ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بریدن گوش کودک‌ کار توسط ماموران شهرداری، محصول کثیف دیگر نظام جمهوری اسلامی + فیلم

بریدن گوش کودک‌ کار توسط ماموران شهرداری، محصول کثیف دیگر نظام جمهوری اسلامی + فیلم

بریدن گوش کودک‌ کار
ایران ـ کودکان کار

بریدن گوش کودک‌ کار توسط ماموران شهرداری، محصول کثیف دیگر نظام جمهوری اسلامی + فیلم

 مشاهده فیلم

در ضرب‌المثل‌های ایرانی شنیده بودیم که برای زهرچشم‌گرفتن از دیگران، می‌گویند: «گوش‌ات را می‌برم»؛ اما این مثل، اکنون در جمهوری اسلامی، لباس واقعیت به تن کرده است. بر پایه فیلم منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، ماموران شهرداری منطقه ۳ تهران، اقدام به بریدن گوش کودک‌ کار با تیغ اصلاح و به جرم جمع‌آوری زباله می‌کنند. این اقدام غیرانسانی، موجی از واکنش‌های شدید اجتماعی را در پی داشته است.

خلاصه داستان تلخ بریدن گوش کودک کار از زبان خودش: «گوشمو بریدن؛ چون آشغال جمع می‌کردم. با این تیغ‌هایی که سر و صورت رو اصلاح می‌کنن، گوشم رو بریدن.» او با گوش بخیه خورده و نیمه پانسمان در برابر دوربین، ماجرای هولناکی که بر وی اعمال شده را شرح می‌دهد. روایت آنچه که بر این کودک رفته، گوشه کوچکی از ستمی است که بر صدها و حتی هزاران نمونه دیگر در گوشه و کنار این میهن می‌گذرد و کسی از آن خبردار نمی‌شود. این کودک کار می‌گوید که افرادی با پوشش و لباس مامور شهرداری با تیغ اصلاح گوش او را بریده‌اند.

توجیه عمل بریدن گوش کودک کار از سوی مسئولان

در حالی که مقامات رسمی حکومت سعی در توجیه و کم‌اهمیت نشان دادن این واقعه؛ یعنی بریدن گوش کودک کار دارند، یک حقوقدان و فعال حقوق کودک بر حمایت‌های قانونی از این کودکان و لزوم آشنایی این مراکز با حقوق اولیه کودک، تاکید کرده است. او گفته است: «اخبار تکان‌دهنده و دلخراشی که در مورد وضعیت کودکان کار و به شکلی خاص‌تر کودکان زباله‌گرد هر از چندگاهی رسانه‌ای می‌شود، نتیجه نوع نگرش به این پدیده و آسیب اجتماعی است. چالشی که هر روز عمیق‌تر می‌شود حاصل عملکرد ضعیف و معکوس سازمان‌هایی است که در قانون، نقش آنان به عنوان سازمان‌های حمایتی تعریف شده است؛ اما عملکرد و بازتاب فعالیت‌هایشان در اغلب موارد منجر به نقض حقوق کودک و در واقع علیه کودکان کار است.

از اجرای طرح امنیتی و پلیسی ساماندهی که با دستگیری‌های گسترده کودکان کار همراه است تا انتشار اخبار گاه و بیگاه ضرب و شتم مکرر این کودکان توسط ماموران این سازمان‌ها؛ در همه این موارد و موارد مشابه، می‌توان سایه پررنگی از عدم آشنایی با اصول اولیه حقوق کودک و همچنین نگاه تهاجمی به فقر و اتهام‌زنی به فقرا را مشاهده کرد. این نگرش چه آگاهانه و چه از سر ناآگاهی باشد، نیاز به اصلاح فوری دارد زیرا آسیب‌های اجتماعی در مرحله‌ای نه تنها یک بخش بلکه کل جامعه را درگیر و فلج خواهد کرد.»

این در حالی است که شهرداری به‌دلیل به‌کارگیری غیرقانونی کودکان در مراکز پسماند در موضوع بریدن گوش کودک کار ، مقصر می‌باشد و به گفته این فعال حقوق کودکان «می‌توان نسبت به وقوع این جرم و سایر تخلفات صورت گرفته پیمانکاران شهرداری از جمله به ‌کارگیری غیرقانونی کودکان در مراکز پسماند» شکایت کرد.

بیشتر بخوانید: کودکان کار در مراکز تفکیک زباله؛ گزارشی تکان‌دهنده از وضعیت آنها

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment