تخلف زیست محیطی و بلاتکلیفی شغلی ۹۰ کارگر کارخانه سولفات پتاسیم ایوان - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تخلف زیست محیطی و بلاتکلیفی شغلی ۹۰ کارگر کارخانه سولفات پتاسیم ایوان

تخلف زیست محیطی و بلاتکلیفی شغلی ۹۰ کارگر کارخانه سولفات پتاسیم ایوان

کارخانه
ایران – کارگری

تخلف زیست محیطی و بلاتکلیفی شغلی ۹۰ کارگر کارخانه سولفات پتاسیم ایوان

بنابر گزارشات رسیده در روز ۲۱ فروردین ماه، طی روزهای اخیر خبری مبنی بر تعطیلی کارخانه سولفات پتاسیم ایوان به علت تولید مواد آلاینده بیش از حد مجاز و اعتراض و تجمع مردم بخش زرنه این شهرستان در فضای مجازی و رسانه ها منتشر شد.

شماری از مردم ایوان معتقدند دود ناشی از این کارخانه سمی ، سرطان زا و دارای گوگرد است و خواستار تعطیلی این کارخانه شدند که باعث رکود تولیدات این مجموعه صنعتی نیز شده است.
این کارخانه سال ۱۳۹۵ در ۲ فاز در شهرک صنعتی این شهرستان به بهره برداری رسید و هم اکنون برای ۹۰ نفر شغل ایجاد کرده است.

گفته می‌شود، برای اجرای این پروژه بیش از ۵۵۰ میلیارد ریال هزینه شده که مبلغ ۴/۴ میلیون یورو تسهیلات ارزی و ۶۱ میلیارد ریال تسهیلاتی ریالی با عاملیت بانک صادرات پرداخت و مابقی از محل آورده سهامداران بوده است.
فاز اولیه این طرح هم اکنون در زمینه تولید اسید کلریدریک با ظرفیت روزانه ۲۵ تن و اسید سولفوریک با ظرفیت روزانه ۴۰ تن به بهره برداری رسیده است.

امیدعلی عزتی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت ایوان در این رابطه گفت: کارخانه سولفات پتاسیم شهرستان ایوان بدون انجام آزمایشات علمی و معتبر از سوی محیط زیست ایلام پلمپ و از فعالیت آن جلوگیری شده است.
عزتی افزود: دستگاه های کارخانه سولفات پتاسیم ایوان بدلیل نوسانات برق دچار اختلال و باعث تولید دود شده است و در صورت استارت آن بمدت چهار روز تا یک هفته دود ناشی از این اختلال رفع خواهد شد.

او در ادامه با بیان اینکه مردم این شهرستان معتقدند این دودها باعث سرطان و دارای گوگرد است، اظهار کرد: ترس شهروندان ایوانی بی دلیل است چرا که هنوز هیچ آزمایش علمی و معتبر از سوی کارشناسان محیط زیست مبنی بر آلودگی این دودها انجام نشده و سمی و سرطان زا بودن این دودها شایعه‌ای بیش نیست.
امیدعلی عزتی تاکید کرد: دادستانی ایوان بمدت یک روز حکم پلمپ این کارخانه را صادر کرد و روز بعد نیز این حکم لغو شد و این پرونده فعلا بلاتکلیف مانده است.

علی طاهر سارایی، معاون نظارت و پایش محیط زیست ایلام نیز در این خصوص گفت: ایجاد آلودگی در این کارخانه از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده و چندین بار برای رفع این مشکل به مسئولان کارخانه اخطار داده شده اما با بی توجهی آنان مواجه شدیم و همچنان این دود باعث آلودگی محیط زیست شده است.
سارایی افزود: بررسی های بعمل آمده نشان داده این کارخانه به فیلتراسیون نیاز دارد و باید در کمترین زمان ممکن نصب شود و تا هم شهروندان ایوانی و هم محیط زیست از وجود چنین آلاینده هایی رها شوند.
او تاکید کرد: پلمپ این کارخـانه زیان های بسیاری برای تولید کننده به دنبال دارد و باید از پلمپ آن جلوگیری کرد لذا ۲ هفته زمان برای نصب فیلتر و رفع مشکل به مسئولان کارخـانه داده شده است.

وی یادآور شد: پرونده تخلف زیست محیطی این کارخانه باز و در دست پیگیری است و چنانچه برای رفع این مشکل اقدامی صورت نگیرد، کماکان پلمپ خواهد ماند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment