ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > به بهانه تقدیم لایحه تأمین امنیت زنان به مجلس آنهم پس از قریب به چهاردهه!

به بهانه تقدیم لایحه تأمین امنیت زنان به مجلس آنهم پس از قریب به چهاردهه!

لایحه تامین امنیت زنان
ایران – اجتماعی – زنان

به بهانه تقدیم لایحه تأمین امنیت زنان به مجلس آنهم پس از قریب به چهاردهه!

در شرایطی که خبر تقدیم لایحه به اصطلاح تامین امنیت زنان به مجلس به گوش می رسد ، طیبه سیاوشی نماینده مجلس و عضو فراکسیون زنان ، در روز منع خشونت علیه زنان ، بدون هیچ اشاره ای به خشونت های سیستماتیک و قانونمند شده علیه زنان ایرانی ازسوی حکومت ، همچون شکنجه ، اعدام ، سنگسار و پدیده شوم متعه و خیلی از رفتارهای غیر انسانی عوامل حکومتی در کوچه و خیابان های شهر و روستاهای این کشور علیه زنان ، در کمال حیرت، عمده خشونت ها علیه زنان ایرانی را خشونت های خانگی اعلام کرد . او درباره خشونت علیه زنان گفت : مهمترین موضوع این است که ما مهارت‌ها و آموزش‌های لازم را برای زندگی نیاموخته‌ایم. و علت این پدیده را عدم بسترسازی لازم فرهنگی در سطح جامعه از طریق رسانه ملی دانست.

وی عامل عدم رسیدگی به موارد خشونت ها را ، با اعلام اینکه زنان آسیب دیده راضی نیستند که در باره این خشونت ها صحبت بکنند، به زبان پنهان ، خود زنان دانست. این نماینده مجلس با اعلام اینکه زنـان و مردان در جامعه ما با حقوق، تکالیف و مواردی که مصادیق جرم محسوب می‌شود و در قانون برای آنها مجازات تعیین شده، آشنا نیستند، این خلاء را نیز به پیشگام نبودن آموزش و پرورش در این زمینه برای آموزش آنها ، نسبت داد. او در این زمینه هم مشخص نکرد که آموزش و پرورش در چه بستر قانونی باید به این مهم بپردازد و چه ارگانی باید آموزش و پرورش را به این کار ملزم سازد.

طیبه سیاوشی صرفا به این واقعیت که «در کشورهای پیشرفته این آموزش‌ها و بسترسازی‌ها از مهد کودک به کودکان آموزش داده می‌شود، اما در کشور ما چنین چیزی وجود ندارد و زن و مرد از کودکی آموزش‌های لازم را ندیده‌اند»، اکتفا کرد.

عضو فراکسیون زنان مجلس آنجا که اذعان می‌کند که «متاسفانه همیشه در مشکلات و مسائل نیز انگشت به سوی زنـان است»، در گام بعد مورد خطاب نبودن محور دوم خانواده ، یعنی مرد را عامل این مشکلات می داند و اینچنین حاکمیت و قوانین به غایت عقب مانده و مادون قرون وسطایی اش را از زیر نیمچه تیغ انتقادی تلویحی هم به در می برد. طیبه سیاوشی نیز لابد همچون افسانه توسلی عضو هیأت علمی گروه مطالعات زنـان دانشگاه الزهرا معتقد است که:‌ «خشونت یک پدیده غریزی، فطری و طبیعی  است که در انسان وجود دارد و با توجه به اینکه بسیاری از روانشناسان از جمله فروید به بحث خشونت پرداخته اند نشان دهنده طبیعی بودن این بحث است و در تمام افراد وجود دارد و طی تحقیقات انجام شده میزان خشونت در آقایان به خاطر هورمون تستوسترون خیلی بیشتر از خانم ها است.» به عبارت دیگر وی علت خشونت مردان علیه زنـان را هم با یک حاتم بخشی به نفع محور دوم خانواده ، هورمون تستوسترون آقایان می دانند و نه خود آقایان که تربیت شده طی ۳۹ سال فرهنگ عقب مانده جمهوری اسلامی هستند.!!

سیاوشی در پاسخ به این سوال که آیا آمار مشخصی درباره خشونت علیه زنـان در محیط‌های کاری وجود دارد یا خیر گفت: «فکر می‌کنم از سوی سازمان‌های متولی در این باره آمار مشخصی وجود ندارد و من تاکنون چنین آماری ندیده‌ام.»

اما ، این کتمان واقعیتی بیش نیست و ایشان یا نخواسته اند که چنین آماری را ببینند و یا اینکه خود را به ندیدن میزنند . اما کیست نداند که دادن آمار را برخلاف مصالح عالیه کشور دانسته اند ؛ والا چگونه است که در زمینه خشونت خانگی علیه زنـان آمار داده می شود.ازجمله اینکه یک تیم تحقیق در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال ۹۴ اعلام کرده بود که بر اساس یک پژوهش تنها در شهر رشت ۶۴ درصد زنان مورد انواع خشونت قرار دارند اما نوبت به خشونت در محیط‌های کاری که میرسد هیچ آماری وجود ندارد چرا که اینجا دیگر مستقیم پای ارگانهای مختلف دولتی در میان است. حال تو خود بخوان حدیثی مفصل از این مجمل برای بقیه شهرهای کشور!

آری ! او به چرایی آفتابی نشدن چنین آمارهایی از سوی ارگان های رسمی کشور هم هیچ اشاره ای نمی کند و تنها با برجسته کردن اینکه « ما در موضوع خشونت علیه زنان در خاورمیانه نسبت به برخی از کشورها در رتبه پایین‌تر هستیم»، تلاش می کند که در این زمینه هم با نادیده انگاشتن رتبه قعر جدولی ایران در کل جهان در زمینه حقوق زنان را بنحوی ماست مالی کند. اما کیست نداند که بدون به چالش کشیدن قوانینی که سالیان ترویج تبعیض جنسیتی را وجهه همت خود داشته است ، از سوی زنان ایرانی، چنین اندک عقب نشینی اجباری آنان هم در رویکرد به مساله زنان، متصور نبود .

با توضیحات فوق از سوی عضو فراکسیون زنان مجلس ، پیشاپیش روشن است که با «لایحه تامین

امنیت زنان» چه آشی برای زنان کشورمان در شرف پختن است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment