ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بازپرسی ۱۰ تن از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه در اراک

بازپرسی ۱۰ تن از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه در اراک

بازداشت شدگان دیماه
ایران – اجتماعی

بازپرسی ۱۰ تن از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه در اراک

روز ۲۲ اسفند ۹۶ در پی احضار به شعبه یک بازپرسی دادگستری شهر اراک، جلسه بازپرسی شماری از فعالین مدنی ساکن شهرستان‌های شازند و آستانه که در رابطه با اعتراضات دیماه در این منطقه و حواشی آن بازداشت شده بودند، برگزار شد.

همه این افراد پیش‌تر در اداره اطلاعات بازجویی شده بودند، در این جلسه که ده نفر از افراد بازداشت شده در اتفاقات اخیر در آن حضور داشتند از سوی بازپرس به اتهامات آنها مبنی بر “اخلال در نظم عمومی، اجتماع و تبانی و شرکت در تجمعات غیرقانونی” رسیدگی شد و متهمان به دفاع از اتهامات انتسابی خود پرداختند.

بر اساس گزارشات رسیده، جلسه بازپرسی شماری از فعالین مدنی ساکن شهرستان‌های شازند و آستانه که در ارتباط با وقایع دی‌ماه اخیر بازداشت شده بودند، دیروز سه‌شنبه مورخ ۲۲ اسفند ۹۶ در پی احضار به شعبه یک بازپرسی دادگستری شهر اراک برگزار شد.

این جلسه که با حضور سه تن از فعالان مدنی بازداشت شده اخیر به نام‌های ”عباس صفری، بهزاد علی بخشی و کیان صادقی“و ۷ تن دیگر از شهروندان با هویت های نامعلوم که مشخصا در پی اعتراضات اخیر احضار شده بودند برگزار شد، متهمان تحت عنوان “اخلال در نظم عمومی، اجتماع و تبانی علیه نظام و شرکت در تجمعات غیرقانونی” تفهیم اتهام شدند و متهمان به دفاع از اتهامات انتسابی خود پرداختند.
گفته می‌شود این افراد پس از تفهیم اتهام با قرار کفالت (فیش حقوقی) موقتا تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شدند.

از میان بازداشت شدگان “بهزاد علی بخشی”، یکی از فعالین مدنی بازداشت شده در تاریخ ٨ اسفندماه با قید وثیقه ۳۵۰ میلیون تومانی، به طور موقت و تا زمان برگزاری دادگاه از زندان مرکزی اراک آزاد شده بود؛ همچنین “کیان صادقی” شهروند اهل شازند که به اتهام شرکت در اعتراضات و تهیه فیلم و عکاسی در مراسم ختم مادر محمد نجفی بازداشت شده بود با قید کفالت آزاد شده بود؛ “عباس صفری” اهل آستانه نیز که در تاریخ ۲۶ دی‌ماه بازداشت شده بود نیز در تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه به قید کفالت موقتا آزاد شده بود.

باید یادآوری کرد که افراد بازداشت شده همگی اهل شهرستان‌های شازند و آستانه در استان مرکزی هستند که پرونده آنها به طور ناگهانی از دادگستری شازند به دادگستری اراک منتقل شده است.

با شروع اعتراضات مردمی در دی‌ماه گذشته شماری از فعالین مدنی اهل شازند و آستانه از جمله کیان صادقی، بهزاد علی‌بخشی، محمد نجفی، علی باقری و عباس صفری توسط نیرو های امنیتی بازداشت شده اند. این بازداشت ها بصورت خاص پس از آن صورت گرفت که این افراد در افشاگری در خصوص نحوه جان باختن یکی از معترضان حوادث اخیر به نام” وحید حیدری“در بازداشتگاه کلانتری شهر اراک ایفای نقش کردند. تا کنون از بین این بازداشت شدگان دو تن با قید قرار بصورت موقت آزاد و باقی این افراد نیز با تکمیل مراحل بازجویی به زندان اراک منتقل شده اند.

علیرغم اینکه چندین هفته از بازداشت آقایان محمد نجفی و علی باقری، گذشت اما این افراد کماکان به صورت بازداشت موقت در زندان نگهداری می‌شوند.
محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، به تازگی مراجع امنیتی را به «پرونده‌سازی» برای وکیل (محمد نجفی) متهم کرد که بنا به اعلام آقای صادقی «ثابت» کرده است که وحید حیدری، نوجوان جان‌باخته در بازداشتگاه کلانتری اراک، «مواد فروش» نبوده است. در خبری دیگر رییس کانون وکلای استان مرکزی نیز از پیگیری پرونده محمد نجفی خبر داده بود.

در اعتراضات دیماه، تعداد زیادی از افراد در شهرهای مختلف بازداشـت و مورد بازجویی قرار گرفتند.
در جریان این اعتراضات در سراسر ایران حداقل ۲۵ نفر کشته شدند، بر اساس اعلام منابع رسمی اعتراضات در بیش از ۱۰۰ شهر برگزار شد، بیش از پنج هزار نفر نیز بازداشـت شدند.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتیها اطلاع دقیقی در دست نیست.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment