ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بازداشت یک نوکیش مسیحی در تبریز

بازداشت یک نوکیش مسیحی در تبریز

علی امینی نوکیش مسیحی
ایران – اجتماعی

بازداشت یک نوکیش مسیحی در تبریز

سخنگوی «سازمان ماده ۱۸ در زمینه دفاع از حقوق مسیحیان ایران»، آقای کیارش عالی‌پور، گفت علی امینی، نوکیش مسیحی در تبریز، در آذر ماه گذشته بازداشت شد و تاکنون در زندان مرکزی تبریز به سر می‌برد.

در وب‌سایت «سازمان ماده ۱۸» نوشته است که «علی امینی (ملقب به فیلیپ)‌ روز ۱۹ آذر سال جاری برابر با ۱۰ دسامبر به دست ماموران امنیتی بازداشت شده است.

این وب‌سایت می‌نویسد، «مأموران با هجوم به مغازه محل کار او، اقدام به دستگیری این نوکیش مسیحی و ضبط اموال شخصی وی از جمله تلفن همراه و لپتاپ نموده‌اند.» آقای امینی متاهل و دارای دو فرزند خردسال ۳ و یک ساله است.

این سازمان ​همچنین خبر داده که ناصر نورد گل‌تپه، یکی از اعضای کلیسای انجیلی (تبشیری)، روز ۳۰ دی­، برای اجرای حکم ۱۰ سال حبس تعزیری به زندان اوین منتقل شد.

آقای گل تپه به «اقدام علیه امنیت ملی و تشکیل و اداره گروه‌های خانگی» متهم شده است.

همچنین گزارش شده است که در ماه‌های گذشته، تعدادی از مسیحیان انجیلی (تبشیری) به زندان‌های دراز مدت محکوم شده‌اند.

اتهام این افراد در بسیاری از موارد، «اقدام علیه امنیت ملی از طریق راه‌اندازی و شرکت در کلیساهای خانگی» عنوان شده است.

آقای منصور برجی، از سازمان ماده ۱۸، این اتهامات را «واهی» و نشان‌دهنده رویکرد امنیتی جمهوری اسلامی درباره اقلیت‌های دینی دانسته بود.

او همچنین اضافه می‌کند که برخورد با نوکیشان مسیحی با هدف سیاسی انجام می‌شود و این برخوردها برخلاف موازین حقوقی است.

یادآوری می‌شود که کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، تیر ماه گذشته، به احکام زندان‌های طولانی برای چندین نوکیش مسیحی در کمتر از دو ماه گذشته، از آزار مسیحیان در ایران ابراز نگرانی کرده بود.

دست‌کم شش رهبر کلیسا در ایران از زمان پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ تاکنون کشته شده‌اند و صدها مسیحی نیز تحت بازجویی قرار گرفته و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment