ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > بازپرداخت وام ۱۲میلیاردی «هپکو» بر دوش کارگران

بازپرداخت وام ۱۲میلیاردی «هپکو» بر دوش کارگران

بازپرداخت وام ۱۲میلیاردی «هپکو» بر دوش کارگران
ایران ـ کارگری

بازپرداخت وام ۱۲میلیاردی «هپکو» بر دوش کارگران

بدنبال پرداخت نشدن معوقات مالی کارگران هپکو، کارگران این شرکت یکشنبه هفدهم دیماه ۹۶ دست به اعتصاب  زدند؛ یکی از کارگران «هپکو» از پشت پرده‌ی اعطای وام ۱۲میلیارد تومانی به این شرکت، خبر داد.

به گفته این فرد، در جریان اعتصاباتی که کارگران هپکو در تابستان ۹۶ داشتند، دولت ۱۲میلیارد تومان بصورت وام به شرکت داد، به این صورت که سند یکی از ساختمان‌های شرکت هپکو در سه راه آذری در گروی بانک قرار گرفت.

بازپرداخت وام ۱۲میلیاردی «هپکو» بر دوش کارگران

وی افزود: این وام بصورت تدریجی در ازای بدهی‌های مالی شرکت به کارگران داده شد، با این حال الان تعدادی از کارگران حقوق دو ماه آبان و آذر سال جاری  و عده‌ای از کارگران حقوق ماه‌های آبان، آذر و دی ماه سال گذشته را طلب دارند. این درحالیست که بازپرداخت وام از طریق هپکو است و کارگران باید کار کنند تا بازپرداخت شود، در حالی که تا به امروز، شرکت هپکو هیچ تولیدی نداشته است.

این کارگر شرکت هپکو درباره‌ی انصراف سهامدار اصلی هپکو نیز گفت: روز یکشنبه، بدلیل اعتصابات کارگران هپکو، فرماندار به اتفاق رییس سازمان صنایع و معادن استان مرکزی در جمع کارگران حضور یافت و بیان کرد که انصراف سهامدار هپکو پذیرفته شده است و در ۲۰ روز آینده در صورت حضور نیافتن سهامدار جدید، این شرکت به صندوق حمایت از صنایع باز می‌گردد.

دولت در پی سبک کردن خود است

این درحالیست که مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه با تکذیب بازگشت هپکو و نیشکر هفت تپه به صندوق حمایت دولت، گفت: دولت در پی سبک کردن خود است و شرکت‌های خصوصی و خصولتی دوباره به صندوق حمایت دولت بازنمی‌گردند.

او حتی اعطای وام ۱۲میلیاردی به هپکو را از اساس تکذیب کرد و گفت: این ۱۲میلیارد بصورت استقراضی بوده و وامی به این شرکت تولیدی داده نشده است.

این مسئول دولتی همچنین درباره‌ی منبع بازپرداخت ۱۲میلیارد تومان، بیان کرد: برداشت مدیران این شرکت بر این بوده است که می‌توانند این ۱۲ میلیارد را طی یکسال آتی بازگردانند و اکنون با محاسبات ارزش مالی زمین‌ها و ساختمان‌های این شرکت در حال بررسی امکان بازپرداخت آن هستند که در صورت بازپرداخت نشدن، وارد دور تسهیلات می‌شود.

در این میان تکلیف وضعیت حقوق معوقه کارگران یکی از بزرگترین واحدهای تولیدی کشور کماکان در ابهام است و به‌گفته کارگران بازپرداخت همین ۱۲ میلیارد وام یا استقراض نیز به عهده کارگران گذاشته‌ می‌شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment