ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بازداشت ۷ شهروند بهایی در بوشهر توسط نیروهای امنیتی

بازداشت ۷ شهروند بهایی در بوشهر توسط نیروهای امنیتی

دستگیری شهروندان بهایی
ایران – اجتماعی

بازداشت ۷ شهروند بهایی در بوشهر توسط نیروهای امنیتی

روز سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ حداقل ۷ شهروند بهایی در بوشهر از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

بنابر گزارشات رسیده، صبح روز سه شنبه ۲۴ بهمن ماه نیروهای امنیتی طی عملیاتی هماهنگ دست‌کم ۷ شهروند بهایی را در استان بوشهر بازداشت کردند.

هویت ۷ شهروند بازداشت شده، مینو ریاضتی، اسدالله جابری، احترام شخی (همسر اسدالله جابری)، عماد جابری، فریده جابری، لقا فرامرزی و پونه ناشری  اعلام شده است.

به گفته منابع مطلع بازداشت این افراد با تفتیش کامل منزل همراه بوده و وسایل شخصی این افراد از جمله لب تاپ، کتاب، فلش مموری، هارد اکسترنال و آلبوم های خانوادگی نیز توسط نیروهای امنیتی ضبط شده است.

هنوز از دلایل و اتهامات وارده که موجب بازداشت دست جمعی این شهروندان بهایی شده اطلاعی در دست نیست.

یادآوری می‌شود که هزاران نفر از پیروان آیین بهایی پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی زندانی، شکنجه یا اعدام شده‌اند. بسیاری دیگر از پیروان این آئین نیز از سایر حقوق اجتماعی و اقتصادی خود همچون حق تحصیل یا کار محروم گشته‌اند.

بنابر گزارشات منابع غیر رسمی، در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. لازم به ذکر است حتی اقلیت‌های مذهبی که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده اند مثل مسیحیان، مسلمانان سنی مذهب، زردشتیان و . . .  طی سالیان اخیر به‌طور مستمر مورد اذیت و آزار و در مواری قتل و کشتار توسط جمهوری اسلامی قرار گرفته اند اما حقوق بهائیان در ایران به‌صورت مضاعف و بطور سیستماتیک نقض شده است.

آزار و اذیت بهاییان در ایران بارها از طرف سازمان ملل محکوم شده است. بر اساس ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی، که حسن روحانی در دسامبر ۲۰۱۶ آن را امضا کرده است شهروندان آزادی عقیده دارند و تفتیش عقاید ممنوع  شده و هیچ کس را نمی‌توان به خاطر عقایدش تحت تعقیب قرار داد.

البته فعالان جامعه بهایی معتقد هستند که تعقیب قضایی و آزار و اذیت بهاییان در طی دوران دولت حسن روحانی افزایش پیدا کرده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment