ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > در آستانـه نهمـین سال بلاتکلیـفی ۷ زندانی سنی مذهب

در آستانـه نهمـین سال بلاتکلیـفی ۷ زندانی سنی مذهب

زندانیان سنی
ایران – اجتماعی

در آستانه نهمین سال بلاتکلیفی ۷ زندانی سنی مذهب

به گزارش رسانه‌ها ۷ زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج که قبل از این حکم اعدام آنان توسط دیوان عالی کشور نقض شده بود، در آستانه نهمین سال حبس کماکان در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برند.

داوود عبداللهی، کامران شیخه، فرهاد سلیمی، انور خضری، خسرو بشارت، قاسم آبسته و ایوب کریمی زندانیان سنی مذهب هستند که سه تن از آنان پس از نقض احکام اعدام در شهریورماه سال جاری جهت رسیدگی مجدد به روند حقوقی خود به زندان ارومیه منتقل شده بودند، با این حال پس از گذشت چندین ماه از زمان این انتقال کماکان جلسه دادگاه این افراد برگزار نشده است.

که از تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۸۸ در زندان بسر میبرند، در اسفندماه ۱۳۹۴ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اعدام محکوم شدند. در گام بعدی این حکم در دیوان عالی کشور توسط قاضی رازینی نقض شد با این حال با گذشت ۸ سال از حبس این زندانیان، آنها همچنان در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برند.
پس از نقض حکم اعدام در دیوان عالی کشور توسط قاضی رازینی، پرونده آقایان فرهاد سلیمی، ایوب کریمی، داوود عبداللهی،قاسم آبسته و انور خضری به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی انتقال یافت و روند رسیدگی پرونده دیگر با ۳ متهم نیز برای رسیدگی مجدد به ارومیه ارجاع شد.

آقایان انور خضری، کامران شیخه و خسرو بشارت در شهریورماه سال جاری ( ۱۳۹۶ ) برای حضور مجدد در دادگاه، به زندان ارومیه منتقل شدند، اما جلسه دادگاه آنان تا کنون برگزار نگردیده است.

اتهامی که نیروهای امنیتی به این زندانیان اهل سنت نسبت داده است عبارتند از: «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «عضویت در گروه‌های سلفی»، «افساد فی‌الارض» و «محاربه».
البته درباره جزئیات و فعالیت های آنان از سوی مسئولین و ارگان های قضایی هیچ توضیحی داده نشده است.
شایان ذکر است که متهمین اتهام شرکت در مبارزات قهرآمیز را رد کرده و گفته اند تنها به دلیل اعتقادات خود و فعالیت‌هایی همچون شرکت در جلسات مذهبی و پخش مطالب مذهبی‌ دستگیر شده‌اند.

این زندانیان اظهار داشته اند در هنگام بازجویی مورد شکنجه روحی و فیزیکی قرار گرفتند.
در حالی که این زندانیان در آستانه نهمین سال تحمل زندان هستند، تلاش های محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مدافع آنان این ۷ زندانی به جای نرسیده و آنها کماکان به لحاظ حقوقی در شرایط بلاتکلیفی به سر می برند.
زندانیان مورد اشاره تاکنون بارها به شیوه های مختلفی از جمله اقدام به اعتصاب غذا به شرایط خود اعتراض کرده اند و خواستار رسیدگی به وضعیت نابسامان حقوقی خود شده اند.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment