ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > بحران خشکسالی صددرصدی استان سیستان‌ و بلوچستان + عکس

بحران خشکسالی صددرصدی استان سیستان‌ و بلوچستان + عکس

بحران خشکسالی
ایران ـ اقتصادی 

بحران خشکسالی صددرصدی استان سیستان و بلوچستان + عکس

استان سیستان و بلوچستان با ۲میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت و با ۱۱/۶ ٪ مساحت کل کشور، یکی از وسیع‌ترین استان‌های کشور است و از این تعداد جمعیت ۵۱ ٪ در روستاها زندگی می‌کنند و این استان از نظر وسعت، ۳۳ برابر بزرگتر از کوچکترین استان کشور است. اما غم‌انگیز است که بشنویم مردم استان سیستان و بلوچستان، ۲۰ سال است که خشکسالی و بی‌آبی را تحمل می‌کنند؛ موضوعی که از بحران گذشته و به یک فاجعه تبدیل شده است.

بنا به آنچه که از مدیرکل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نقل قول شده است، تقریبا ۱۰۰ ٪ مساحت این استان با خشکسالی متوسط تا بسیار شدید دست و پنجه نرم می‌کند. امسال با توجه به کاهش شدید نزولات جوی، ۷۳.۲ ٪ مساحت استان گرفتار خشکسالی شدید، ۰.۹ ٪ خشکسالی بسیار شدید و ۲۵ ٪ نیز خشکسالی متوسط است. همچنین در حال حاضر از مجموع ظرفیت سدهای استان فقط ۴۰ ٪ آب دارد و مابقی ۶۰ ٪ دیگر خالی است. حال با استناد به همه این موارد باید گفت که در سال آینده با مشکلات خشکسالی و کم آبی بیشتری مواجه خواهیم بود.

آنطور که در یک گزارش قید شده است، برای جبران خسارات سال 1395 استان سیستان و بلوچستان، ۷۰میلیارد تومان مصوب شد؛ اما تا این لحظه هیچ مبلغی واریز نشده است.
علاوه بر آن در سال ۱۳۹۶ نیز ۳۰ میلیارد تومان خسارت در ایرانشهر و شهرهای اطراف بوده که تاکنون هیچ مبلغی برای آن پرداخت نشده است.

در یک گزارش رسانه‌ای گفته شده است که بسیاری از کشاورزان در نقاط روستایی استان سیستان و بلوچستان براثر خشکسالی‌های بی‌سابقه، زمین‌ها و دام خود را رها کرده و به شهرها مهاجرت کرده‌اند و هم‌اکنون چیزی حدود نیم میلیون نفر از آن‌ها در سکونت‌های غیررسمی حاشیه شهرهای‌ زاهدان، چابهار، کنارک، ایرانشهر و زابل(شهرهایی با بیشترین جمعیت حاشیه‌نشینی در سیستان و بلوچستان) با کمترین امکانات و در فقرمطلق زندگی می‌کنند.

خشک‌سالی‌های بی‌سابقه، روند آبرسانی به مردم محروم روستاها را که همچنان باوجود خشکسالی در روستا زندگی می‌کنند، با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است. در یک گزارش دیگر، صحبت از 1300روستای فاقد شبکه آب از مجموع ۵ هزاروپانصد روستای دارای سکنه این استان می‌شود؛ روستاهایی که به ‌وسیله تانکر و به‌صورت سقایی آب‌رسانی می‌شوند و حدود ۲هزار روستای دیگر هم در انتظار همین سهمیه سقایی هستند.

در این میان شهرستان خاش شاید بیش از دیگر شهرستان‌های سیستان و بلوچستان طعم خشکسالی را چشیده و درگیر آن شده است. در خاش، امسال(1396) متوسط بارندگی نسبت به سال قبل حدود 88 ٪ کاهش داشته است.

سیستان و بلوچستان با آخرین رتبه توسعه‌یافتگی

شاید خشکسالی را بتوان دامی تعریف کرد که طبیعت بر سر راه زندگی و معیشت مردم این دیار پهن کرده است، اما تخصیص آن حداقل اعتبارات عمرانی و زیربنایی این استان نیز متأسفانه برحسب شاخص‌های توسعه، اختصاص نیافته است؛ هرچند که این استان از طولانی‌ترین مرز آبی و خاکی و دسترسی به آب‌های آزاد بین‌المللی، جاذبه‌های بکر و انحصاری گردشگری برخوردار است.

بحران خشکسالی

آنطور که برخی از مقامات رسمی این استان می‌گویند، به‌دلیل دوری از مرکز و عمق محرومیت‌های تاریخی، مطابق با سند چشم‌انداز 20ساله کشور، قرار بود این استان رتبه نخست توسعه‌یافتگی داشته باشد؛ اما تاکنون براساس برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم و مطابق اعلامیه دفتر فنی ـ اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این استان از منظر شاخص توسعه‌یافتگی، آخرین رتبه را به خود اختصاص داده است.

همچنین این استان رکورددار سطح پایین معیشت و بیکاری است و از نظر شاخص سواد در رتبه آخر قرار دارد؛ اما میانگین 84.61درصدی جمعیت 6ساله‌ها و بالاتر کشور باسوادند، این آمار در استان سیستان و بلوچستان 68 ٪ است و حدود 32 ٪ از جمعیت لازم‌التعلیم بی‌سوادند و این رقم در روستاهای استان‌ به 40 ٪ می‌رسد.
در حالیکه شاخص فضای آموزشی استاندارد کشوری 5.150 مترمربع است، در سطح استان سیستان‌وبلوچستان 3 مترمربع و در شهرستان چابهار ـ نگین شرق کشور ـ این سرانه کمتر از 1.5 مترمربع است.

در امر بهداشت‌‌ودرمان، در حوزه زیرساخت‌ها، سیستان‌وبلوچستان با میانگین کشوری فاصله دارد و استاندارد کشوری برای هر هزار نفر یک تخت بیمارستان است؛ اما در این استان این شاخص کمتر از 0.8 گزارش شده است.
سیستان‌وبلوچستان به‌رغم برخورداری از منابع پایدار آب دریا، در حوزه شمال استان با پرداخت هزینه‌های هنگفت از افغانستان تامین می‌شود و در حوزه جنوب استان که فاصله چندانی با دریا ندارد، شاخص دسترسی به آب فقط 23 ٪ است. اینجاست که این سؤال مطرح می‌شود که مگر نمی‌شود با آب دریای عمان در قالب پکیج‌های شیرین‌کن، آب شرب و کشاورزی کل استان را تأمین کرد؟

واقعیت این است که خاک استان سیستان‌وبلوچستان از جنبه حاصلخیزی نه‌ تنها برتر از سایر استان‌های کشور است، بلکه با خیلی از نقاط دنیا نیز قابل مقایسه نیست. اما مردم استان سیستان‌وبلوچستان در شرایطی طی 20 سال گذشته بی‌آبی و خشکسالی را تحمل می‌کنند که این امر از بحران گذشته و به یک فاجعه بالغ شده است.
آنطور که به شاخص اجرای طرح‌های هادی روستایی در سطح کشوری اشاره می‌شود، استان سیستان‌وبلوچستان با شاخص ۱۶ درصدی خود، ۲۹٪ از میانگین کشور که ۴۵٪ ذکر شده، پایین‌تر است. در این میان گفته می‌شود که هم‌اکنون اداره کل راه و شهرسازی جنوب استان یکی از بدهکارترین ادارات کل وزارت راه و شهرسازی است که ناشی از تخصیص‌های ناعادلانه در دولت و مجلس می‌باشد.

جالب است که دست‌اندرکاران مدیریت استان خود نیز اعلام کرده‌اند که محرومیت گذشته در این استان به‌قدری عمیق بوده که به گونه عادی پرداختن به معضلات استان، نمی‌تواند غبار محرومیت و مظلومیت را از چهره آن بزداید.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment