ایران کارگر > یادداشتهای شما > بالارفتن میران اجاره‌بهای مسکن در پی کاهش سود بانکی

بالارفتن میران اجاره‌بهای مسکن در پی کاهش سود بانکی

اجاره مسکن

ایران – اقتصادی

بالارفتن میران اجاره‌بهای مسکن در پی کاهش سود بانکی

به قلم: محمدرضا سرفراز

پس از اجراء کاهش نرخ سود بانکی منابع اقتصادی در ایران از افزایش اجاره بها خبر می‌دهند.

افزایش ۲۰ درصدی نرخ اجاره ‌بها واحد مسکونی به نسبت یک‌ سال قبل در تهران و کاهش نرخ سود بانکی شرایط را برای اجاره‌نشینان دشوارتر کرده است. به دنبال کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی به ۱۵ درصد، صاحبان املاک و اجاره دهندگان ترجیح می‌دهند که به جای پیش اجاره، اجاره ماهیانه دریافت کنند.

تمایل صاحبان املاک و اجاره دهندگان به افزایش اجاره ماهیانه بدون پول پیش پرداخت، سهم  مسکن را در سبد هزینه ماهیانه خانوارها افزایش داده و آنان را ناچار به سکونت در واحدهای مسکونی کوچک‌تر و با کیفیت پائین‌تر کرده است.

این روند با افزایش سکونت اجباری خانوارها در سکونت‌گاههای بی‌کیفیت و فاقد امنیت طی سال‌های گذشته جمعیت حاشیه‌نشین در ایران را به طرز چشمگیری افزایش داده است.

بنابه اطلاعات موثق این روند به نقطه ای رسیده است که نزدیک به ۱۹ میلیون نفر از جمعیت ایران در حاشیه مناطق شهری سکونت دارند و روزانه به این آمار افزوده می شود.

البته آنچه امسال برای مستاجران پیش آمده است، داستان تازه‌ای نیست؛ چرا که پارسال نیز در چنین روزهایی بود که موضوع کاهش نرخ سود بانکی و نیز گرفتن مالیات از سپرده‌های بانکی مطرح شد و این دو موضوع اثر خود را بر بازار اجاره مسکن گذاشتند.

شایدکاهش نرخ سود بانکی یکی از ضروریات اقتصاد باشد اما طبق معمول دولت هیچ تدبیری برای چالش‌های ناشی از آن نیندیشیده است.

اخیراٌ  نیز مرکز آمار ایران از افزایش ۱۱/۸ درصدی متوسط مبلغ اجاره در حالی خبر داده که  کاهش توان خرید خانوارهای ایرانی در حوزه مسکن به افزایش تقاضا برای اجاره منجر شده و آمارهای رسمی نشان می‌‌دهد تعداد خانوارهای اجاره‌نشین در ایران از ۲۶/۶ درصد در سال ۲۰۱۱ به حدود ۳۳ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته و در شرایط کنونی، عملا یک سوم از خانوارهای ایرانی اجاره‌نشین هستند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment