ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > باز ماندن از تحصیل ناشی از فقر، گریبانگیر عموم اقشار کم درآمد

باز ماندن از تحصیل ناشی از فقر، گریبانگیر عموم اقشار کم درآمد

باز ماندن از تحصیل
ایران – کارگری

باز ماندن از تحصیل ناشی از فقر، گریبانگیر عموم اقشار کم درآمد

یک فعال کارگری معتقد است آمارهایی که در مورد نرخ بازماندگی از تحصیل منتشر می‌شود، یک شاخص اصلی برای نشان‌دادن سطح بالای بیکاری در جامعه است.

ناصر آقاجری (فعال کارگری) اظهار داشت:  چند روز پیش از این، خبر کانال‌های تلویزیونی منجمله کانال تهران، از قول وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: ۷۴ هزاردانش آموز امسال از تحصیل باز مانده اند؛ آن سوی چهره این خبر، ابعاد بی‌شمار بیکاری در میان کارگران ایران است، که قادر نیستند هزینه زندگی خانواده‌شان را تامین کنند؛  تا چه رسد به تامین هزینه های تحصیلی کودکان‌شان.

وی ادامه داد: یکی دیگر از علل ناتوانی کارگران و زحمت کشان شهر و روستا، روند  خصوصی سازی‌های دولت است که بر خلاف اصول قانون اساسی همه ارکان جامعه را در بر گرفته است.

آقاجری تاکید کرد: با خصوصی سازی آموزش و پرورش  دارند به فاجعه بیسوادی در کشور دامن می‌زنند و خود را به فراموشی زده‌اند. گویا از یاد برده‌اند که قانون اساسی دولت راموظف کرده است آموزش و پرورش رایگان را در ایران کاربردی کند.

این فعال کارگری افزود: با توجه به آمار کودکان خیابانی که برای امرار معاش خانواده‌هایشان روانه خیابان های شهر‌ها شده اند. این اظهار نظر وزیر از فاجعه ای  خبر می دهد که چندی پیش مشاور ارشد رییس جمهور هم به آن، به صورت گنگ و مبهمی اشاره نمود.

وی با بیان این که دولت‌ها  پاسداری از قانون اساسی کشور را به دورانداخته‌اند و با مسخ برخی اصول قانون اساسی به خصوص اصل های 45 – 44 که نوع مناسبات اقتصادی کشور را مشخص کرده و حقوق مردم را به صراحت اعلام نموده است، خود را و مملکت را به جریان کور بازارجهانی سپرده اند؛ گفت: مسئولان اگر قصد دارند جلوی ترک تحصیل دانش‌آموزان را بگیرند باید قبل از هرچیز بیکاری، فقر و ناتوانی اقتصادی را درمان کنند.

واقعیت تلخ این است که کدام مسئول قرار است جلوی ترک تحصیل دانش‌آموزان را بگیرد؟ تا آنجا که به دولت و کلان سیاستهای اقتصادی دولت بر میگردد برای همه دولتهایی که یکی پس از دیگری می‌آیند و می‌روند، اولویت اول، تأمین هزینه های میلیاردی جنگ در سوریه و لبنان و یمن و عراق است. همانطور که حسن نصرالله گفت همه هزینه سلاح و غذا و پوشاک . . . مربوط به تمام جمعیت حزب‌الله لبنان توسط جمهوری اسلامی تأمین می‌شود.

اولویت بعدی دولتهای ما، ساخت و ساز مدارس و بیمارستانها و پارکها در مناطق جنگ زده همان کشورها است به منظور داشتن جاپا و جلب افکار عمومی آن کشورها جهت تسهیل در جذب نیرو در خدمت جنگهای مختلف. کما اینکه نوجوانان افغانی و عراقی از طرف ارگانهای نظامی و امنیتی کشور جذب شده و سپس برای جنگ در سوریه اعزام می‌شوند.

بنابراین مبارزه با بیکاری و بیسوادی و تأمین رفاه و آسایش مردم و تضمین حداقل‌های معیشتی برای آحاد مردم ایران، اساسأ جزو اهداف دولت حاضر یا دولتهای قبلی نبوده و نیست.

تا این حاکمیت هست وضعیت زندگی برای کودکان، برای زنان، برای جوانان و نوجوانان، برای اقشار کم درآمد، برای خیل بیکاران و تحصیلکردگان بیکار روز بروز بدتر می‌شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment