بازداشت سام رجبی ، فعال محیط زیست و بی‌خبری از وضعیت وی پس از دستگیری - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بازداشت سام رجبی ، فعال محیط زیست و بی‌خبری از وضعیت وی پس از دستگیری

بازداشت سام رجبی ، فعال محیط زیست و بی‌خبری از وضعیت وی پس از دستگیری

بازداشت سام رجبی
ایران – اجتماعی

بازداشت سام رجبی ، فعال محیط زیست و بی‌خبری از وضعیت وی پس از دستگیری

آقای سام رجبی ، عضو سابق موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» و فعال محیط زیست، از پنجم بهمن ماه در بازداشت به سر می‌برد و از زمان بازداشت او  تاکنون هیچ خبری از وضعیت او در دست نیست.

پنجم بهمن ماه نیروهای امنیتی سام رجبی را بازداشت کرده اند؛ او فعال محیط زیست و عضو سابق موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» است همچون سایر اعضای این موسسه به اتهام جاسوسی دستگیر شده است.

فعالان محیط زیست، کاووس سیدامامی، هومن جوکار، نیلوفر بیانی، مراد طاهباز، طاهر قدیریان، امیرحسین خالقی، کاوه مدنی و سپیده کاشانی، هویت کارکنان دیگر موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» است که روز‌های چهارم و پنجم بهمن ماه بازداشت شدند.

موضوع بازداشت آنها به دلیل فشارهای امنیتی بر خانواده های‌شان مسکوت ماند اما با جان باختن کاووس سیدامامی در زندان اوین، اسامی بازداشت شدگان به رسانه ها راه یافت.

خانم لیلی هوشمند افشار، مادر سام رجبی، می گوید: «مطلقا هیچ اطلاعی از وضعیت سام ندارم. از زمانی که بازداشت شد تاکنون هیچ تماسی نگرفته. من دو بار به زندان اوین مراجعه کردم یک بار مرا پذیرفتند اما حرف قانع کننده ای به من نزدند. گفتند اگر بچه شما کار بدی بکند آیا تنبیه اش نمی کنی؟ گفتم من با او صحبت میکنم تنبیه نمی کنم. دفعه دوم که رفتم مرا نپذیرفتند و گفتند گفته ایم خبرتان می کنیم.»

آقای سام رجبی فرزند دکتر پرویز رجبی ایران‌شناس، تاریخ‌پژوه، نویسنده و مترجم برجسته ایرانی است که جمعه ۲۱ بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در سن ۷۲ سالگی بر اثر عوارض ناشی از سرطان در منزلش در تهران درگذشت.

او دهها جلد کتاب درباره تاریخ ایران و ایران شناسی تالیف و ترجمه کرده و هزاره های گمشده، سده های گمشده، تاریخ خط میخی تاریخ باستان و جشن های ایرانی از جمله اثار او هستند.

در ادامه مادر سام رجبی درباره نحوه بازداشت فرزندش گفت: «سام سه سال و نیم بود با موسسه پارسیان کار نمی کرد. دو سال با یک سازمان ژاپنی کمک های بین المللی برای حفظ محیط زیست کار کرد که مهم ترین پروژه شان تالاب انزلی بود. بعد از آن هم دیگر قراردادش تمام شد و کارهای کوتاه مدت به صورت ترجمه می کرد تا اینکه یک کار محکم تری پیدا کند. اما تلفن کرده بودند به محل کار سابق سام موسسه پارسیان که سه سال بود دیگر آنجا کار نمی کرد. بعد سراغ سام رفته بودند اینکه چه کسی تلفن کرده و چه ارگانی بوده نمی دانم. اینکه چگونه سام را بازداشت کردند هم نمی دانم. حدود ساعت ۱۰ شب با سام آمدند خانه و ۴ صبح ۵ بهمن ماه سام را با مقداری اوراق و کتاب بردند.  یک مقدار مقاله‌های خودش، مقاله‌های پدرش و کتاب از کتابخانه پدرش و یک مقدار از کتاب‌های خود سام را بردند و در این مدت حتی به ما نگفتند که از چه ارگانی هستند.»

خانم لیلی هوشمند افشار گفت که از بازداشت سایر همکاران سام هم بی خبر بوده است. او گفت: «من آقای طاهباز و آقای جوکار را می دانستم که بازداشت شده اند و از بازداشت آقای سیدامامی هم تا هفته پیش بی خبر بودم. اصلا هم نمی دانیم چرا بازداشت کرده اند.»

دادستان تهران عباس جعفری دولت‌آبادی، روز شنبه ۲۱ بهمن ماه از «شناسایی و بازداشت چند متهم مرتبط با یک پرونده جاسوسی» خبر داده است. دادستان تهران گفت: «این افراد در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند.»

به گفته او این افراد با «رصد اطلاعاتی یکی از نهادهای امنیتی کشور» دستگیر و توسط «دادستانی تهران» بازداشت شده‌اند.

دولت آبادی با متهم کردن بازداشت شدگان به جاسوسی، درباره جان باختن کاووس سیدامامی در زندان اوین گفته است که «این فرد یکی از همان متهمان بوده است و با توجه به اینکه می‌دانسته است اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته متاسفانه در زندان دست به خودکشی زده است.»

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی با ابراز بی اطلاعی از وضعیت بازداشت شده ها گفته است که «در پشت فعالیت‌های مأموران تخصصی برخی از ان جی او ‌ها در حوزه‌هایی مانند بهزیستی، زنان، محیط زیست و آب؛ هاله‌ای از ابهام در ارتباطات وجود دارد که در حال بررسی است».

از سوی دیگر سازمان محیط زیست تاکنون در قبال این بازداشت ها و جان باختن کاووس سیدامامی سکوت کرده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment