ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بازداشت زوج بهایی و از فعالان حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی در شیراز

بازداشت زوج بهایی و از فعالان حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی در شیراز

بازداشت زوج بهایی
ایران ـ‌ اجتماعی

بازداشت زوج بهایی و از فعالان حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی در شیراز

یک زوج بهایی در شیراز بازداشت شدند. به گزارش رسانه‌ها، بازداشت زوج بهایی ، نگار میثاقیان و همسرش محبوب حبیبی دو شهروند بهایی اهل شیراز در روز جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی صورت گرفته است. این گزارش حاکی است که این زوج بازداشت‌شده را به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ اداره اطلاعات شیراز منتقل کردند.

در ارتباط با بازداشت زوج بهایی ، نگار میثاقیان و همسرش محبوب حبیبی، گزارش شده که آنها در ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران فعالیت می کردند، این زوج بهایی اهل شیراز بنا به اطلاعاتی که بدست آمده پس از بازداشت به بازداشگاه پلاک ۱۰۰ اداره اطلاعات شیراز منتقل شده اند.

لازم به ذکراست در اوایل ماه جاری خبرگزاری‌ها از دستگیری یک زوج بهایی دیگر به نام‌های فرزاد دل‌آرام و همسرش،  روحیه نریمان در شیراز خبر داده بودند. فرزاد دل‌آرام  به تحمل یک سال حبس تعزیری و روحیه نریمان به دو سال و نیم حبس تعزیری در شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر شیراز محکوم شدند.

طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد ولی در جمهوری اسلامی بطورسیستماتیک شهروندان بهایی از این آزادیها محروم و تحت آزار و اذیت نیروهای دولتی قرارمی گیرند.

بایستی یادآوری شود گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران طی عمر حکومت جمهوری اسلامی بارها به بهایی ستیزی توسط آن اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی جمهوری اسلامی به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهایی زندگی می کنند، اما قانون اساسی جمهوری اسلامی فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد.

حقوق بهائیان در ایران همواره طی سالیان گذشته به طور سیستماتیک نقض گردیده و آنها تحت فشار، اذیت وآزار دولتی قرار می گیرند و کماکان هرروز به این نقض حقوق بشر در ارتباط با آنها افزوده می شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment