به آتش کشیدن اجناس توقیف شده کولبران پیرانشهری توسط نیروی انتظامی - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > به آتش کشیدن اجناس توقیف شده کولبران پیرانشهری توسط نیروی انتظامی

به آتش کشیدن اجناس توقیف شده کولبران پیرانشهری توسط نیروی انتظامی

کولبران
ایران ـ کولبران

به آتش کشیدن اجناس توقیف شده کولبران پیرانشهری توسط نیروی انتظامی

کولبران پیرانشهر ی خبر می‌دهند که اجناس توقیف شده‌شان توسط نیروی انتظامی به آتش کشیده شده است.
براساس گزارش رسیده، نیروهای انتظامی در پیرانشهر اجناس تعدادی از کولبران کُرد را ضبط و به آتش کشیدند. بار این کولبران کُرد شامل سیگار و پوشاک بوده است.

ضبط اجناس کولبران و آتش زدن آن توسط نیروی انتظامی درحالی است که شهروندان کُرد به دلیل بیکاری و نبود فرصت‌های شغلی به کولبری در مناطق مرزی روی می‌برند و کولبری به تنها منبع درآمد آنان تبدیل شده است.
نهادهای دولتی با کولبران و کاسبکاران در کردستان تحت عنوان “قاچاقچیان کالا” برخورد می‌کنند، اما طبق بند ١ مادە ٢ اجناس قاچاق، اگر بهای اجناس واردە کمتر از یک میلیون تومان باشد، جرم محسوب نمی‌شود و در بیشتر اوقات، بهای اجناس واردە از سوی کاسبکاران کمتر از این قیمت بودە است.

بیشتر بخوانید: چهارنعل به سوی مرگ ؛ کشتار اسب‌های کولبران با شلیک گلوله + عکس

گیردادن به خرده‌قاچاق کولبران در سایه چشم بستن بر قاچاق‌های کلان نهادهای دولتی

علاوه بر واقعیت فوق‌الذکر، برخورد‌های اینچنینی با کولبران و گیردادن به خرده خلاف‌کاری‌های مردم محروم جامعه نه تنها هیچ مشکلی از معضلات جامعه، من‌جمله قاچاقچی‌گری، حل نکرده است و باز هم نخواهد کرد، بلکه خود زمینه‌ساز تشدید آن و بروز مشکلاتی دیگر می‌شود. جامعه ما در بهترین حالت خود، سالیان زیر بار پانسمان‌کاری‌های اینچنینی در پیچ‌وتاب رزونانس ناهنجارهای بسا شدیدتری، حالت انفجاری به خود گرفته است. تناقض این موضوع زمانی که به انبوه واردات قاچاق با سودهای کلان از سوی نهادهای مرتبط با ارگان‌های نظامی و رسمی کشور و در پناه سکوت معنی‌دار دولت، نظر می‌اندازیم، بیشتر خود را نمایان می‌سازد.

ذکر این شرط نیز بجاست که اگر حاکمیتی ثروت عمومی جامعه را به خدمات و رفاه مردمش و به اشتغال‌زایی و رفع مشکلات اقتصادی و تامین شرایط یک زندگی انسانی اختصاص بدهد، دلیلی برای پذیرش چنین ریسک بالایی از خطر در کسب رزق و روزی از سوی یک هموطن مرزنشین وجود نخواهد داشت. اما آنچه که تا به حال ما و دیگر افراد ساکن این مرز و بوم شاهد آن بوده‌ایم، صرف هنگفت در‌‌آمدهای مردم در جهت گسترش غیرلازم و ناموجه نیروهای نظامی و امنیتی در داخل و اختصاص جهت‌دار به برخی کشورهای نشان‌دار بوده است. هم‌چنین تقسیم بیت‌المال و دارایی مردم فقیر ایران بین آقازده‌ها و اطرافیان‌شان نیز بسیار قابل توجه است. تاکنون به روایت نمونه‌های برملاشده‌ای از اختلاس، دزدی‌، حقوق‌های نجومی و رانت‌خواری‌ها مشخص شده است که اینها همه به جیب چه کسانی و چه ارگان‌هایی سرازیر می‌شود. آری! اینچنین است که عده‌ای صدرنشین، اموال عمومی جامعه را مانند گوشت قربانی بین خود و ارگان‌های متعدد زیر امرشان تقسیم به مساوات می‌کنند، در حالیکه بالای ۸۰٪ جمعیت کشور زیر خط فقر قرار گرفته‌اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment