وضعیت فاجعه‌بار انبوه خانواده‌های داغدار زلزله زده بی‌سرپناه بود.

در همین رابطه جهانگیری معاون روحانی گفت: در ابتدا قرار بود برای اسکان موقت مردم، وجوه نقد پرداخت شود تا آنها برای اسکان، خانه اجاره کنند، اما با توجه به مشکلات موجود تصمیم گرفته شد تا به کسانی که تمایل دارند کانکس تحویل شود.

دزدی میلیاردی از جیب مردم زلزله زده

البته موضوع به همینجا ختم نشد. گزارشگر صدا و سیما روز ۶آذر ۹۶ اعلام کرد:ٰ حدود ۲۵کانکس از طریق مردم و انجمنهای مردم نهاد به روستای ناوه فره آمده، دولت برای آنها شرط گذاشته است که هر کسی می‌خواهد از کانکس استفاده بکند، مبلغ سه میلیون از وام بلاعوضی که دولت تقبل کرده، کسر می‌شود. به همین خاطر مردم هم هیچ تمایلی ندارند که از کانکس‌ها استفاده کنند. حال آنکه کمکهای مردمی هیچ ربطی به وجه نقدی که دولت متقبل شده بود به زلزله‌زدگان بی‌سرپناه بپردازد نداشت.

ولی فرماندهی سپاه به این هم بسنده نکرد و بلافاصله «انحصار» تولید کانکس برای زلزله‌زدگان را به دست گرفت! در همین شرایط و با توجه به سرمای شدید و باران‌های مستمر در مناطق زلزله‌زده و وضعیت وخیم مردم بی سرپناه، در حالی که بسیاری انجمن‌ها و حتی ادارات دولتی شروع به ارسال تعدادی کانکس به منطقه زلزله‌زده نمودند، فرماندهی سپاه با جلوگیری از اعزام کانکس‌ها به منطقه، و با استفاده از قدرت نظامی خود، هم کمکهای خودجوش مردمی را بلوکه کرد و هم تولید کنندگان خرده‌پا و مستقل را پس زد! تا همه «سود» حاصله را خودش به جیب بزند!

از سوی دیگر سپاه  پاسداران و بنیاد مسکن برای ساخت همین تعداد کانکس بلافاصله مبلغ ۱۳۰۰میلیارد تومان از دولت روحانی کمک نقد! دریافت کردند! قابل توجه اینکه در حالیکه برآورد خود دولت از کل خسارت‌های ناشی از زلزله، حدود ۱۸۰۰میلیارد بوده سپاه  به تنهایی ۱۳۰۰میلیارد تومان فقط برای کانکس‌هایی گرفته که پولش را به استناد حرف جهانگیری و خبرنگار صدا و سیما، مردم مصیبت‌زده خواهند پرداخت!

در واقع دولت از یک طرف خطاب به مردم زلزله زده اعلام کرد اگر کانکس تحویل بگیرند برابر با هزینه هر کانکس از کمک نقدی که دولت متقبل شده بود کسر می‌شود، یعنی هزینه ساخت و ساز کانکس را از مردم وصول کرد. اما از طرف دیگر بودجه‌ای برابر با بیش از ۷۰ درصد از کل برآورد ضایعات ناشی از زلزله اخیر را برای ساخت و ساز کانکس به سپاه تحویل داد!

تفاهم‌نامه ‌این چپاول را هم بلافاصله دولت با قرارگاه «خاتم‌الانبیا» ی سپاه امضا و کار را تمام کرد!

به این ترتیب، مردم جان بدر برده از زلزله، اینک گرفتار اختاپوس هزارپای دزدی و چپاول سپاه  شدند! و به این ترتیب سود حاصل از خون و استخوان شکسته مردم به جیب سپاه رفت!

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment