ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بازداشت کارمندان موسسه نظرسنجی بدلیل انعکاس گوشه‌ای از واقعیت جامعه

بازداشت کارمندان موسسه نظرسنجی بدلیل انعکاس گوشه‌ای از واقعیت جامعه

بازداشت
ایران – اجتماعی

بازداشت کارمندان موسسه نظرسنجی بدلیل انعکاس گوشه‌ای از واقعیت جامعه

چند پرسشگر یک موسسه پژوهشی رسمی که درباره اعتراضات دی ماه نظرسنجی کرده‌ است توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

براساس نتایج این نظرسنجی که به تازگی منتشر شده و تنها گوشه‌ای از واقعیتهای جامعه ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد بیش از هفتاد درصد مردم نسبت به شرایط کشور ناراضی هستند، ۶۹ درصد مشکلات اقتصادی را دلیل اصلی اعتراضات دانسته‌اند و ۳۷.۵ درصد شرکت کنندگان اعتقاد دارند اعتراضات ادامه خواهد یافت. ۳۱ درصد از پرسش شوندگان اعتقاد خود به اصلاح حکومت را از دست داده‌اند.

رییس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) محمد آقاسی، در این نشست انجام این نظرسنجی درباره اعتراضات دی‌ماه ایران را سخت توصیف کرد چرا که تعدادی از پرسشگران حین نظرسنجی از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت شده‌اند.

محمد آقاسی درباره نهاد بازداشت کننده پرسشگران این موسسه، اتهامات و وضعیت کنونی آنان توضیح بیشتری نداده است. موضوعی که بازداشت پرسشگران موسسه ایسپا را سوال برانگیز می‌کند این است که ایسپا یکی از مراکز وابسته به جهاد دانشگاهی و شورای عالی انقلاب فرهنگی است که از سال ۱۳۸۰ با مجوز رسمی فعالیت می‌کند و در اکثر شهرهای مهم ایران دفتر فعال دارد.

این نظرسنجی در روزهای ۱۵ تا ۲۵ دی در ۱۱ استان از ۴۵۰۰ نفر انجام شد.

بر اساس یکی از مهم‌ترین یافته‌های این نظرسنجی ۷۴.۸ درصد از شرکت کنندگان در مقابل این پرسش که آیا از شرایط کشور رضایت دارید، پاسخ منفی داده‌اند و تنها ۲۵ درصد شرکت کنندگان از شرایط کشور ابراز رضایت کرده‌اند.

این اولین بار نیست که پرسشگران یا برگزار کنندگان یک نظرسنجی در ایران بازداشت می‌شوند. در سال ۱۳۸۱ و همزمان با اوج‌گیری اختلافات هسته‌ای ایران و آمریکا، موسسه‌ای پژوهشی به نام «آینده» نظرسنجی‌ای برگزار کرد که نشان می‌داد ۷۴ درصد مردم ایران موافق مذاکره با آمریکا هستند. تناقض نتایج این نظرسنجی با سیاست رسمی حکومت موجب بازداشت سه تن از برگزار کنندگان این موسسه به نام‌های عباس عبدی، حسین قاضیان و بهروز گرانپایه به اتهام جاسوسی برای آمریکا شد.

البته باید گفت که آنچیزی که عیان است چه حاجت به بیان است. وضعیت اقتصادی اجتماعی ایران بسیار اسفبارتر و ویرانتر از این حرفها است. بیکاری گسترده، فساد، اعتیاد، فقر وسیع مردم، در کنار حقوق‌های نجومی، اختلاس‌های میلیاردی و . . . تمام جامعه را در بر گرفته است. کلان سیاستهای اقتصادی سراسر دزدی و چپاول که توسط دولتی ورشکسته با بانکهای ورشکسته به پیش رانده می‌شود فقط ایجاد نارضایتی‌های عمیق در میان مردم میکند . نارضایتی که نهایتأ در یک جا سر باز می‌کند و قعطأ تغییرات ساختاری ناگزیری را به دنبال خواهد داشت.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment