ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بازداشت شهروند بهایی «فرج‌الله بنگاله» توسط نیروهای امنیتی در شیراز

بازداشت شهروند بهایی «فرج‌الله بنگاله» توسط نیروهای امنیتی در شیراز

بازداشت
ایران – اجتماعی

بازداشت شهروند  بهایی «فرج‌الله بنگاله» توسط نیروهای امنیتی در شیراز

ظهر روز چهارشنبه ۸ فروردین ماه، یک شهروند بهایی به نام فرج الله بنگاله توسط نیروهای امنیتی در شیراز بازداشت و به اداره اطلاعات منتقل شد. در زمان بازداشت این شهروند منزل ایشان تفتیش و وسایل شخصی وی توسط نیروهای امنیتی ضبط شده است.

براساس گزارشات رسیده، نیروهای امنیتی پس از بازداشت این شهروند بهایی، بدون داشتن حکم ورود، به منزل شخصی آقای پیام پرتوی مراجعه و پس از تفتیش کامل محل زندگی این شهروند بهایی وسایل وی را نیز ضبط کرده‌اند.
گفته می‌شود که در زمان بازداشت این شهروند بهایی، نیرو های امنیتی پس از تفتیش منزل، لوازم شخصی وی از جمله کتاب، لب تاپ و موبایل را نیز ضبط کرده‌اند.
شهروند بهایی فرج الله بنگاله، پس از بازداشت به اداره اطلاعات شیراز، معروف به پلاک ۱۰۰ منتقل شده است.

در گزارش دیگری آمده است که همزمان با بازداشت آقای بنگاله، نیرو های امنیتی بدون همراه داشتن حکم ورود به منزل به محل زندگی آقای پیام پرتوی، دیگر شهروند بهایی ساکن شیراز رفته و پس از تفتیش کامل منزل این شهروند وسایل شخصی از جمله دو عدد لپ تاپ، فلش مموری‌ها و کتب مذهبی او را ضبط کرده‌اند.

باید یادآوری کنیم که شهروندان بهایی در ایران مثل سایر اقلیت‌های مذهبی از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

به گفته منابع غیررسمی بیش از سیصد هزار نفر بهایی در ایران  وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد؛ به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment