ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > بازداشت ۴ کولبر زحمتکش توسط نیروی انتظامی در اورامان

بازداشت ۴ کولبر زحمتکش توسط نیروی انتظامی در اورامان

تصویر یک کولبر
ایران – کولبران

بازداشت ۴ کولبر زحمتکش توسط نیروی انتظامی در اورامان

بنابر گزارشات رسیده، چهار کولبر در نقطه مرزی “دوله ناو” اورامان توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
روز پنج‌شنبه بیست و یکم دی‌ماه، نیروهای انتظامی در نقطه مرزی “دوله ناو” اورامان چهار کولبر به نام‌های “پشتیوان رحمانی”، “هوشیار کریمی”، “روژگار زمانی” و “هیوا زارعی” را بازداشت کردند.
نیروهای انتظامی پس از بازداشت این چهار کولبر، کلیه اجناس آنان را ضبط و با خود برده‌اند.
در عین حال، روز چهارشنبه بیستم دی‌ماه، نیروهای انتظامی در منطقه کانی زرد سردشت به گروهی از کولبران یورش برده و اجناس آنان را ضبط نمودند. گفته می‌شود، نیروهای انتظامی کولبران را تهدید به بازداشت و شکنجه کرده‌اند.

برپایه خبر دیگری که  رسیدە، نیروهای انتظامی، روز دوشنبە ١٦ دی ماه، در مناطق مرزی ثلاث باباجانی واقع در استان کرماشان (کرمانشاه)، در مرز ”شیخ صلە“ بە سوی دستەای از کولبران شلیک کردند.

در نتیجە این تیراندازی یک کولبر ٢٥ سالە با هویت ”مسعود ویسی“ اهل روستای شیخ صلە از ناحیە پا بە شدت زخمی شدە است.

این کولبر جوان جهت مداوا بە بیمارستان طالقانی کرمانشاه منتقل شدە و هم اکنون تحت مراقبت های پزشکی قرار دارد.

باید اضافه کنیم که نبود کار و منبع درآمد، نابرابری در اشتغال و استخدام و وجود نگاه و مسائل امنیتی به کُردستان و کُردها و نیز به تاراج رفتن منابع زیرزمینی و ذخایر آن سبب گردیده است تا بخش اعظمی از نیروی کار کُردها به سوی قاچاغ و امرار معاش از این راه، سوق داده شود. بخشی از این نیروی کار ناچار به کولبری می‌باشند که یکی از سخت‌ترین شیوه‌های امرار معاش هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی و روانی می‌باشد که این هزینه گزاف جسمی و روانی برای نیروی کار جوان تحصیلکرده بسی گزافتر از دیگران است.

یکی از عوامل‌های اصلی گسترش پدیده‌ی کولبری، کمبود فرصت‌های شغلی، عدم توجه به سرمایه‌گذاری حکومتی در کُردستانات و تعریف ناصحیح از اقتصاد مرزی است که باعث هجوم افراد جویای کار به سوی شغل پرمخاطره‌ی کولبری در مرزها شده ‌است.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment