ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > به بهانه اول مهر و بازگشایی مدارس ایران

به بهانه اول مهر و بازگشایی مدارس ایران

اول مهر بازگشایی مدارس

ایران – اقتصادی

به بهانه اول مهر و بازگشایی مدارس ایران

بحران در آموزش و پرورش ایران؛ فراتر از یک بحران ساختاری در نظام آموزشی

بحران در آموزش و پرورش ایران مثل همه بحرانهای دیگر قبل از هر چیز یک بحران سیاسی عمیق شونده است

روز ۲۶شهریورماه ۹۶ در فضای مجازی عکسی از کودکان فقیر یکی از شهرهای شرقی کشور منتشر شد که در مقابل تل خاکی که مدرسه اش می نامیدند عکس یادگاری گرفته بودند.

همه این دختر بچه ها کیف های مدرسه شان عبارت بود از یک گونی کوچک برنج که بندکی بر آن نصب کرده بودند. کمی پیشتر کلیپ دردآلودی از دختربچه هایی منتشر شده بود که با بغض می گفتند به دلیل فقر مجبور به ترک تحصیل شدند.
یکی از شاخص های سنجش « جامعه سالم» نرخ امید در آن جامعه است. نرخ امید با شاخص های ملموس و مادی سنجیده می شود: عدالت اجتماعی، فرصت شغلی، برخوداری از حمایت جامعه برای ادامه تحصیل یا شغل، امنیت و….
اما متأسفانه ما اکنون در مورد جامعه یی صحبت می کنیم که نه تنها سالم نیست بلکه به دلیل مزمن شدن بیماریها و دردها و بحرانها و کمبودها به جامعه یی در حال احتضار تبدیل شده است. جامعه ایی که به اعتراف یکی از سران همین حکومت فقط ۴ درصد آن که همه از خواص هستند؛ از همه ثروتها؛ رانتها و فرصتها برخوردارند و ۹۶ درصد دیگر از همه چیز محرومند. جامعه یی که باز هم به گفته یکی دیگر از سران حاکمیت، ۳۸سال با تهدید و اعدام و شکنجه بر آن حکومت شده است! جامعه یی که نقاشی کودکان بلوچش دیرکهای دار است و نقاشی کودک کردش کولبر تیرخورده و در بستر افتاده.

جامعه‌ای که بیش از ۷۰ درصد از جمعیت آن زیر فقر مطلق هستند.
جامعه‌ای که در آن آمار بیکاری گسترده سرسام آور شده است و پدیده کودکان کار، کولبران و . . .  از آثار این بیکاری افزایش یابنده است.
جامعه‌ای که در آن اعتیاد گسترده و انواع آسیب‌های اجتماعی ناشی از فقر فراگیر بیداد می‌کند.

جامعه‌ای که در آن حقوق کارگران کارخانجات و کارگاهها ۶ ماه به ۶ ماه پرداخت نمی‌شود و درصورتیکه کارگران زحمتکش به این وضعیت اعتراض کنند یا اخراج می‌شوند با با نیروهای یگان ویژه مورد تهاجم و ضرب و جرح قرار می‌گیرند. به عبارتی در قرن بیست و یکم در حاکمیت جمهوری اسلامی کارگران مثل دوران برده داری به کار بی دستمزد و بیگاری گرفته می‌شوند.
جامعه‌ای که در آن نیمی از جمعیت کشور یعنی زنان از همه حقوق خود محرومند و  .. .
و . . .

در چنین جامعه یی صحبت کردن از معیارهای عادی و استانداردهای جهانی به شوخی شبیه است و صحبت کردن از نرخ امید هم دهن کجی به زنان و دختران و جوانانی که روزانه در اثر دردهای پیدا و پنهان بدلیل ناامیدی دست به خودکشی می زنند.
اکنون اواخر شهریور و در شروع روزهای آغازین ماه مهر روزهای بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی کشور قرار داریم و میلیونها دانش آموز و دانشجو به کلاس های درس می روند. با این وجود به دلیل همان بحران مزمن و حاکمیت مشتی غارتگر بر خان و مان مردم ایران؛ دیگر مهر ماه هم آن اشتیاق گذشته را برنمی انگیزد.
برای داشتن تصویری دقیق تر از آن چه در نظام آموزش این کشور ثروتمند می گذرد به برخی از آمارهای رسمی نگاهی می اندازیم؛
– یک مقام رسمی تحت عنوان مدیر اجرایی پویش ایران من گفت: از هر چهار دانش آموز در ایران یک نفر ترک تحصیل می‌کند و علت آن نیز عمدتا کمبود امکانات آموزشی است. وی از وجود ۱۱۰ هزار مدرسه در کشور خبر داد و گفت که: ۳۰ درصد از این تعداد معادل ۳۳ هزار مدرسه ( با بیش از چهار میلیون دانش آموز) خراب و مستهلک است و نیاز به مقاوم سازی دارد.
-علی باقر زاده، «رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: «۷میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بیسواد بالای ۱۵ سال داریم.» (فارس ۴دی۹۵) بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در میان جمعیت بی سواد کل کشور ۵ میلیون و ۵۶۹ هزار و ۴۴ نفر زنان هستند و حدود ۳ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۵۱۸ مرد بی‌سواد هستند.
آمارها در مورد دانش آموزان ترک تحصیل کرده در این مورد حاکی از وجود سه میلیون و ۲۰۰ هزار کودک ترک تحصیل کرده در کشور است. (ایسنا۲۲ خرداد ۹۶) باقرزاده می‌افزاید: «مطالعه‌ای بر روی جمعیت کلاس اول، دوم و سوم که ترک تحصیل کرده بودند داشتیم و ۵۳ درصد علت اصلی ترک تحصیل را فقر اعلام کرده‌اند.
آمار دیگری می گوید؛ «۳۳ درصد مدارس کشور ناایمن هستند و حدود یک سوم دانش‌آموزان یعنی 4میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز در محلی که خطر جانشان را تهدید می‌کند درس می‌خوانند. اما کاری در این زمینه انجام نمی‌شود و نبود بودجه اصلی‌ترین دلیل عنوان می‌شود». (خبرگزاری تسنیم ۳۱ اردیبهشت ۹۶ )
امام جمعه اهل سنت سراوان گفت: آمار کودکان بازمانده از تحصیل در استان سیستان و بلوچستان که طبق خبرگزاری های دولتی ۱۶۹ هزار کودک است بسیاری از آنان به علت فقر مالی خانواده ها از تحصیل و سواد محرومند .

اول مهر بازگشایی مدارس
نگاه گذرا به همین چند آمار تصویر اولیه یی از جامعه یی می دهد که قرار بود ام القرای جهان اسلام باشد اما در عمل به عبرتی برای تاریخ تبدیل شده است. دیدن این آمارها وقتی معنادارتر می شود که بدانیم حتا در کشورهای فقیر و فاقد ثروت آمریکای لاتین مثل نیکاراگوا و کوبا و … بعد از روی کار آمدن نیروهای مترقی‌تر نرخ بیسوادی به صفر رسید و همه مردم از امکانات رایگان درمانی برخوردار شدند.
بحران در آموزش و پرورش ایران؛ فراتر از یک بحران ساختاری در نظام آموزشی و یا نداشتن زیرساختهای تحصیلی است. بحران در آموزش و پرورش ایران مثل همه بحرانهای دیگر قبل از هر چیز یک بحران سیاسی عمیق شونده است که مشروعیت حاکمیت مستبد و فاسد ایران را نشانه گرفته است. از این رو نباید برای جامعه این توهم را به وجود آورد که گویی بحران آموزش با تغییر برخی ساختار های تصمیم گیری یا تغییر نگرشها تغییر میکند؛‌چرا که اصلا نمی تواند چنین باشد. حل بنیادین بحران آموزش و پرورش در ایران تنها با تغییر و دگرگونی نظام سیاسی کنونی ممکن است.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment